O Víně

02.02.2007 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace slámových vín Oldřicha Drápala st. v brněnské Vinné galerii

Víte jak někdy v životě zasáhne velká náhoda a stanou se věci, které by jste jinak nečekali? Pokud ano, tak přesně víte o čem mluvím. Něco podobného jsem zažil já. Jeden náš čtenář (tímto velice děkuji Jarkovi Ptáčkovi) z pročítání mých článků správně odhalil mou slabost pro sladší vína. Nelenil a napsal mi na mejl zvěst o jedné zajímavé degustaci, která se konala 17. ledna 2007 v brněnské Vinné Galerii. Když jsem se dozvěděl, že zde bude ochutnávka sedmi slámových vín ročníku 2004 a to od našeho guru slámových vín, pana Oldřicha Drápala staršího, nemusel jsem se nikterak dlouze rozhodovat. Pro takový mls jsem opravdu dlouze neváhal cestovat skrz naší republiku. Prostředí Vinné galerie je velmi hezké a povedl se tam kus práce. Tu atmosféru můžete rozhodně nasát z fotek. Vstupné na tuto akci činilo 190,- Kč, tak to jsem rozhodně nelitoval zaplatit na dopravě téměř třikrát tolik. Bohužel, snad pro toto nízké vstupné, aby se pokryly náklady, či co, nebylo na této degustaci vůbec k hnutí. Opravdu dost lidí (vzhledem k nabízeným vínům se není co divit) a tak velice málo prostoru na pomazlení se s doušky. Navíc lidé jako já, kteří potřebují prostor na poznámky, proplachování, neutralizování a ještě něco fotnout naprosto nevyhovující. Seděli jsme dva lidé u stolečku 20x20 cm, což je celkem dost málo na všechny ty proprietky. Dělání poznámek na listy A4, které jsem si doma poctivě připravil se všemi analytikami a popisy vín ze stránek vinařství, byl téměř žonglérský výkon. Bohužel díky hustotě osídlení větších stolů to tam také nebylo lepší. Osobně mám radši komornější pojetí v méně lidech, i třeba za vyšší vstupní cenu.

Ale dosti remcání, zaměřme se na to pozitivní. Příjemná, milá a vstřícná obsluha, včetně majitelky (?), či vedoucí. Zajímavý slovní a gourmetský doprovod pana Mgr. Milana Magni. Záměrně píši zajímavý, protože byl jistě poučný a velmi barvitý, žel měl jsem pocit, že mě chce těmito znalostmi ohromit a ne se podělit, či zpestřit. Ale rozhodně jsem si to vyslechl rád a rozšířil si obzory. Třeba až se někdy dostanu k těm exotickým názvům koření, či plodů, které jsem si ani nestíhal poznamenávat jak se řinuly, je hned poznám, protože jsem s nimi měl tu čest v těchto slámovkách. Také pan magistr připravil nějaké enogastronomické specialitky, které by se měly snoubit s víny. Bohužel nemohu potvrdit, či se tady rozplývat, nejsem přítelem strkanice a tak jsem nešel bojovat do chumlu o pár kousků. Postřehl jsem (nevím jestli přesně) nějaké nakládané olivy, kandované ovoce nakládané zázvorem, sýrová pasta, a jiné. Píši to jen zjednodušeně, každý kousek byl pečlivě připraven a protkán několika různými chutěmi. O to víc mne mrzí, že se nedostalo v klidu na všechny, sobecky tedy zejména mne. Nevadí, protože to hlavní proč jsem tam přijel, přeci byly slámová vína. Co že to vlastně je slámové víno? Vysvětlovat pravidelným čtenářům, jednalo by se nejspíše o urážku. Ale kdyby čistě náhodou vyhodil tuto stránku internetový vyhledávač nějakému dychtivému zájemci po poznání, rád pomohu. Nám ostatním trocha opakování snad také neuškodí.

Vinařství Oldřich Drápal starší se specializuje na výrobu slámových vín. Zpracovává vybrané hrozny od svých stálých dodavatelů. Hrozny jsou po sběru ve vinici uloženy v sypce na rákosových rohožích, kde vysychají podle odrůd od 3 do 6 měsíců. Při sběru hroznů bývá cukernatost od 20 do 24 °ČNM. Při lisování bývá cukernatost od 36 do 50 °ČNM podle zdraví hroznů. Od sběru a uložení hroznů na sypce se provádí kontrola těchto hroznů a odstraňují se bobule popř. celé hrozny napadené plísní nebo hnilobou. Po vylisování hroznů přichází k postupnému kvašení až do dosáhnutí 10 až 12 % obj. alkoholu. Poté se víno školí. Výsledný produkt se lahvuje až po roce od začátku školení. Lahvování se provádí do láhví 0,35 a 0,20 lt. Korek se používá přírodní. Vzhledem k tomu, že alkohol bývá až 12 % objemu, bezcukerný extrakt cca 50 g/l. Zbytkový cukr od 150 g v litru a více kyselina cca 10 g v litru. Těkavé kyseliny do 1 g v litru mají tato vína před sebou delší budoucnost a to i 20 let. Tolik internetové stránky vinařství. Nyní se podíváme na prezentované vzorky.

Veltlínské červené rané 2004 slámové,obec Žabčice, trať Přední trať - Unkonská
Startovací mlsání, začínáme z ostra, žádný pomalý rozjezd. Kdo chtěl, mohl si zakoupit za pár babek startovací „normální“ šluk na zavínění, aby neskočil rovnou po hlavě do Niagarských vodopádů. Barva sytého zlata, viskozita vysoká, ulpívá na dlouho. V buketu medové tóny, přezrálé fíky, cibéby, kandované ovoce. Bohužel zdá se mi menší intenzity, než by mohlo být. Po výkladu jako „bombastický nášup, gejzír, proud vůně...“ jsem měl pocit, že mám sklenici s víkem, skrz které nic neprosakuje, nebo jiný vzorek. Až když jsem si trpělivě pohrál se skleničkou a patřičně víno rozvoněl, postupně jsem identifikoval zmíněné tóny. V chuti už to bylo lepší, působilo jemněji, spíše delikátněji. Oslovilo tóny sušených bylinek jako zázvor, nebo hřebíček, s asistencí pryskyřičných. V ústech velmi viskózní. Cukr 168,3 g/l, extrakt 52,5 g/l, kys. 11 g/l, alk.11,5 %, cena 310,- Kč za 0,2 a 485,- Kč za 0,375 L.

Chardonnay 2004 slámové,obec Strachotín, trať Šusfeldy
Barva sytě zlatá, velmi decentněji sytější než předešlé. Vůně na mne působí intenzivněji, než předchozí večerka, a to i přes opačný komentář pana Magni. Tuto vůni prezentoval jako míň intenzivní, ale já měl přesně opačný dojem. Téměř bez problémů byly cítit středně intenzivní tóny nasládlého tropického ovoce, papáji, mandarinek, limetky a všudypřítomné cibéby. Dále se dají najít broskve, citrusy, marcipán a akát. Chuť je svěžejší, velmi harmonická, cukr je vyvážen odpovídající kyselinkou. Dochuť je z delších, podbarvena lékořicí a spáleným dřevem. Cukr 186,8 g/l, kys. 11 g/l, extr. 54,8 g/l, cena 335,- Kč 0,2 L a 555,- Kč za 0,375 L.

Rulandské modré 2004 slámové, obec Žabčice, trať Staré vinohrady
Dole na fotce můžete vidět barvu a také jak rozdílné viskozity mohou být u slámových vín ze „stejného porodního lůna“. Přestože je velmi vysoká a olejovitá hutnost markantní, tak do slzení se vůbec nežene ani po pár minutách. Zůstane jen na stěně jakási vrstva UV filtru a v celku pomalu steče. Odstín připomíná světle kaštanovou či zelený čaj, nebo velmi, velmi sytou slámu s cihlovými odlesky. Ve středně intenzívní vůni lze najít lesní jehličí a ovocitost, v chuti pak aroma malin, brusinek, jahod, zemitost a padané listí. Závěr podbarví kořeněný tón skořice, jemnější tříslo a celý vjem decentní kyselinka, přinášející jakousi kyslost bonparových dropsů. Velmi "vypečený kousek", zaujal mne.Cukr 226 g/l, extr. 41,3 g/l, alk. 9 %, cena 0,2 L - 375,- Kč.

Frankovka 2004 slámové, obec Žabčice, trať Staré vinohrady
Krásná růžovo - višňová barva, viskozita vysoká, líná elegance ale bez hutnějšího slzení. Buket omámí ovocitostí, tóny sušených červených bobulí, malinami a výraznými cibébami. Nebo tam dokonce můžeme nalézt tóny jako dřín, klikva, či aronie. Ovšem s těmito jsem ještě neměl v reálu tu čest, tak nemohu potvrdit. V chuti mne osobně velmi upoutalo. Přes vysoký cukřík, hladkost, lahodnost se jedná o řízné víno, pikantní s mírným tříslem, kyselinkou, kořenitým (lékořice) a dlouhatánským koncem. Marně přemýšlím, kterému z těch dvou červených odrůd bych dal přednost. Cukr 193 g/l, extr. 50,4 g/l, alk. 10 %, cena 475,- Kč za 0,2 L a 790,- Kč za 0,375 L.

Ryzlink rýnský 2004 slámové, obec Strachotín, trať Šusfeldy
Schválně jsem dole pod článkem udělal montáž dvou různých vín a jejich viskozit. O první jsem se zmínil u rulandy a možná jste si všimli vedlejší fotografie právě tohoto ryzlinku. Pár gramů tu, pár gramů onde, vše zapadne jinak a výsledná vazkost je o poznání jiná. Tato alchymie mne nepřestává udivovat a fascinovat zároveň. Barevná sytost je vyšší, i šedé odlesky se problesknou. V buketu nádherný, širokospektrální mix tónů jablek, kiwi, květů lípy, jasmínu, citrusů, banánu a smetany. Chuť je velmi osvěžující, úplně zapomínáte na nášup cukrů. Kyselina dělá větší ramena, než papírově má a je to jistě pozitivní. Vysoce extraktivní, opulentní tělo, s železitým podtónem a aromaty kdoulí, meruněk, či žlutého velmi zralého ovoce. Cukr 181 g/l, kys. 10 g/l, extr. 51,3 g/l, alk. 11 %, cena 335,- Kč 0,2L a 555,- Kč 0,375 L.

Rulandské šedé 2004 slámové, obec Žabčice, trať Nivky
Ovšem pozor, tady máme co do činění s velmi povedeným kouskem. Jeho hruď se po roce již pne tolika medailemi, že by i Brežněv bledl závistí. Vyjmenovávat to nebudu, už tak bude tento článek delší. Vím, že jich zatím bylo kolem 12-ti. Ovšem ne vždy musí být zlaté placky na lahvi zárukou kvality, že? Ne tak zde. Opravdu, co ocenění to podtržení skvělého výsledku, promítnutého do této lahve. Možná, že své prstíky má na tomto úspěchu roční ležení na lahvi, oproti čerstvým kolegům. V některých případech jsem musel čmuchat velmi intenzivně, bude to chtít ještě chvilku vyležet. Ovšem ne tak tento, který již teď je mlsání bombastik! A v průběhu 15-ti let půjde pomalu k velmi vysokému vrcholu. Barva sytá s jantarovými odlesky, viskozita jak jinak než hutná. Vůně plná, mnohoslibná, bohatá na medovost, květový pyl, cibéby, chlebovinu, jemné plísně, pražené mandle či zelený čaj. Chuť je nádherná! Vyvážená, velmi lehká, řekl bych až téměř taková light odlehčená verze slámového vína s nižší sladkostí a velmi vysokou opulencí a extraktivností. Tělo je velmi silné, statné, robustní, projevuje se až trpčími tóny tabákových listů, sušených bylinek jako heřmánku, či zázvoru. Vše sladce podbarveno fíky, mangem, kandovaným ovocem. Dochuť nezničitelná, parádní. Cukr 164 g/l, extr. 57 g/l, alk. 11 %, cena za 0,375 L je 615,- Kč.

Tramín červený 2004 slámové, obec Dolní Dunajovice, trať Pod slunným vrchem
A pro mne určitě jako pověstná perlička na závěr můj oblíbený tramínek. Tento přebil má všechna očekávání. Dole na fotce jsem zachytil jeho barvu a hutnost. Jsou jasné sytější tóny s výraznými jantarovými odlesky a ulpívajícími malbami na stěnách. Ve vůni se zcela jasně projeví odrůdovost rozvinutou růží a kytičkami, doprovázené lískovými oříšky, tabákem, citrusem a primární kořenitostí. Velmi povedené, nic není skryto pod obvyklou, silnou vůní cibéb a medové sladkosti. V chuti je taktéž zřejmá vysoká elegance, hladkost, lahodnost a harmoničnost i přes jemný nedostatek kyselin. Také se prosadí květový pyl a velmi povedený kořeněný ocásek s medovým podbarvením. Opravdu komplexní vjem, v aroma lze najít třeba také tóny liči, či skořice. Dochuť nabývá v pohodě dvouciferných hodnot. Holt, můj osobní favorit. Cukr 199,8 g/l, kys. 9 g/l, extr. 51,4 g/l, alk. 10 %, cena 475,- Kč za 0,2 L a 790,- Kč za 0,375 L.

Teď již rozumím, proč je jméno Oldřicha Drápala často skloňováno mezi milovníky slámových vín a je vytesáno zlatým písmem i v zahraničí. Také věhlas rodinného umu, prezentovaného synem ve vinařství Sonberg prosákla do okolních států. Dokonce ve slovenském tokaji, když jsme debatovali o sladkých vínech ve vinařství J. & J. Ostrožovič (klik) byli obeznámeni s potenciálem těchto vín. Je hned poznat, když se někdo na něco specializuje a dá do toho vše. Já jsem si náramně pochutnal na všech vzorcích, některé mne zklamaly jen slabší vůni, ale opravdu jen malinko. Časem jistě zbytelní. Osobně mi nejvíce učarovaly Frankovka (nakonec se tedy přikláním k ní, ale je to fakt jen o prsa průměrné školačky) a Tramín. Čím nejde šlápnout vedle, je samozřejmě robustní rulanda šedá a jako nejlepší poměr ceny a výkonu bych nominoval Ryzlink rýnský. Další velkou výhodou (teda jak pro koho - kdo má trpělivost), je možnost dlouhé archivace těchto slámových vín. Díky vynikajícím atributům 10 let zvládnou v pohodě, ty vypečené až přes 15 let. A jelikož jsou zde použity kvalitní korkové zátky, pěkní mackové, u kterých si po vytažení říkáte, jak tam jen mohly vlézt, tak bych i věřil, že to ty vína zvládnou. Takže ještě jednou díky Jarku za informaci o této akci, rozhodně jsem nevážil tuto dalekou cestu marně. Dokonce teď s týdenním odstupem, když rediguji tento článek zjišťuji, že zde popisovaná rulanda modrá a šedá se probojovaly do Salónu vín 2007/2008. Proč se tomu nedivím... :-) 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3392x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5