O Víně

18.01.2008 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Pár mých postřehů z degustace slovenských vín

V souvislosti s nedávným uveřejněním recenze Feteasca regala 2006 akostné odrodové (odrůdové jakostní) - Ján a René Pretzelmayer, Dubová pri Modre, Slovensko se rozpoutala docela vášnivá diskuze o tom, jaká jsou slovenská vína v porovnání s těmi moravskými nebo českými. Mým příspěvkem je pár ochutnávek slovenských vín, na základě kterých mohu jen konstatovat: všude jsou výborná, velmi dobrá, dobrá i méně kvalitní vína. Toto platí obecně pro celý svět a týká se to nejen vína. Prostě: tak to je. Měli bychom se spíše radovat z těch všech růzností objevovaných ve vínech z Moravy, Slovenska či Čech - v tom je ta krása, která by milce vína měla jednotit!

Začnu na východě Slovenska, v tokajské oblasti, ve Vinařství pana Ostrožoviče. Vřele všem doporučuji navštívit toto moderní vinařství - pěkné prostředí, nádherné sklepy, krásná vína. A teď k vínům:

Lipovina 2003 pozdní sběr - J. & J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa
polosuché, tokajská oblast, vinařská obec Velká Trňa, trať Makovisko
Lipovina (maď. Harslévelú) patří do základní trojice tokajských odrůd, ze kterých se nejvíce pěstuje Furmint (na 60-70 % z celkové výměry vinic v tokajské oblasti), následuje právě Lipovina (cca 20 %) a Muškát žlutý (5-10 %).
Barva vína je intenzivní, zlatavá, s jantarovými problesky, atraktivní jiskrou, víno je nádherně čisté. Vůně je výrazně tokajská, s akcenty lípy ve vrcholném květu, medu a podrcených rozinek. Opravdu ušlechtilá a opojná vůně.
V chuti je víno plné, pěkně vyvážené. Kyselinka je lehčí, ale živá, dává vínu svěžest a harmonickou strukturu. I v chuti je medovost, lípa, k tomu se přidružuje zralý ananas. Dochuť je velmi dlouhá, ze skleničky ještě dlouho po dopití posledního loku se line egzotická vůně.
Lahev 0,5 l, Bordó, čiré sklo, zátka umělohmotná 45 mm. Cena kolem 200 SK - celkem dobrý poměr ceny a kvality. Z vína jsem měl velmi dobrý dojem, určitě bych si ho koupil znovu. Body: 87, *****

Muškát žltý 2005 kabinet - J. & J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa
suché, tokajská oblast, vinařská obec Velká Trňa
Velmi stará odrůda pocházející pravděpodobně z Malé Azie. Do Evropy se dostala díky Féničanům a Řekům z Egypta. Vína z této odrůdy byla velmi populární ve středověku. Je udokumentována v Německu (Gelber Muscateler) již ve XII. století, v Rakousku od roku 1400, v Čechách od roku 1576. Dnes pěstována hlavně v Itálii, Francii (Muscat blanc), v Maďarsku a na Slovensku (zde pravděpodobně již od VI. století) v tokajské oblasti.
Barva vína je světlejší žlutá s velmi jemnými problesky barvy béžové. Je opět nádherně čisté, jiskrné. Ke tvoření slziček na skle se moc nemá. Vůně je středně intenzivní, v prvním momentu připomíná výrazně květ černého bezu se špetkou muškátu, je trocha akcentu pomeranče, lehce kořenité s kouřovou ozvěnou. Bukét je zajímavý, delikátní.
Chuť vína je taktéž zajímavá, s příjemnou kyselinkou, která je výraznější nežli u předešlého vína. Dochuť poměrně dlouhá s lehounce hořčinkovým finišem. Alkohol 11,5 % obj.
Lahev 0,5 l, Bordó, čiré sklo, zátka umělohmotná 45 mm - výrobce použitím tohoto typu zátky garantuje nezměněnou kvalitu a velmi si tento typ zátky chválil. Cena kolem 200,- SK přímo u výrobce. Zajímavé víno, které bych koupil znovu. Body: 85, ****

Furmint 2003 pozdní sběr - J. & J. Ostrožovič, Veľká Tŕňa
polosuché, samotok, tokajská oblast, vinařská obec Velká Trňa, trať Makovisko
Třetí z tokajských odrůd pochází pravděpodobně z území Maďarska, podle některých pramenů se dostala do Uher z Itálie, jinde se zase uvádí, že jí do Uher dovezli valonští vinaři ve XIII. století, které sem přizval uherský král Béla IV. Dnes se pěstuje nejvíce právě v Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku, na Krymu a v Moldávii.
Barva je bledší žlutá, víno je vzorově čisté s veselou jiskrou. Jedná se sice o víno pozdního sběru, nežene se však moc do slzení tvoříc jednotlivé tenoučké nožičky. Vůně je výrazná, velmi příjemná, lahodící nosu. Převládají tóny květnaté, z časem se rozvíjí akcenty kořenitosti, lehce muškátové. Už v nose je cítit svěží kyselinka obsažena ve vínu.V chuti se tato kyselinka projevuje velmi svěže, víno je tím pádem temperamentní, plné života, zvláště, že se v chuti projevují i bohatá, široká a různorodná aromata. Zde je těžké vylousknout dominující aroma, je to snad skořice, vanilka, čistá dubová sudovinka, nacházím i něco z lesního ovoce, špetka muškátu. Přesto vše se proplétá pikantní kyselinka (obsah kyselin 6,5 g/l). Víno zdobí příjemný obsah zbytkového cukru (11,5 g/l). Vše je dokonale zkloubeno, víno má pěkné tělo. Dochuť je středně dlouhá, příjemná. Víno vyrobeno technologii samotoku.
Hrozny byly sbírány 10. října 2003 při cukernatosti 21 °NM. Vyrobeno 5330 lahví.
Cena: 210,- SK za láhev 0,75 l přímo ve vinařství. Cena odpovídá obsahu lahve a já bych si s chutí toto víno ještě vychutnal. Body: 87, *****

Rizling rýnsky 2005 pozdní sběr - IR-RARIGA, Modra
suché, malokarpatská oblast, vinařská obec Modra
Tímto vínem se přeneseme do oblasti malokarparské a ochutnáme víno z vinařství pana Rarigy ze starobylého vinařského městečka Modra. Hospodaří sice jen na 1,5 ha vinohradů, jeho roční produkce je cca 20 tis. lahví. Jeho mottem je: raději méně, o to kvalitněji. A dokladem o kvalitě vín pana Rarigy je prezentovaný rýňák.
Barva je světlejší zlatisto-žlutá, víno je krásně čisté, třpytivé, přímo svádí k degustaci a k prvnímu loku. Napřed ale vůně - ta je opravdu nádherná, široká, typicky odrůdová, jako bych stál pod košatou lípou v plném květu, jako bych si přivoněl k čerstvému medu z horské louky, je tu aroma zralé broskve i pomeranče, je tu i určitá minerálnost, řekl bych vůně křemene po dešti. V chuti je víno plné, chuťově výrazné, extraktivní. Kyselinka je výraznější, vše působí sladěným dojmem, nic nevykukuje, nic nevadí. Je to sladěné a harmonické víno s dostatečně silným tělem. Víno je předurčeno k delší archivaci, věřím že získá výraznější minerálně-kerosínové tóny, tolik typické pro rýňáky z malokarpatské oblasti a určitě se můžeme těšit na nevšední zážitek z tohoto vína. Dochuť je delší, ovocně-minerálně-kořenitá. Alkohol: 12,0 % obj.
Cena: 160,- SK ve sklepě spolku Vincúr v Modre. Cena je velmi výhodná a určitě bych koupil znovu a každému doporučil. Lahev Bordó 0,75 l, korek kvalitní 4 5mm zaručující delší archivaci. Víno získalo stříbrnou medaili na Vitis Aurea 2006 Modra a stříbrnou medaili na Vinných trzích 2006 Pezinok. Toto víno bylo taky hodnoceno jako nejlepší modranské víno roku 2005. Opravdu výborné! Body: 90, *****

Alibernet 2005 kabinetní - Víno Matyšák, spol.s r.o., Pezinok
suché, jihoslovenská oblast, vinařská obec Moča
Alibernet je odrůda vyšlechtěna na Ukrajině v roce 1950 křížením odrůd Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon. Na Slovensku je oficiálně uznána, pěstuje se však pouze omezeně (ke škodě milovníků červených vín) v nejteplejších vinařských regionech, hlavně v jihoslovenském vinařském regionu. Jedná se o víno typu „teinturiére", čili barvířka, kde červené barvivo je obsaženo nejen ve slupkách, ale i ve šťávě bobulí. Tuto vlastnost zdědil Alibernet po svém rodiči Alicante Bouschet.
Výrobcem prezentovaného vína je rodinné vinařství pana Petra Matyšáka z tradičního malokarpatského vinařského města Pezinok, ležícího pod úpatím Malých Karpat. Vinařství bylo založeno v roce 1989, v roce 2003 byla zprovozněna nová zpracovatelská část firmy. Současná kapacita je cca 1,5 mil. litrů vína ročně. Firma má ve svém sortimentu kromě vysoce jakostních přívlastkových vín z 30 odrůd i vína likérová, vína šumivá i brandy. Ve firmě se zpracovávají většinou hrozny z malokarpatské oblasti, některé hrozny se dovážejí ke zpracování z jihoslovenské vinařské oblasti, což je případ i našeho hodnoceného vína.
Barva vína je typická pro odrůdu, totiž velmi tmavě červená, skoro černo-červená, ve skleničce je takřka neprůsvitné. Víno vypadá husté, na stěnách tvoří po zakroužení skleničkou četné slzy a mosty.
Vůně vína je taktéž velmi výrazná, je v něm cítit hustotu vína, je cabernetového charakteru s převládajícím akcentem černého rybízu, ostružiny, s trochou borůvky. K tomu se přidružuje určitá kořenitost a lehké akcenty tabáku. Bukét vína je natolik příjemný, že se stále k němu vracím, nalézám v něm východní exotiku a jižní ohnivost.
Také v chuti nalézám výrazné cabernetové charakteristiky, vino je plné, kulaté. Kyselinka je poněkud vyšší, výraznější, dává však vínu živost a energii, vše je v harmonii s pěknými tříslovinkami, lehounce stahujícími, což však nepůsobí příliš rušivě. Nalézám tóny lesního ovoce, k tomu lehkou minerálnost a zajímavou travnatost. Mladé víno s výborným potenciálem zraní. Efektní víno!
Cena: 150,- SK přímo z vinného sklepa pana Matyšáka na pezinském náměstí - doporučuji navštívit. Cena vína je příznivá s ohledem na obsah 0,75 l lahve. Ležením určitě ještě získá a byloby zajímavé jej ochutnat za určitou dobu.
Ocenění: jedno z 9 vín z produkce této firmy, která byla zařazena do Národního Salonu Vín Slovenska na rok 2006, Zlatá medaile na VINO TIRNAVIA 2006, Vítěz kategorie „Mladé víno" na VINUM JUVENALE 2005. Body: 88, *****

Tramín červený 2005 pozdní sběr - Víno Matyšák, spol.s r.o., Pezinok
suché, malokarpatská oblast
Dovolím si prezentovat ještě jedno víno z vinařství pana Matyšáka.
Barva vína je typická pro odrůdu, totiž výrazně zlatavě-žlutá, víno je krásně čisté, jiskrné.
Tramín je typické aromatické víno a v tomto případě můžeme říci velmi příjemně aromatické. Buket vína je vpravdě ušlechtilý, nikterak vtíravý, jak je tomu u některých Tramínů. Zde nalézám jemnost a něhu bílé růže. To je u tohoto vína asi dominující vjem - nasládlá vůně plně rozkvetlé bílé růže. Buket je opravdu okouzlující, široký, dominující akcenty jsou doplněny o určitou kořenitostem, medovost, v bukétu nacházím i rozinky, trošku citrusového ovoce, ale i zajímavou vůni chodníka zkropeného májovým deštíkem. V tomto směru excelentní víno!
Chuťové dojmy jsou stejně krásné, jako ty čichové, k tomu odrůdově odpovídající, pěkná a svěží kyselinka, v chuti podobné aromatické dojmy jako u bukétu. Víno je extraktivní, plné, tělo vína je velice atraktivní, mazlivé, vše je pěkně sladěno. Dochuť je velmi příjemná a k tomu i velmi dlouhá. Alkohol 12,5 % obj. Věřím, že toto víno potěší každého milovníka dobrého tramínu, stejně jako potěšilo mně.
Cena: Zakoupeno za 180,- SK přímo v archivním vinném sklepě pana Matyšáka na pezinském náměstí, který doporučuji navštívit všem milcům vína - je zde opravdu z čeho si vybrat . Cena vína je celkem příznivá s ohledem na obsah 0,75 l láhve. Při nejbližší návštěvě Pezinku rád koupím další lahev. Jediný nedostatek shledávám v neúplnosti informací vztahujících se k "rodokmenu" tohoto i předešlého vína - na etiketě je uveden pouze vinařský region, chybí však bližší údaje - vinařská obec a trať. Body: 88, *****

Dunaj 2006 odrůdové jakostní - Víno Kmeťo, Modra
suché, malokarpatská oblast
Ve sklepě vinařského spolku Vincúr jsem objevil toto víno z nové slovenské odrůdy Dunaj (kříženec Muškát Bouchet x Oporto, po čemž následovalo další křížení se Svatovavřineckým). Odrůda je zapsána ve slovenské státní odrůdové knize.
Rodinná firma Víno Kmeťo vznikla v roce 2000, hospodaří na 3 ha vlastních vinnic s preferencí typických bílých malokarpatských odrůd, hlavně Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský i rýnský, také Tramín i Muškát moravský. Z červených odrůd zaujmou hlavně nové odrůdy, jako právě Dunaj, ale i Váh a Hron.
Barva vína při nalévání nevypadá nijak hluboká, ve skleničce se však jeví atraktivně, tmavě červeně s lehkými cihlovými ale i fialovými odlesky. I když se jedná o jakostku, dobře se drží skla, slzí dosti bohatě. Vůně je zajímavá, dosti nezvyklá. Určitě převažují ovocné tóny - třešně, švestková povidla, je zde i vůně čokolády, karamelu. Jelikož se víno odrůdy Dunaj hodí k archivaci, věřím, že vůně ještě získá ležením v lahvi, možná by mu slušelo i barikování. Chuť vína je příjemná, ovocná, s docela překvapivou přirozenou sladkostí, přičemž i kyselinka je docela výrazná. Celkově je však pěkně zharmonizované, středně plné a středně extraktivní, dobře se pije. Dosti vysoký alkohol 14 % taky příliš neruší dojem z tohoto vína. Dochuť střední, ve finiši převažuje akcent třešní.
Cena: 120,- SK přímo od vinaře, lahev 0,75 l Bordó. Koupil bych znovu hlavně se zřetelem na vývoj vína do budoucna. Věřím, že víno může být mnohem zajimavější než jako poměrně mladé. Body: 84, ****

Tolik tedy k degustacím. Pro ucelenější přehled doložím ještě moje postřehy z poslední výstavy vín VITIS AUREA 2007 v Modre (sice ne příliš aktuální, ale snad poučné). Byl bych moc rád, kdybych přesvědčil ty, kteří příliš něvěří ve kvalitu slovenských vín a umění slovenských vinařů. Ujišťuji, že na dalším ročníku VITIS AUREA 2008 a to 29.3., budete mít možnost ochutnat a sami ohodnotit slovenskou produkci vín. Přijeďte - stojí to za to !!!

Výstava vín Vitis Aurea 2007 Modra v 10 bodech:
1. V sobotu, 24.3. 2007 proběhla v Modre na Slovensku, ve vinařském městečku na úbočí Malých Karpat, výstava vín VITIS AUREA 2007, a to již sedmý ročník.

2. Kdo se na tuto výstavu nedostal, nechť toho hořce lituje. Vysoká kvalita, skvělá vína, dokonalá organizace a příjemná atmosféra!

3. Ročník 2006, z nějž pocházela většina představovaných vín, je označován jako výjimečný. Jen málo vinařů z Modry, Pezinoku, ale i ze zbytku vinařského Slovenska a ba i z Moravy pamatuje tak podařený ročník. Podle toho vypadala i chutnaná vína...

4. Na přehlídce bylo nabízeno 422 vín, z toho 136 červených. Tradičně se přijeli představit i někteří vinaři z Rakouska (33 vín), z Moravy (18 vín) a jedna jihoafrická firma z JAR (2 vína).

5. Celkem se zde ukázalo 119 firem - výrobců od těch největších na Slovensku, až po drobné malovinaře.

6. Šampioni výstavy:
- v kategorii nejlepších vín bílých suchých (do 4g/l): RIZLING VLAŠSKÝ 2006 jakostní - Víno Masaryk, Skalica (SK) 91,67 bodů
- v kategorii nejlepších vín ostatních: DEVÍN 2006 výběr z bobulí - Mrva & Stanko, Trnava (SK) 93,33 bodů
- v kategorii vín červených: SVATOVAVRINECKÉ 2005 jakostní, barrique - VMD Ing. Miroslav Dudo, Modra (SK) 92,00 bodů

7. A která vína nejvíce zaujala mne:
Víno Masaryk, Skalica - Rizling vlašský 2006 jak., Pálava 2006 výběr z bobulí
Víno Matyšák, Pezinok - Sauvignon 2006 výběr z hroznů, Pálava 2006 výběr z hroznů, Frankovka 2006 výběr z hroznů
Janoušek-Fischer, Pezinok - Veltlínské zelené 2006 výběr z hroznů, Rizling rýnsky 2006 pozdní sběr, Frankovka 2006 pozdní sběr, Cabernet Sauvignon 2006 výběr z hroznů
Víno Ludvík, Pezinok - Veltlínské zelené 2006 ledové (absolutní rarita v ročníku 2006), Dievče hrozno 2006 výběr z bobulí, Cabernet Sauvignon 2006 výběr z bobulí - svět může závidět takovýto Cabernet, byl SUPER!
Vinárstvo M. Skovajsa, Pezinok - Chardonnay 2006 pozdní sběr, Frankovka 2006 pozdní sběr
Víno Igor Rariga, Modra - Devín 2006 výběr z hroznů, Rizling rýnsky 2005 pozdní sběr, Svatovavrinecké 2005 kabinet
Víno Mrva&Stanko, Trnava - Devín 2006 výběr z bobulí, Merlot 2006 kabinet
VMD Ing. M.Dudo, Modra - Veltlínské zelené 2006 výběr z hroznů, Svatovavrinecké 2005 jakostní, barrique.

8. Dobrých a skvělých vín bylo mnoho, na slovenském vinařském nebi se objevily nové hvězdy (zvláště oceňuji především firmu Vinárstvo M. Skovajsa z Pezinoka). Zaskočila mě velmi vysoká jakost červených vín (superročník 2006) a také velmi zajímavá vína růžová (Cabernet Sauvignon 2006 rosé jakostní, Vinkova, s.r.o. Pezinok, nebo Rulandské modré 2006 rosé výběr z hroznů, Fridrich Bott, Komárno).

9. Na výstavě bylo možno ochutnat vína z novošlechtěných odrůd, jako např. Dunaj, Milia, Domina, Nitra, Bacchus, zajímavé výsledky přinesly také již rozšířenější odrůdy Merlot, Neronet, Alibernet.

10. Kdo chce blíže poznat slovenská vína, stačí prostě přijet na další výstavu VITIS AUREA 2008 v březnu.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3723x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5