O Víně

29.08.2008 Honza Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Otevřete oči! Zdraví v lahvi vína nekoupíte

Malá úvaha nad kvalitou a zdravotní prospěšností našich vín je obsahem článku otevřete oči! Zdraví v lahvi vína nekoupíte.

Víno bylo ještě před několika desetiletími považováno jako lék. Bylo dokonce předepisováno na recept. Dnes už tomu tak není a možná je to dobře. Lahve jakostního vína, které se běžně prodávají za ceny atakující stokorunovou hranici nemají s vínem, jakožto vyloženě přírodním produktem moc společného. Pojďme si říci, čím vším podobné víno projde. Začněme na vinici, kde se stříká opravdu hojně, hlavně pesticidy a sbírá se v nezralé podobě, kdy špačkům ještě tak moc nechutná a výnosy jsou dostatečné. Následuje kvašení s cizími kulturami kvasinek v podobě prášku, přidávání sorbanu draselného, africké gumy, enzymů a spousty dalšího, o čem ani nevíme a buďme rádi. Filtruje se minimálně dvakrát, ale větší podniky filtrují i pětkrát. Nedávno britský Master of wine John Salvi prohlásil, že naše vína jsou zbytečně moc stabilizována a to mluvil o těch nejlepších! Ve světě se chválí, jak minimální zásahy do vína dělají, rozmáhá se bio-víno, ti nejlepší už ani nefiltrují. U nás vinaři hlásají, jaké že to nemají moderní technologie.

Dle mého subjektivního názoru je jedinou cestou návrat k přírodě. Ano správně, mluvím o bio-vínech. Mluvím o investicích do lepších, potažmo chladnějších míst pro ukládání vín ve vinařstvích, obchodech, vinotékách a u nás doma. Kvalitní víno potřebuje chlad, poté se nezkazí, bude přirozeně pitelné, přírodní, svěží a hlavně zdravé. Nekvalitní víno se zkazí mnohem rychleji a zdravé nebude nikdy.

Rád bych apeloval na naše vinaře. Naučte lidi to, co sami už dlouho víte. A sice, že víno v lahvi musí mít vždy více stabilizace, než víno prodávané jako sudové na rychlé vypití. Věřte mi, vinař si vždy půjde „načepovat“ víno do tanku pro své vlastní pití, místo toho, aby si otevřel sedmičku. On totiž dobře ví, co s vínem musel provézt, než šlo do oběhu.

Chtěl bych, aby se do obchodů dostala střední třída lehkých, pitelných vín, kde by bylo jasně uvedeno, že jsou na rychlou spotřebu. Nebo tento typ vín prodávejme v sudové podobě a každému při koupi řekněme, že se víno nedá skladovat. Jen ty nejlepší vína stabilizujme o něco více, jen jednou filtrujme a doporučme k archivaci. V reálu to dnes vypadá, že vinotéky nemají ani klimatizaci, jako sudové tam jsou prodávány vína spíše nekvalitní. To co ale u nás kupujeme jako vína jakostní v lahvích, je paradoxně na ještě horší úrovni. Kvalitní surovinu v podobě přívlastkových vín zabíjíme přílišnou stabilizací a filtrací.

Již dávno piji každodenně vína z bio-produkce v sudové podobě a věřte mi, že nevím co je to bolest hlavy z vína. Komukoliv, kdo mě osloví, jsem připraven dát ochutnat a dokázat svá slova. Na zdraví!
 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2976x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5