O Víně

29.07.2008 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Mikrosvína Mikulov ve Vináriusu

Když už na portále nepotkáváme komentáře „mikrosáckého" speciality MiBiTa, dovolte, abych se pokusil o komentář já. Sice to asi nedokážu popsat jeho znaleckým stylem, ale přesto se o to pokusím v následující reportáži.

Degustace Mikrosvína Mikulov jsou poměrně populární a v různých končinách republiky se konají často. Ve vinotéce a vinném klubu Vinárius se ochutnávka vín Mikrosvína koná každoročně. Ale teprve letos jsem se jí účastnil. Čekala nás včas připravená a vychlazená vína, které prezentoval somelier společnosti pan Václav Šmach. Dokonce v předstihu zaslal pečlivě zpracovaná analytická data ke každému vzorku. Tak to má vypadat! Prostředí vinotéky bylo taky vzorně připraveno, lidí tak akorát. Jen světelné podmínky v místnosti byly spíše pro intimní posezení. Pro degustaci vína to nestačilo, proto budou popisy barvy spíše orientační.

V úvodním slově po několika dotazech, padlo na téma Mikrosvín i pár slov o významu odchodu některých lidí, zpracování hroznů v Bzenci, opravě sklepního hospodářství v Dolních Dunajovicích a jiné dnes už ve vinařském a vínomileckém publiku „provařené“ témata. Ty dnes vynechám a budu se zabývat vínem. Bylo třináctého v pátek a tak nám bylo stylově předloženo 13 vzorků. Pojďme na ně (známky jako ve škole):

1) Müller-Thurgau 2006 pozdní sběr, Flower line, Březí, Ořechová hora
šarže: 27, 12,6 %, zbytkový cukr 3,4 g/l, kyseliny 5,2 g/l, extrakt 18,5 g/l
Světle zelenkavá barva. Květinová vůně, intenzivní, nasládle působící chuť broskví, závěr kratší, útlý, spíš jako slabší kabinet. (3)

2) Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr, Flower line, Dolní Dunajovice, Zimní vrch
šarže: 30, 12,7 %, zbytkový cukr 3,5 g/l, kyseliny 5,7 g/l, extrakt 19,4 g/l
Zeleno-žlutá barva. Ovocná vůně s mandlovou slupkou, v pozadí chuti mírná mineralita a nádech bílého pepře. Kyselinka vytváří lehce pikantní závěr. (2)

3) Sauvignon 2006 pozdní sběr, Flower line, Šanov, U vinohradu
šarže: 26, 12,7 %, zbytkový cukr 12,2 g/l, kyseliny 5,9 g/l, extrakt 19,6 g/l
Bílá světlá se žlutám nádechem. Jemná vůně žlutého melounu svádějící k výrazu Chardonnay, se zastřenou stopou síry. V chuti je kopřiva, spíš med z květu hluchavky, protože bonbonový vyšší zbytek cukru jde znát. Toto má být znojemský Sauvignon? Hodně netypické. Po chvíli nám bylo prozrazeno, že za tímto vzorkem stojí létající winemaker z Nového Zélandu. Pro mě létat nemusel (3-).

4) Chardonnay 2006 pozdní sběr, Traditional line, Dobré Pole, Daniel
šarže: 11, 12,6 %, zbytkový cukr 10,6 g/l, kyseliny 6,5 g/l, extrakt 23,8 g/l
Krásně čiré s nádechem zlato-žluté. Poctivá odrůdová vůně, hruškový kompot, žlutý meloun, citrusy. Chuť plná, ovocná, hezky osvěžující kyselinka. Zkrátka trať Daniel potvrdila své lety ozkoušené kvality. (1+) Ne nadarmo byla tato trať v zdejším týdnu Chardonnay považována za jednu z nejlepších.

5) Kerner 2006 výběr z hroznů, Traditional line, Perná, Železná
šarže: 9, 14,0 %, zbytkový cukr 8,7 g/l, kyseliny 5,6 g/l, extrakt 18,9 g/l
Barvu jsem si nezaznamenal. Vůně nevýrazná, delším vířením a čicháním vystupuje alkohol. Chuť podobně nevýrazná jako vůně a alkohol v závěru pálí. Toto víno mě nic nedává, ani chuť napít se ho znovu. A nebyl jsem sám, s panem Šmachem se rozvinula u tohoto vzorku bouřlivá diskuse. Řešila se především cukernatost výběr z hroznů ve vztahu s nízkým extraktem 18,9 g/l. A to pan Šmach ještě zmiňoval napadení hroznů ušlechtilou plísní botritis, což někteří přítomní vehementně odmítali. Debata se už už ubírala špatným směrem, vedoucí k přepočtům hypotetické cukernatosti na alkohol, což jak známe ze Salonu vín, nikam nevede. Jestliže mně MiBiT nedoporučoval Kerner 2005, a já si ho přesto koupil, tak tento nedoporučuji zase já. (4-)

6) Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr, Flower line, Březí, Ořechová hora
šarže: 24, 12,6 %, zbytkový cukr 8,0 g/l, kyseliny 5,3 g/l, extrakt 18,3 g/l
A jsme u odrůdy, která Mikros proslavila a dost možná, že spíš vlastně Mikros proslavil ji. Barva žlutavá. Vůně přezrálého angreštu, chuť ovocná, kyselkavé tak akorát. Drobná hořčinka doplňuje závěr. Pěkné líbivé víno, které se jistě právem dostalo do aktuálního Narodního salonu vín 2008. Začínám pomalu sledovat RV z Ořechové. I v předchozím Salonu vín 2006/2007 byla 05-ka pozdní sběr z této trati. U 2004 výběr z bobulí se dnes ještě zastavíme. Ročník 2006 je sice víno s nejnižším extraktem z dnešní degustace, ale nejde to znát. (1+)

7) Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr, Traditional line, Březí, Liščí vrch
šarže: 13, 12,6 %, zbytkový cukr 15,4 g/l, kyseliny 5,8 g/l, extrakt 23,7 g/l
U tohoto vína pan Šmach zastavil nalévání, v lahvi bylo TCA. Seděli jsme na kraji a tak vím, že tam skutečně bylo. Druhá lahev byla jedinou záložní, co nebyla připravena v chladícím boxu. Tento vzorek jsme tak pili o něco teplejší než ostatní. Vůně typická pro pálavské vlašáky. V chuti kořeněné, slaně minerální, s lehkými citrusy. Slušné, ale myslím, že potřebuje ještě poležet v láhvi. (1-)

8) Ryzlink vlašský 2004 výběr z bobulí, Traditional line, Březí, Ořechová hora
šarže: 02, 16,0 %, zbytkový cukr 19,0 g/l, kyseliny 7,3 g/l, extrakt 27,4 g/l
Barva sytá, zlatá, s velkým meniskem. Velmi zvláštní vůně. Mám-li popustit uzdu fantazii, tak jde o slaný med s lehkou vůní hub. V chuti naleželé, ořechy v medu, botritida, hrozinkové, neskutečně husté. Cože? 16 % alkoholu, ale kdeže to ten Kerner musel mít víc. Ale je to tak i na lahvi, tak je to asi správně. Výjimečné víno, potěšilo mě. (1*)

9) Ryzlink vlašský 2002 výběr z hroznů, Traditional line, Perná, Železná
šarže: 04, 14,1 %, zbytkový cukr 8,7 g/l, kyseliny 6,7 g/l, extrakt 29,4 g/l
Barva žluto-zlatá, vyzrálá. Vůně silně minerální, lehce květová, kořeněná, žádná líbivka. Chuť hutná, kořenitá, nádherně vyzrálá hrozinkově medová s krásně zakulacenou kyselinkou. Tak má vypadat naleželý vzorek. Dnes bych ho zařadil těsně za předcházející vzorek, ale oba jsou natolik dobré a odlišné, že zítra by to mohlo být i naopak. (1+)

10) Ryzlink rýnský 2005 výběr z bobulí, Traditional line, Mikulov, Za cihelnou
šarže: 19, 13,6 %, zbytkový cukr 45,0 g/l, kyseliny 7,8 g/l, extrakt 27,8 g/l
Silná vůně s malinkým, nepatrným tónem těkavých kyselin, což pravděpodobně souvisí s vysokou cukernatostí. Jinak meruňky, trochu víc oslazeného čaje s lesních jahod. Chuť ovládá cukr, kterou ani vyšší kyselina nevyvažuje. Není špatné, ale postrádám harmonii. (2-)

11) Svatovavřinecké 2007 pozdní sběr, Flower line, Mikulov, Za cihelnou
šarže: 1113, 13,0 %, zbytkový cukr 2,9 g/l, kyseliny 5,7 g/l, extrakt 26,0 g/l
Cihlová barva jakou známe u Rulandského modrého. Ovocná vůně v pozatí alkohol, ale nepatrně. Chuť slušná, po tmavém peckovém ovoci, ale po sladkých vínech až super suché. (2-)

12) Zweigeltrebe 2006 pozdní sběr, Traditional line, Březí, Liščí vrch
šarže: 17, 12,0%, zbytkový cukr 1,7 g/l, kyseliny 4,4 g/l, extrakt 21,0 g/l
Světlejší barva. Vůně mladá, se stopami tónů po kvasnicích. Chuť svěží, mladá, slušné, živé tříslo, nízká kyselina. Jistě byla sražena jablečno-mléčnou fermentací, ale stopy po ní zde nenalézám. Zvládnuté. (2)

13) Rulandské modré 2005 výběr z hroznů, Traditional line, Mikulov, Za cihelnou
šarže: 17, 13,7 %, zbytkový cukr 8,5 g/l, kyseliny 5,0 g/l, extrakt 29,4 g/l
Barvy typická, světlá. Vůně barikové vanilky, trocha dřeva. Chuť plná, citlivý barrique, který víno určitě obohatil a nezadusil. V závěru jsem nalezl přezrálé višňo-třešně a kávovinku. Zemité pevné. Škoda, že jen té vyšší ceny. Toto víno, ač červené, se začíná přibližovat bílým Mikrosům. (1)

Nejen ta dnešní degustace mě utvrdila v názoru, že bílá vína potvrzují stálé umístnění Mikrosvína na špici moravského vinařství. Červené víno sice této úrovně nedosahuje, ale zřejmě to odpovídá místním klimatickým podmínkám.

V závěru jsme doplnili 13 vzorků od Mikrosu o jednu raritku. Spolumajitel vinotéky pan Kaňovský nám nalil víno, na které narazil na své cestě po Chile. Jde o víno, které údajně vyhrálo v soutěži o nejlepší víno Jižní Ameriky. Spolu s jeho kolegou na cestách se mu podařilo proniknout do vinařství, přesvědčit majitele k osobní návštěvě a dokonce dojednat menší dodávku (300 ks) těchto vín do České republiky.

NEYEN 2004 Espirítu de Apalta, Colchagua Valey, Chile
Jde o cuvée odrůd Cabernet Sauvignonu (70 %) a Carmén?re (30 %). Barva je temná. Vůně typická pro jižní země, barrigue. V chuti zahlazené, suchoučké, velmi extraktivní, s vyváženým tříslem. Pěkné, harmonické! Mám-li ale o tomto víně uvažovat jako nejlepším v Jižní Americe, tak bych spíš řekl - nepřesvědčivé.
Možná je chyba ve mě a měl jsem přehnané očekávání, pokud totiž začnete vyhledávat o tomto víně podrobnosti, tak lehce narazíte na hodnocení nad 90 bodů. Viz např. www.klwines.com/detail.asp?sku=1029869.

Fotografie jsou použity z článku na www.vinarius.cz.

Více o výrobci a jeho vínech:
- Encyklopedie - Sklepy - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- O vinětách - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Oficiální stránky - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Pohled otevřenýma očima na Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
- Po vinicích Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - představení kolekce vín ročníku 2004
- Degustace Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - průřez právě prodávaným sortimentem

- Veltlínské zelené 1999 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše J.
- Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše oa
- Ryzlink vlašský 2001 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše Petr
- Ryzlink vlašský 2001 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše Anaxien
- Chardonnay 2002 výběr z bobulí - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Ryzlink vlašský 2002 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Veltlínské zelené 2002 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Ryzlink rýnský 2002 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Frankovka 2002 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Kerner 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Chardonnay 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Rulandské šedé 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Rulandské modré 2004 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše Marin
- Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - píše Lukáš
- Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Müller-Thurgau 2004 kabinet - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
- Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3523x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5