O Víně

11.05.2007 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace vín Vinařství Hrabal - Vinotéka Hahn, Velké Hoštice

Do Zámecké vinotéky ve Velkých Hošticích, se kterou vás seznámil J. v článku Zámecké vinné sklepy Velké Hoštice, jsem zavítal již několikrát a to zejména proto, že jsou zde nabízena vína několika specifických moravských vinařství, která pan Hahn pečlivě vybírá přímo u samotných vinařů. Z vín, která jsem zde zakoupil, jsem zatím (musím zaklepat) nikdy nenarazil na vyloženě špatnou, či mě osobně nechutnající láhev. Když jsem na jejich internetových stránkách narazil na pozvánku, vyzývající k návštěvě řízené degustace Vinařství Hrabal s možností příjemného posezení u cimbálové muziky, neváhal jsem ani vteřinu a po domluvě s manželkou, protože bylo třeba zajistit střízlivého řidiče :-) jsem objednal dva lístky + jedno lákavé kulinářské menu pro ženu, aby se na akci nenudila. Jelikož mám Velké Hoštice celkem z ruky a lístky bylo třeba zakoupit buď přímo na zámku, nebo v podnikové prodejně v Kravařích, naskytla se možnost lístky předem objednat a vyzvednout je těsně před akcí, v čemž nebyl žádný problém a vše proběhlo bez problémů.

Vinotéka pana Hahna, kterou spravuje s pomocí své dcery, je vybudována přímo v zámeckém sklepení, které svým malebným zázemím a atmosférou přímo vybízí ke konání podobných akcí, i když některé faktory, zejména horší světelné podmínky a použité osvětlení zhoršují podmínky pro senzorické hodnocení vín. Ale to už je trpký úděl sklepních prostorů. Ačkoli se začátek akce, plánované na 18 hodinu, mírně pozdržel, vlivem nedochvilnosti některých spolupřísedících, bylo vše velmi dobře zorganizováno a akce probíhala velice svižně, bez jakýchkoliv zádrhelů a průtahů. Tímto bych chtěl organizátorům poděkovat za hladký průběh večera.

Ale teď se již vrhněme na hlavního aktéra akce - Vinařství Hrabal z Velkých Bílovic.
Celou degustací nás provázel pan Stanislav Hrabal, který se svým bratrem Miroslavem obnovili v roce 2003 ve Velkých Bílovicích rodinné vinařství po otci Václavovi, který vinařství založil již v roce 1966. Jedná se tedy o poměrně mladý podnik, nicméně to neznamená, že bratři Hrabalové jsou v oboru nějakými nováčky. Oba se „řemeslu“ učili takřka od malička, jako ostatně mnoho vinařů a více než 2 roky sbírali zkušenosti, vybírali technologie a patřičné postupy výroby vína, jak u nás, tak i v zahraničí pro svůj nový moderní provoz v Bílovicích, kde společně s rodinou obhospodařují 12 ha vinic, z nichž vzniklé víno zaplní přibližně 100 000 lahví ročně. Asi polovinu suroviny nakupují od smluvních partnerů. Jedná se o odrůdy Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Muškát moravský, Sauvignon, Zweigeltrebe, Modrý Portugal, Ryzlink rýnský a Cabernet Moravia. Celková odrůdová skladba zahrnuje kromě zmíněných odrůd ještě Ryzlink vlašský, Chardonnay, Müller-Thurgau, Frankovku, Svatovavřinecké a také Neronet. Sourozenci postupně vybudovali nový provoz s technologií řízeného kvašení a zavádějí pokrokové technologické postupy. Jejich společným zájmem je vyrábět kvalitní, prvotřídní vína a přinášet požitky velkých vín z male země. Mezi nejlepší polohy patří Zadní a Nová hora.

A teď se již zaměříme na samotnou degustaci. Připraveno bylo 10 vzorků, přibližně polovina bílých odrůd a polovina červených, mezitím jedno rosé. Byla připravena také tabulka pro vlastní ohodnocení vín. Jednalo se o hybryd 20 bodového systému, protože šlo o 19 bodový systém :-). V chuti bylo možno udělit vínu maximálně 11, místo 12 bodů. To mě osobně nevadilo - body jako body.

Tak tedy začínáme:
1. Ryzlink vlašský 2005 odrůdové jakostní (sur lie) - cukr 1,8 g/l, alk. 12,6 % - tak hned ze startu překvapení! Vlašák sur lie? No uvidíme, co se z tohoto spojení vyklube. Barva odpovídající, čistota čirá bez jiskry, květnatá vůně s tóny kiwi a řízná kvasnico-kyselá dávka do čichových receptorů. V chuti hůře strukturované, převládá kvasná příchuť, v pozadí angrešt a jemně citrón, dochuť středně dlouhá, minerální. Bohužel, metoda sur lie mi zde opravdu nesedla, myslím, že víno na kvasnicích leželo déle, než mělo, pokud vůbec.
Hodnocení: barva: 1,5; čirost; 1 vůně; 2,9; chuť a celkový dojem: 4,8; CELKEM: 10,2 b.

2. Veltlínské zelené 2005 kabinet - cukr 0,8 g/l, alk. 12 % - barva slabší odpovídající, světle zelená, ve vůni svěží a pronikavé tóny lipového květu a mandlí, v chuti lehké, zatím trochu živé a rozhozené s obsahem grepu a limetky. Nijak zvlášť mě neoslovilo, přesto se jedná o veselé víno k letnímu posezení na zahradě.
Hodnocení: barva: 1,2; čirost 1,7; vůně 2,8; chuť a celkový dojem: 6,7; CELKEM: 12,5 b.

3. Sauvignon 2005 výběr z hroznů - cukr 15,8 g/l, alk. 12,9 % - toto polosladké pochází z vykoupených hroznů z Mikulovské podoblasti, obce Novosedly, tratě Na kopci a jedná se o první víno vinařství, které se vyrábí s tak vysokým zbytkovým cukrem. Barva zlatavá, téměř s jiskrou, vůně slabá, postupně se uvolňuje angreštové a rybízové aroma. V chuti téměř vyrovnané víno se slabší jemnou kyselinkou a vyšším zbytkovým cukrem, díky kterému víno působí trochu ploše. Ani toto víno mě zatím moc nedostalo.
Hodnocení: barva: 1,7; čirost: 1,9; vůně1,9; chuť a celkový dojem: 7; CELKEM: 12,5 b.

4. Muškát moravský 2006 pozdní sběr - cukr 11,4 g/l, alk. 13 % - jde o hrozny nakoupené od stejného vinohradníka, jako u předešlého Sauvignonu. Hrozny byly redukovány probírkou pro zvýšení jakosti, cukernatost dosáhla hodnoty 23 ˚NM. Barva je odrůdová žlutozlatá s jiskrou. Ve vůni nalezneme aromatické delikátní muškátové aroma, narušené silným travnatým odérem, připomínající rozmělněné listy révy, či jiného bobulového zahradního ovoce. V chuti je víno překvapivě harmonické, nabízející širokou paletu vjemů, od sladkých vyzrálých hroznů, přes muškát, až po ringle, celek uzavírá středně dlouhá dochuť s jemnou peprností. Jedná se o vyrovnané aromatické víno s vyšším obsahem alkoholu.
Hodnocení: barva:1,8; čirost: 1,9; vůně: 3,2; chuť a celkový dojem: 8,6; CELKEM: 15,5 b.

5. Cuveé Zweigeltrebe x Frankovka 2006 pozdní sběr rosé - cukr 1,2 g/l, alk. 13 % - jedná se o hrozny z Velkých Bílovic, podíl odrůd je 50/50. Přiznám se, že rosé nemám v oblibě, pro svou typickou chuť-nechuť, takže mé hodnocení berte poněkud s rezervou. Víno se nabízí svou lososovou barvou a jemným jahodovým a karamelovým buketem, v chuti dominuje veselá, živá kyselinka s malinovo-jahodovými jemnými tóny. Osvěžující líbivka.
Hodnocení: barva: 1,2; čirost: 1,9; vůně: 2; chuť a celkový dojem: 6; CELKEM: 11,1 b.

Zde ukončíme (jen zdánlivě) prohlídku bílých vín, kde se mým pomyslným vítězem stává Muškát moravský 2006 pozdní sběr, i když v závěru nás čeká ještě jedno milé překvapení, ale nyní se přehoupneme do druhé půlky degustace, kde se pokusím nastínit situaci milovníkům červených, ohnivých vín.

6. Modrý Portugal 2005 odrůdové jakostní - cukr 1,7 g/l, alk. 12,4 % - první červené víno k ochutnání patří mezi základní řadu, tedy vína jednodušší, sloužící k přímé spotřebě. Hrozny pochází z Velkých Bílovic. Barva čistá granátová, vůně je citelně narušena silnou kouřovou stopou, připomínající spálenou gumu, v chuti jen průměrné víno, s podivnými tóny černých višní a toastování. Pro mě to bylo nejslabší víno z nabídky, prostě mi nějak nesedělo.
Hodnocení: barva: 1,7; čirost: 2; vůně: 0,9; chuť a celkový dojem: 4,9; CELKEM: 9,5 b.

7. Svatovavřinecké 2005 pozdní sběr - cukr 2 g/l, alk. 11,5 % - surovina pro toto víno pochází z vlastní vinice. Technologie výroby spočívá v 15-ti denní studené maceraci, kde víno není vůbec ve styku s kvasinkami, ty se přidávají až posléze. Tento postup je využíván pro získání maximálního množství látek obsažených v dužině. Barva je čistá, jiskrná a odrůdová. Buket je výrazný a odrůdový, s náznaky podobného listového aroma, jako u muškátu, viz výše, ale nikoli v takové míře, zde je to dokonce příjemné. V chuti je víno silné, mohutné, se švestkovým a povidlovým základem, dobře strukturované s tóny kávového bobu s delší dochutí. Opravdu zajímavé víno.
Hodnocení: barva: 1,9; čirost: 2; vůně: 3,2; chuť a celkový dojem: 10; CELKEM: 17,1 b.

8. Cabernet Moravia 2005 pozdní sběr - cukr 2 g/l, alk. 11,7 % - pro výrobu byla použita macerace za tepla, dle pana Hrabala „šlo“ víno více do kořenitosti, dále ležení 3-4 týdny na slupkách, poté lisování. Tato Moravia byla pro ležení dotvářena tříslovinami, nikoli kyselinami. Barva opět působí odrůdově s tmavšími granátovými tóny s přechody do fialova, ve vůni spočátku pozoruji chlévové aroma, které brzy vymizí a můj nos se rozplývá nad kabernetovými a černorybízovými tóny . V chuti víno působí suše, středně uhlazeně s vyšší tříslovinkou, opět s typickými kabernetovými tóny. I přes nízkou hodnotu alkoholu je těžší. Víno potřebuje ještě nějaký čas zrání na láhvi.
Hodnocení: barva: 1,9; čirost: 2; vůně: 2,9; chuť a celkový dojem: 8,3; CELKEM: 15,1 b.

9. Rulandské šedé 2005 výběr z hroznů (barrique) - cukr 1,8 g/l, alk. 13,5 % - pro mě osobně velké překvapení večera. Celou degustaci jsem upíral pohled na řádek s tímto vínem a hádal, co mě to asi čeká. Měl jsem velké obavy, protože se jedná o mou oblíbenou odrůdu a dotyk dubového sudu mě spíše odrazoval. Zajímavostí je, že na vinětě u tohoto vína prý není označení barrique. Proč tomu tak je, jsem se nedopídil. Barva je opravdu krásně zlatavá až slámová, vůně je jemná, slabší intenzity, zpočátku nabízí kytici lučního kvítí, později se objevují ovocité líbivé tóny pomeranče, tak typického pro rulandu šedou, manga, citrusu a vše uzavírá velmi dlouhá dochuť s vanilkovo-broskvovou příchutí. Vše bylo tak krásně harmonicky sladěno a já zapomněl na veškeré starosti s „barikem“ a užíval si všech doušků tohoto dobrého vína.
Hodnocení: barva: 1,8; čirost: 2; vůně: 3,5; chuť a celkový dojem: 10,6; CELKEM: 17,9 b.

10. Zweigeltrebe 2005 odrůdové jakostní (barrique) - cukr 1,9 g/l, alk. 12,9 % - zlatý hřeb nakonec! 9-12 měsíců v NOVÝCH dubových sudech! Tmavá terakotová barva, vůně plná černého peckového ovoce a vanilky. V chuti robustní, plné, mohutné a uhlazené víno s chutí černých peckovin, ostružin, čokolády, toastování a velké dávky vanilky v závěru, která nepůsobí vůbec rušivě a jakou jsem osobně ještě nezažil. Jedná se o velmi dobré víno a pomyslného vítěze degustace! Bravo.
Hodnocení: barva: 1,9; čirost: 2; vůně: 3,7; chuť a celkový dojem: 10,7; CELKEM: 18,3 b.

Takže toť vše! Na závěr malé shrnutí a osobní postřehy. Vinařství Hrabal je mladé vinařství, ale dost svérázné a míří svou produkcí dosti vysoko. Pan Stanislav Hrabal je milý člověk a ví, o čem hovoří. Svá všechna vína určitě vyrábí s velkou láskou a stejně svědomitě, přesto mi připadalo a později bylo i potvrzeno, že červená vína hrají jakýsi prim v produkci vinařství se zaměřením na nejmodernější světovou technologii výroby vína. Bílým vínům se věnují pouze poslední dva roky. Bratři Hrabalovi se nebojí jít kupředu a zkoušet nové i osvědčené postupy při výrobě moderních „speciálů“, jako barrique, nebo sur lie. Uvažují i o produkci ve větším měřítku. Vyrábí také prvním rokem slámové víno z odrůdy Rulandské šedé (mňam :-). Dle Stanislava Hrabala byly hrozny uloženy na sýpce několik století staré s ručně tesanými trámy od konce října, do začátku března. Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě ceny, které vás určitě také zajímají a já si je nechal až nakonec, protože něco dobré, musí mít zákonitě i to zlé, samozřejmě jen pro někoho (pro mě).

Tak tedy dotoho. Přestože na akci byla vína nabízena v libovolném množství s někdy větší, jindy menší slevou, na mě byly ceny poněkud vysoké, ale jak tvrdí pan Hrabal: „Značkové produkty nemívají nejnižší ceny, protože nám pravidelně přinášejí vyšší hodnotu, než neznačkové.“ Uvedu zde ceny původní ve vinařství:

Ryzlink vlašský 2005 odrůdové jakostní (sur lie) - 109,- Kč
Veltlínské zelené 2005 kabinet - 129,- Kč
Sauvignon 2005 výběr z hroznů - 195,- Kč
Muškát moravský 2006 pozdní sběr - 155,- Kč
Zweigeltrebex Frankovka 2006 pozdní sběr rosé - 139,- Kč
Modrý Portugal 2005 odrůdové jakostní - 109,- Kč
Svatovavřinecké 2005 pozdní sběr - 185,- Kč
Cabernet Moravia 2005 pozdní sběr - 194,- Kč
Rulandské šedé 2005 výběr z hroznů (barrique) - 349,- Kč
Zweigeltrebe 2005 odrůdové jakostní (barrique) - 349,- Kč

Na úplný závěr se musím zmínit o kulinářském menu, které si mohl každý před akcí objednat a dopřát si tak malé snoubení vín s pokrmy. Kompletní chod v ceně 300,- Kč byl podáván chvíli po degustaci a závěrečných slovech pana Hrabala. K pokrmu vždy bylo rozléváno víno, samozřejmě z Vinařství Hrabal, které bylo již zahrnuto v ceně. Vyskytlo se zde však i Rulandské šedé pozdní sběr, které v degustaci nebylo obsaženo. Nutno podotknout, že se jednalo opravdu o zážitkovou gastronomii, která byla opravdu citlivě a nádherně sladěna dohromady. Prostě požitek. Kdo menu sestavoval, před tím opravdu smekám. Posuďte sami!
- Rulandské šedé pozdní sběr x uzený losos s koprovým přelivem, sezamová večka
- Svatovavřinecké pozdní sběr x vepřová panenka se švestkami, krokety
- Zweigeltrebe barrique x Dorblue Gurmet - sýr typu Brie prorůstající modrou plísní
- Zweigeltrebe x Frankovka rosé x Tvarohový dezert s jahodami
- Káva

Abych samozřejmě zhodnotil veškeré faktory této podařené akce, přispěla k pořádné náladě svým dílem i cimbálová muzika, jež opravdu pěkně vyhrávala, a donutila k tanci, či zpěvu nejednoho přísedícího a samozřejmě nesměli chybět veselí příjemní lidé, bez kterých by se jednalo „jen“ o suché popíjení vína! Příště se doufám sejdeme osobně, nebo u článku hodnotícím Degustaci Vinařství Tetur, která se má v květnu konat kde jinde, než také v hoštické Vinotéce Hahn!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3105x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5