O Víně

23.12.2006 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Hopsa, hejsa... do Mělníka

V sobotu 25. listopadu 2006 jsem navštívil starobylé město Mělník. Mým cílem bylo Vinařství Vondrák a mělnický zámek. Na obě firmy jsem nalezl kontakt na internetu, z jejich webových stránek se dozvíme vše podstatné, ač jsou jejich velikosti a zázemí nesouměřitelné.

Pan Luděk Vondrák sídlí v Mlazicích (nejlépe vystoupit na místní vlakové zastávce, přejít koleje, vydat se vpravo, zhruba po 30 metrech vlevo - musíte obejít jednu zahradu a pak opět u dvojdomku v zahradě vpravo, pak již nikam neodbočovat a asi po 200 metrech po levé straně najdeme dům - je tam cedule - chválím. Veškeré informace o vinařství a produktech najdete na webových stránkách www.vino-melnik.cz, budu tedy psát pouze o tom, co na nich nenajdete. Především obrovskou vstřícnost mladého vinaře (Kolik stojí Vaše degustace? Když si pak něco koupíte, tak nic. A nevadí, že jsem sám? Ne, klidně přijeďte.) Pan Luděk Vondrák pochází již ze třetí generace vinařů, ovocnářů a pěstitelů, pěstování vína na plný úvazek se věnuje pouze několik let, před tím ještě učil na několika středních školách. Z 10 ha má 4 koupeny, zbytek v nájmu. Vinice obdělává sám, pomáhá celá rodina a občas najme brigádníky. Víno začal pěstovat v roce 1996, kdy si při studiu vysoké školy pronajal 2 ha. Zastává "francouzskou" zásadu, že totiž kvalita vína se dělá převážně ve vinici. Nestydí se za to, že jeho vína jsou specifická a nemusí chutnat každému, zcela se zaměřuje na kvalitní přívlastková vína. Svou pýchu, jinde těžko vídatelná botrytická vína, začal pěstovat vlastně náhodou, chlubí se též velmi vysokým extraktem, obvykle 30 g/l.

Největšími škůdci na vinici jsou u něj překvapivě srny, až po nich špačci a černá zvěř. Co se týče dvounohých škůdců, i ti se bohužel vyskytují, zejména v odlehlejších místech, která se nedají tak dobře hlídat. Pokud jsem správně pochopil, nevysadil pan Vondrák jedinou sazenici, vždy dával dohromady vinice v různém stadiu zanedbanosti. Tento rok získal 8 let neobdělávanou vinici s tramínem, dříve vlajkovou lodí mezi mělnickými odrůdami, která byla v úděsném stavu (Pan Vondrák řekl - bylo to tam tak zanedbané, že jsem tam nemohl ani poslat brigádníky, tak jsem to udělal sám). To ostatně považuje i za velký nešvar mělnicka, dříve byla plocha vinic mnohem větší a nyní je řada z nich zdevastována nebo jsou rozprodávány k úplně jiným účelům - stavby domků, skladů a podobně. S degustací se také nijak "nepáral" a dostal jsem ochutnat všechno, co momentálně má. Začali jsme mladými víny ročníku 2006, který si velmi pochvaluje a věří, že bude vynikající. Hned na začátku bych chtěl říci, že vína pana Vondráka "klamou tělem", obvykle mají nádhernou medovou vůni, ale sladkost v chuti se rozhodně nekoná, spíše svěží kyselinky.

2006
Müller-Thurgau - zemské
Víno nebude vzhledem k menší partii začleňováno, ačkoliv dosahovalo cukernatosti pozdního sběru. Má neutrální chuť s typicky muškátovými tóny s nasládlým závěrem.

Rulandské šedé - pozdní sběr
Svěží kyselinky, náběh do typické chleboviny.

Ryzlink rýnský - pozdní sběr, botrytický
Ve vůni rozinky, v chuti zajímavá, natrpklá chuť.

Kerner - pozdní sběr
Aromatické, ve vůni a chuti ananas, není tak ostré jako předchozí vzorek.
Odrůdu Kerner, křízence Ryzlinku rýnského a Trolínského, si velmi chválí, ovšem až ve výsledném tvaru, v sudu. Jde o nesmírně zajímavou, aromatickou odrůdu, která je však silně náchylná na různé houbové choroby a má tendenci se rozrůstat přesně tak, jak si vinař nepřeje. Vyžaduje tedy spoustu ruční práce a pravidelný postřik.

Ryzlink rýnský - výběr z hroznů
Typické vůně lipového květu, svěží kyselinky, ale i zbytkový cukr.

Rulandské bílé - výběr z hroznů
Ve vůně med, luční květy, v chuti opět jak kyselinky, tak zbytkový cukr.

Rulandské šedé - výběr z hroznů
Nádherná vůně do medu, opět náznak typických chlebových tónů.

2005
Rulandské šedé - pozdní sběr
Medová vůně, výrazné kyselinky, ale med i v chuti.

Kerner - pozdní sběr
Příjemná vůně i chuť, chuťově spíše neutrální.

Ryzlink rýnský - výběr z hroznů, botrytický
Vůně med a lipový květ, ostré kyselinky, zajímavé víno, rozhodně není fádní.

Kerner - výběr z hroznů, botrytický
Příjemné, aromatické víno, opět ve vůni med a v chuti svěží kyselinky.

Abych ukončil tento ročník, všechna vína ročníku 2005 obdržela na výstavě v Kutné Hoře zlatou medaili.

2003
Rýnský ryzlink - pozdní sběr
Je již za zenitem, spíše nevýrazné, jde o úplně jiné víno, než jaká jsem dosud dostal ochutnat. Favorit "běžných" zákazníků.

Rulandské bílé - pozdní sběr
Svěží, náznak chleboviny, jako jedno z mála zrálo v sudě, ostatní vína zrají v plastových nádobách. Důvodem je, že jsou mnohem lehčí a levnější než plech a dále snadná údržba.

1996
Rarita ze začátku kariéry. Vůně medových tónů, ovšem velmi ostrých kyselin v chuti. Pan Vondrák stále doufá, že se víno časem zakulatí, s úsměvem říká, že jeho první víno provázela neskutečná smůla, ryzlink pořádně neuzrál a měl velmi malou cukernatost.

2000
Ryzlink rýnský - výběr z bobulí, botrytický
Vlajková loď firmy. Tmavě medová barva, medová chuť, ale opět pěkné kyselinky - víno skutečně není fádní. Z rozborů vyplývá, že má srovnatelnou kvalitu s tokajským 4-putňovým. Vzniklo náhodou. Pan Vondrák dodával své hrozny do Vinných sklepů Chomutov (... ty koupí všechno). Při přebírání mu vytřídili několik nahnilých hroznů a vrátili. Pan Vondrák si od svého otce půjčil více méně pro legraci refraktometr a zjistil, že přístroj, který měří významné množství medu v medovině, mu ukazuje měřitelné hodnoty! Z toho usoudil, že se mu nevědomky povedlo botrytické víno a ve svém úsudku se nemýlil. Víno se stalo šampiónem výstavy v Kutné Hoře.

2006
Modrý Portugal - odrůdové jakostní
Příjemné víno s burčákovým nádechem, dosahovalo cukernatosti pozdního sběru.

Svatovavřinecké
Typická chuť do povidel, nádherná, tmavě fialová barva.

Zakoupil jsem pět různých vín, šampióna i všechna z roku 2005. Pak jsem pěšky došel do Mělníka a poobědval v restauraci Na hradbách nedaleko zámku. Abych nedráždil žaludek, nedal jsem si nabídnuté víno, ale plzeňské pivo - doporučil mi to kdysi kamarád a nelhal.

V mělnickém zámku www.lobkowicz-melnik.cz jsou zařízeni na návštěvy všeho druhu, takže jsem neobdržel průvodkyni, ale pouze psaný text, což mi nijak nevadí, četba mi nečiní potíže. Stejně však v jednotlivých místnostech sdělovali zaměstnanci zámku, co v místnostech vidím, např. že na stole není uváděný porcelán, pouze napodobenina (že jsem to poznal) a jedna průvodkyně říkala, že expozice není nic moc a musí se upravit. Jednalo se o hraběnku Lobkowiczovou, majitelku zámku. Mně se expozice líbila a mohl jsem si podrbat i její psy. Ale přiznejme si, že cílem mé návštěvy bylo opět hlavně víno. Zaplatil jsem 150,- Kč, obdržel skleničku, chléb a charakteristiku vín. Protože jsem byl sám, bylo mi vysvětleno, že se mnou dolů nikdo nepůjde, ať ochutnám, na co mám chuť a za hodinu se vrátím. Sestoupil jsem do hlubokého sklepení, kde bylo překvapivě poměrně teplo, degustace probíhá takto - ve sklepě je tříjazyčný panel, jak degustovat, na sudech stojí otevřené láhve (otevřené bez originálních korků, mají umělé zátky kvůli snadnému otevírání) a fontánka na vyplachování sklenice. Musím říci - jednoduché, kvalitní, účelné - a pak že to nejde.
Co jsem mohl zdegustovat a také tak učinil:

Ludmila bílá 2005
Příjemné, konzumní víno, muškátové tóny, svěží kyselinka, jedná se o Müller-Thurgau.

Zámek Mělník bílý 2005
Ve vůni citrusy a muškát, chuť svěží.

Ryzlink rýnský 2003 kabinet
Vůně po medu a lipovém květu, chuťově spíše neutrální.

Chardonnay 2004 kabinet
Příjemné, ovocité, lehká, svěží chuť.

Chateau Mělník blanc, kupáž Rulandské bílé 2004 a 2005
Ve vůni broskve, chuť příjemná, medová.

Tramín 2005 kabinet
Není tak mohutné jako moravští sourozenci, rovněž vůně není tak výrazná. Příjemná ovocitá chuť.

Rulandské bílé 2003 pozdní sběr
Plná chuť, medová, vůně intenzivní po broskvích.

Labín, Rulandské modré 2005
Růžové víno, zajímavé, jemné, svěží.

Ludmila červené 2005
Vyráběné z Modrého Portugalu, lehké, příjemné víno, v chuti třešeň a skořice.

Záměk Mělník červený 2004
Z odrůdy Rulandské modré, lesní ovoce se dřevem.

Svatovavřinecké 2004 barrique
Příjemné víno intezivní barvy a typické povidlové chuti se dřevem.

Zweigeltrebe 2003 barrique
Výborné víno, opět tóny povidel, dřeva a kouře, plné.

Rulandské modré 2003 výběr z hroznů barrique
To nejlepší na konec, chuť lesního ovoce, dřeva a vanilky, hutné, plné víno, skvělé.

Pokud tedy mohu zhodnotit, bílá vína rozhodně nezklamala, ovšem červená je v mým očích jednoznačně překonala. Jejich barikování je rozhodně ku prospěchu věci. Vína jsou více určena běžnému zákazníkovi, vychází mu vstříc, ale nepodbízí se.

Z návštěvy obou vinařství jsem odjížděl nadšen, byla to moc příjemná návštěva, a určitě ne poslední. Bodově - pan Vondrák 9,5 a zámek 8,5 jako komplexní známka za jejich vína a služby.

Na závěr bych chtěl poděkovat průvodčímu, který mě nezištně, ač poněkud nešetrně, probral na konečné v Ústí nad Labem, neboť jsem ve vlaku usnul zdravým spánkem opilce. Na svou obhajobu mohu uvést, že motání bylo skutečně způsobeno přesezenou nohou a ne množstvím kvalitního nápoje.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3187x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5