O Víně

16.04.2008 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Vinařství Lahofer a.s. ve vinotéce Za divadlem ve Žďáře nad Sázavou

Zda psát o této ochutnávce jsem zvažoval, protože jaký to má smysl, psát o firmě, která má už prakticky vyprodáno? Ale nakonec jsem se nechal přesvědčit a tak tedy jen krátce.

O firmě, ani o vínech mnoho psát nebudu, protože firma má velice dobrý web a vše si můžete přečíst tam. Další důvod, proč to dnes bude stručné až neúplné je ten, že nebyly předtištěné archy se seznamy vín a vše jsem musel psát ručně a trochu jsem nestíhal. Ale to svedu na dva pány, kteří mladého zástupce vinařství Filipa Pitoura oblehli a pod záminkou nebezpečí zteplání vín ho popoháněli k větší rychlosti, takže podle mne ani na víno nebylo dost času, ale vzhledem k tomu, že se jeden z nich potom rychle ztratil, hádám, že prostě jen někam spěchal. Měli sice trochu "pražské" dotazy, ale vlastně mi přišlo vhod, že pana Pitoura zaměstnávali a mě stačilo jen si zapisovat jeho odpovědi. Byly jasné, profesionální a obsažné, takže jsem se vlastně za celý večer nemusel vůbec na nic zeptat. Degustace probíhala svižně, klidně, snad až příliš v pohodě, až jsme museli být občas usměrněni hlasitější větou, když jsme se se sousedy rozhovořili o víně příliš nahlas. Vína byla svěží, mladá, minulé ročníky jsou prý už vyprodány, jakostní a kabinetní vína ročníku 2007 byla nedávno nalahvována, vyšší přívlastky ročníku 2007 se ještě školí a do prodeje půjdou tak v červnu. Vína která jsme měli možnost ochutnat byla technologicky velmi pěkně zpracována, samozřejmostí jsou kultury ušlechtilých kvasinek, zčásti řízené kvašení v dvouplášťových nerezových tancích, ale hlavně na nich zaujal velmi pěkný výraz vína, zcela nepřipomínající unifikovaná chemické výrobky. Uznání sklepmistrovi! Společným znakem mi přišla velmi pěkná a šťavnatá kyselinka.

Tak co jsme vlastně ochutnali:
Sauvignon 2007 kabinet, 20,5 °NM. Teprve 14 dní v lahvi. Lehce nasládlé, svěží kyselinka. Pan Pitour trochu zabloudil k popisu znojemských veltlínů, které připomínají růžový grep a pak přecházejí do pepře a hle ono to docela sedí. Pěkné vínko k popíjení na každý den. Avizovaná kratší doba skladovatelnosti bude podle mne v docela normálních mezích.

Veltlínské zelené 2007 kabinet, 20,6 °NM, trať ke Křídlůvkám. Opět denní pití, velmi jemné a příjemné vínko.

Rulandské šedé 2006 odrůdové jakostní, panenské. Silně glycerinové víno (vysoký extrakt 31 g/l), jemné, aromatické, příjemné, s pěknou chlebovinkou. Bylo avizováno jako typický zástupce odrůdy, ale tón typický pro firmu (možná vinici) poznat přeci jen byl. Předpokládá se dlouhá životnost tohoto vína.

Zweigeltrebe 2006. Z vína je cítit závan dvorečku, kouře, ještě by mělo delší dobu ležet. Zařadil bych ho tak asi mezi vína střední kvality.

Svatovavřinecké 2006. Výrazně pěknější víno. Silně kouřový, v chuti švestková povidla. 25 g/l extraktu je znát.

Rulandské modré, ročník ani přívlastek jsem si nezapsal, trať U Hájku, 10 měsíců v nových (repasovaných) barikových sudech. Barva byla mírně nahnědlá, jak se dá od nových sudů čekat, ale jinak pěkná, cihlová. Vysoký extrakt 31,5 g/l! Naprosto super víno, všehochuť bobulového ovoce, dub a vanilka ještě trochu silné, ale však se pěkně vstřebají, toto víno může i deset let poležet v lahvi.

Muškát moravský ročník ani přívlastek jsem si nezapsal, trať ke Křídlůvkám. Nádherné víno, voňavé, v jemné harmonii, lehce nasládlé i se svěží kyselinkou. Možná nejlepší Muškát Moravský jaký jsem kdy pil.

Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr, trať jsem si nezapsal. Super víno, medová příchuť, pěkná kyselinka, avizovaný petrolej jen v slaboulinkém náznaku. Prázdná sklenka dlouho voněla!

Neuburské 2006 pozdní sběr. Polosladký, cukru 13 g/l. Neuburk oceněný na výstavě v Šatově šampiónem odrůdy. A je věru za co! Takovýto neuburk si popíjejí moraváci sami doma, když se jim zadaří. Dostatek cukru více než vyrovnává spousta svěží a šťavnaté kyselinky, do ní se míchá příchuť žlutého melounu a lehce koření. Dochuť je kořenitá a dlouhá..! Pokud budete mít příležitost, toto víno ochutnejte, změní váš názor na tuto odrůdu, pochopíte proč byla dlouhou dobu nejpěstovanější na Moravě. Toto víno udělalo největší dojem a viděl jsem paní z vinotéky několikrát překontrolovat regál s neuburgem, zda by se tam nenašel nějaký, který by se s tímto dal srovnat...

Ryzlink rýnský 2006, trať ani přívlastek jsem si nezapsal, polosladký. Pro srovnání jsme ochutnaly rýňák z jiné trati (to byl fofr, když jsem si nestačil zapsat ani tak podstatnou informaci, který byl z které!) a tento byl bohatší na všechny složky, cukr, kyselinky, lehce petrolejový, příjemný, ale ještě ho byla škoda pít, měl by ještě ležet!

Svatovavřinecké 2007, růžové, polosladké cukru 42 g/l. Velmi pěkná tečka na konec. Svěží, lehké růžové víno, v chuti lehce jahody, úplně super. Pozor, podávat chlazené! V době ochutnávky bylo 3 týdny v prodeji a šarže 4500 lahví byla prakticky vyprodána.

Já se ke Znojemské vinařské podoblasti nijak zvlášť neznám, tamní vína mi často přijdou příliš kyselá a tato příslušnost k oblasti rozhodně nezapřou, ale jaká je to kyselinka! Plná a šťavnatá! Ne odrazující od napití, ale uspokojující. Nejlepším příkladem se mi zdálo jejich Neuburské, ale určitě se to týká všech jejich vín. No, ale co platno, když jak říká přísloví: Nejlepší víno je prodané! Připadlo mi trochu zvláštní, že firma, která má takováto vína a prý i dostatečnou výrobní kapacitu, asi jednu třetinu hroznů ze svých vinic prodává. To se asi brzo změní. Po degustaci jsme ještě dlouho zůstali ve vinotéce a zpívali jsme při tom. Co Vám budu povídat! ;o))

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2918x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5