O Víně

30.05.2007 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Salon vín na brandýském zámku

Pro mě osobně jedna z nejlepších ne-li vůbec nejlepší vinotéka, jakou jsem kdy navštívil a pravidelně navštěvuji, uspořádala dne 12. května 2007 na zámku v Brandýse nad Labem degustaci cca 60 zvolených vín, která se zařadila do letošního Salonu vín. Za Vinotékou u zámku (www.vinotekauzamku.cz) stojí lidé, kteří svou práci dělají skvěle, o své zákazníky se starají, nabízí velmi široký sortiment (i Žernoseky!) za nadmíru příznivé ceny a vínu, které prodávají, rozumějí. Takřka denně aktualizovaný e-shop, schopnost poradit, ochota si o víně popovídat, ideální otevírací doba... Co jmenovat dál? Myslím, že není třeba pokračovat ve chvále, kdo zde byl, dá mi jistě zapravdu.

Nyní ale odbočím. Na letošní festival Víno&destiláty přihlásili vinaři pouze 38 suchých bílých vín! Bílých vín do 45 g/l zbytkového cukru bylo 73 - tedy 2,5x tolik! A to ještě předloni, v roce 2005, se zúčastnilo v kategorii polosuchých a polosladkých vín pouze 16 vzorků! Přátelé, cukr se na nás valí ze všech stran, suchá vína bohužel ustupují do pozadí. I já sice zbožňuji výběry z bobulí a hroznů, které mají např. 60 g/l zbytkového cukru a od 9 do 11g/l kyselin a co si budeme povídat, zejména odrůda Ryzlink rýnský je pro tyto analytické kombinace jedinečným zástupcem. Z ročníku 2005 jsem objevil pouze 3 vzorové pochoutky (a jaká to náhoda, jsou to vše právě rýňáky: výběr z bobulí z vinařství Zdeněk Peřina (0,75 l - 330,- Kč - 73 g/l zbytkového cukru - 9 g/l kyselin), výběr z bobulí z Vinařství rodiny Špalkovy (350,- Kč - 0,75 l - 67,3 g/l zbytkového cukru - 10 g/l kyselin) a výběr z hroznů z vinařství Tanzberg Mikulov (250,- Kč - 0,5 l - 9 g/l kyselin - 56 g/l zbytkového cukru). Jenže trend, kdy často vidíme zbytkový cukr u pozdních sběrů, mě moc nebere a pokud vím, tak nejen mě! Už jsem se dokonce párkrát setkal i s polosladkým kabinetem. Prosím, zpět do způsobu zpracování moštu do roku 2002! Nevím jak vy, ale já když vyslovím slovo „víno“, představím si zlatavé 3 až 4 roky staré suché bílé... Až pak si vybavuji ty sortimentové alternativy.

Proč o tom ale píšu? I na zámku v Brandýse se totiž sešlo hodně bílých vín se zbytkovým cukrem, takže jsem si opět zamlsal. Celkově jsem z patnácti mnou prochutnaných vzorků neobjevil jediné, které by svými vlastnostmi nenaplňovalo kvalitu, kterou by měla účast v Salonu vín zaručovat. Potěšilo, ale ničím výrazně nenadchlo Chardonnay 2005 výběr z hroznů od Vinselektu Michlovský (obec Perná - trať Věstoňsko), podobná situace se opakovala u Ryzlinku vlašského 2002 pozdní sběr (obec Perná - trať U spálené hospody). Nejlepším ochutnaným vínem této firmy bylo Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr (obec Perná - trať Levá klentnická), které jevilo poctivé odrůdové znaky a dokázalo být něčím víc, než řadovým salonním přívlastkovým vínem.

Jedna z mála firem, která ještě stále dělá v drtivé většině případů vína suchá je Moravíno. Suché Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr (obec Valtice - trať Soneberk) bylo výborné a jeho výrobce na něho může být každopádně pyšný.

Pro mě osobně jsou velmi příjemným překvapením posledních měsíců vína Tomáše Krista. Opakovaně jsem ochutnal Rulandské bílé 2005 výběr z hroznů (obec Kyjov - trať Choboty), Sylvánské zelené 2005 pozdní sběr (obec Čejkovice - trať Helezný díl) a Pálavu 2005 pozdní sběr. Zejména první jmenované víno řadím mezi nejlepší bílé pinoty, jaké jsem kdy měl. Takto povedený Sylván se také jen tak nevidí, Pálava byla příjemně pitelným a sympatickým vínem, které svého autora rovněž dobře reprezentuje.

Ve znalosti vín od Vinařství Kovacs mám obrovský deficit, na brandýském zámku jsem ochutnal jeden vzorek - Rulandské bílé 2005 výběr z hroznů (obec Novosedly - trať Kamenný vrch). 15 % obj. alkoholu dělá z tohoto vína velmi hřejivou a olejnatou záležitost. O takto vysokém alkoholu víte z etikety, vnímáte ho i v ústech. Nevnímáte ho však jako něco navíc, vnímáte ho jako součást žijícího organismu vína, dává šmrnc, zajímavost, atraktivnost. Byl to pro mě nejsložitější vzorek dne, který není možné odbít jedním či dvěma loky. Nad tímto vínem by bylo třeba si v klidu sednout a objevovat to, co se v něm nachází. Myslím, že to udělám, lépe řečeno, určitě to udělám.

Opět jsem se přesvědčil o famóznosti Pálavy 2005 výběru z bobulí (obec Borovice - trať U Auerova Kříže) od Vinných sklepů Lechovice.

Z mých milovaných Ryzlinků vlašských mě oslovila famózní vůně výběru z bobulí 2002 od Věstonických sklepů. Parádní nástup aroma však nenásledovala až zas tak atraktivní chuť, víno má myslím už svůj vrchol za sebou, byl jsem zklamán.

Velice povedeným a mně již dobře známým vínem pak byl Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr (obec Březí - trať Ořechová hora) z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Za etiketou Flower line se skrývá poctivé charakteristické víno, které můžu směle doporučit každému.

Objevem je pro mnohé z nás určitě firma Vinařství Čebav z Tvrdonic. Šampiónem letošních Valtických vinných trhů se stal jejich Sauvignon 2006 pozdní sběr. Ten sice na zámku k dispozici nebyl, k pětce jsem se také z nedostatku času nedostal, Neburské 2005 výběr z hroznů (obec Tvrdonice - trať Nové vinohrady) však dle reakcí chutnal prakticky každému. Je to líbivé, plné víno s pestrou paletou ovocitých tónů. Ve vůni i chuti se dala nalézt harmonie a čistota, nic nepřekáželo, vše hrálo jak má. Ale jak říkám já, tato odrůda je velmi limitována sama sebou, velmi vzácně se z ní dá vyrobit víno, jež by dosahovalo komplexnosti např. Ryzlinků rýnských a tak mi prostě nadšení chybí. Lahůdkou na závěr byl Muškát moravský 2005 výběr z cibéb (obec Tvrdonice - trať Padělky - 93,3 g/l zbytkového cukru, 8,8 g/l kyselin, 43,7 g/l bezcukerný extrakt). Chutnal mi natolik, že jsem se rozhoupal ke koupi láhve. Omlouvám se, víno nedokážu popsat jiným přívlastkem než „dokonalé“. Cena je příznivá, kdo má možnost, ať zkusí. Anaxiene, povinnost!

Celkově se jednalo o krásnou ochutnávku, dovedl jsem si vybrat, dojem z prochutnaných vín byl nadprůměrný. Těším se na podobnou akci, věřím, že nebudu čekat dlouho.

K červeným vínům jsem se téměř jako vždy ani nedostal... a láhev s „lasvegas“ etiketou Vinařství Zaječí, na které bylo napsáno „Neronet 2005 jakostní (obec Nevímodkud - trať Podvodoš), jsem obešel velkým obloukem, protože zahraniční víno bych opravdu ochutnat nechtěl.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3166x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5