O Víně

16.11.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace vín z Brazílie 8. listopadu 2006

Brazilská vína zatím nemají takové jméno jako jejich kolegové z Chile nebo Argentiny, což ovšem nic nemění na faktu, že v této zemi vznikají některé více než zajímavé kousky. Šestnáct z nich představil ředitel firmy Cosmopolitan Brazilian Wines Roman Vaněk na třech listopadových degustacích. Měl jsem to štěstí, že jsem se připletl k druhé z nich, velmi komorní, zábavné a navíc plné vín, která pokud zrovna nebyla opravdu dobrá, byla minimálně velmi zajímavá a netradiční. Více v následující reportáži.

O firmě Cosmopolitan Brazilian Wines se nijak zvlášť rozepisovat nebudu, rovnou vás všechny odkáží na web www.brazilian-wines.com, který je myslím vůbec nejlepším webem dovozce v ČR. Špičkově zpracované stránky, detailní informace nejen o vínech, ale třeba i skvělá interaktivní mapa Brazílie, respektive jejích vinařských oblastí, parádní sbírka fotek... doporučuji i pokud nehodláte nakupovat!

Na degustaci jsem se dostal spíše náhodou, v salonku restaurace La Rotonde hotelu Radisson SAS (Alcron) se očividně sešla skupinka lidí, kteří se navzájem dobře znají. Celkem se degustace účastnilo zhruba 12 osob, atmosféra byla příjemná a komorní. Pan Roman Vaněk vyprávěl o vínech, Brazílii a gastronomii s neuvěřitelným nadšením. Co mne potěšilo skoro nejvíce byla „lehká“ úchylka pro vína zvláštní až trochu podivná, z nichž některá i dováží a byla na ochutnávce. Jistě, různým dalším nadšencům je prodá, ale stejně je nutné ocenit snahu vozit i něco jiného než věci snadno prodejné v supermarketu.

Celkem se chutnalo 16 vzorků, zastoupena byla široká škála vín - od jemných bílých, přes jednodušší červená až po plná hutná červená s potenciálem ke zrání, jedno sladké bílé a sekt. Každý si musel vybrat. Vrhneme se tedy rovnou na jednotlivé vzorky. U většiny z nich, pokud vás zaujmou, opět odkazuji na web, kde k nim obvykle najdete hromadu dalších informací, analytické hodnoty a detailní senzorické hodnocení, kterému skutečně na degustaci víno nelze podrobit (nebo alespoň já to nezvládám). Zde vypíchnu jen některé zajímavosti.

Vína bílá

Pinot Grigio 2006 (vinařství Miolo, oblast Campanha)
Za tímto kouskem prý stojí rady známého „létajícího vinaře“ Michela Rollanda, což jsem se naštěstí dozvěděl až později a hodnotil neovlivněn. Barva není nijak vysoká, ale je slušná. Ve víně malinko cosi plave, daň za minimální filtraci a upřímně je mi to úplně jedno. Vůně je naopak perfektně čistá, svěží a nádherně odrůdová, především květinová. Chuť vůni dokonale kopíruje, i přes vyšší alkohol víno působí lehce a krásně pitelně. Možná je trochu krátké. Víno to není složité, je velmi přímočaré, ale opravdu hezké. Cena 240,- Kč možná trochu vyšší (vzhledem k tomu, co dalšího je za stejné peníze v nabídce této firmy), ale k nějaké dobře připravené rybě jako zvláštnost a specialita... proč ne!

Flowers Aromatico 2006 (vinařství Salton, oblast Serra Gaúcha)
Víno, za kterým už podle názvu nelze hledat nic jiného, než ideální záležitost na oslnění babiček, tetiček a podobných osob během návštěvy. Kupáž odrůd Malvazia, Žlutý Muškát a Tramín má trochu nižší barvu, ale velmi výraznou květinově nasládlou až omamnou vůni. Přesto je čistá a neotravuje. Chuť je svěží, jednoduchá, kombinace kyselinky a cukru okolo 4 g/l funguje. Toto víno bych si nekoupil, ale jeho zacílení je jasné. Na nic se nehraje a ve své třídě rozhodně bude fungovat. Cena zhruba 180,- Kč mi opět přijde trochu vyšší, možná je to obecně můj problém s tím, že jsem ochoten platit více za vína červená než bílá...

Chardonnay Volpi 2004 (vinařství Salton, oblast Vale dos Vinhedos)
Víno s obrazem od slavného malíře Alfreda Volpiho na vinětě v pěkné klasické burgundské lahvi. Na víně je zajímavá technologie výroby, kdy hrozny macerují při velmi nízké teplotě a při nakvašení do zhruba 4 % alkoholu přechází surovina dokvasit do bariku. Následné zrání v americkém dubu je už jen u malé části, většina je přetočena zpět do nerezu. Barik ve víně je tedy již z kvašení a ne následného zrání. Barva vína není překvapivě nijak moc vysoká, spíš standardní zlatavě žlutá. Ve vůni se barik projeví opravdu dost, ale ovocnost zůstala zachována, víno voní nazrále, lehce „nasládlé“ (bariková likérovost), trochu připomíná vůni bezu. Víno voní „draze“ - vůně je velmi čistá a připomíná spíše mnohem dražší vína. Chuť je čistá, svěží a příjemná, víno je překvapivě docela lehké, neflákne vás klasickou mohutností přebarikovaných chardonnek třeba z USA. V ústech krásně křupe a opravdu potěší. Dochuť není bohužel nijak dlouhá. Být toto víno jen o něco plnější v chuti, byla by to bomba. I v této podobě (a za standardní cenu 258,- Kč) se jedná o více než zajímavou záležitost, ostatně myslí si to i poroty mnoha soutěží, kde vždy velmi slušně boduje. Osobně jsem si domů zvolil výše popsaný Pinot Grigio, ale pokud chcete za rozumné peníze otestovat perfektně připravený bílý barik, tady máte možnost.

Vína červená

Cabernet Sauvignon Volpi 2004 (vinařství Salton, oblast Serra Gaúcha, Rio Grande do Sul)
A dostáváme se k červeným, první vzorek opět ze série Volpi s jeho obrazem na vinětě. Barva slušně vysoká, ale nijak temná, čistá a s jiskrou. Vůně ovocná, lehce tóny kvasících hroznů, trocha sudu a alkohol (červená byla na můj vkus temperována trochu moc vysoko a myslím, že většině to vůbec nepomohlo). V chuti jemné, uhlazené a příjemné, především hodně ovocité. Ve středním závěru přeci jen trochu zadrhnout třísloviny. Jednodušší pěkně pitelné víno za 248,- Kč. V této cenové relaci má prodejce i mnohem lepší věci.

Pinot Noir 2005 (vinařství Miolo, oblast Vale dos Vinhedos)
Na pinot jsem se samozřejmě moc těšil. Tento má velmi dobrou barvu (středně vysoká rudá), příjemnou ovocnou harmonickou vůni připomínající nejvíce třešně. Víno je v ústech velmi hebké a pěkně pitelné, dochuť je střední s trochou „pecková“ hořčiny. Jednodušší záležitost, zajímavá ale nezasáhla. Cena 230,- Kč.

Tannat Classic 2004 (vinařství Salton, oblast Serra Gaúcha, Rio Grande do Sul)
Po nepříliš oslnivém testu tohoto vína doma jsem napjatě čekal, zda jsem měl jen špatnou láhev, nebo je toto víno opravdu tak „divné“. Barva je slušně vysoká, lehce „matná“ vzhledem k tomu, že víno nebylo filtrováno. Ve vůni se míchá živočišnost s čerstvými kvasícími hrozny a přezrálou jahodou, zároveň se objevují tóny lahvové nazrálosti a trochu sudu. Chuť je spíše jednodušší ovocná, středně plná a trochu hrubší. Láhev doma byla očividně zkažená, ale ani varianta v dobré kondici mne neuchvátila. Spíše zajímavost. Cena 216,- Kč.

Castas Portuguesas - Quinta do Seival 2003 (vinařství Miolo, původ v Campanha Gaúcha, obec Candiota, Rio Grande do Sul, v místě nazývané Estancia Fortaleza do Seival)
Kupáž klasických portugalských odrůd Touriga Nacional, Alfrocheiro a Tinta Roriz, jednotlivé odrůdy zrají odděleně ve francouzském dubu a následně jsou míšeny a víno lahvováno. Toto víno má velmi vysokou barvu, blíží se neprůhlednu, na okrajích známky oranžovějící nazrálosti. Vůně je výrazná a více než zajímavá. Ovocné tóny se mísí s barikem, vystupují ořechy a bílá čokoláda, celé to má lehce likérový nádech. Kvůli vyšší teplotě trochu zazlobí alkohol. Chuť je středně plná, hezky ovocná a opět poněkud hrubší a méně uhlazená. Dochuť je dlouhá, výrazná. Zajímavé víno, které bych ale doporučil spíše jako doprovod k jídlu, třeba trochu pikantnějšímu červenému masu. Cena 355,- Kč.

Duetto - Cabernet Sauvignon / Merlot 2001 (vinařství Casa Valduga, oblast Vale dos Vinhedos, Rio Grande do Sul)
Klasická kupáž vyzrávající v bariku, navíc po lahvování zraje ještě dva roky ve sklepích vinařství, než se začíná expedovat. Velmi vysoká barva se známkou lahvové zralosti. Vůně poměrně silná ovocná, nazrálá, čistá a efektní s živočišnými tóny kůže. V chuti středně plné, uhlazené s tak akorát tříslovinou, čisté a se střední kouřovou dochutí. Delším ležením v karafě / lahvi se zvýrazňují kyseliny, na nějaké další velké zrání to už asi není a po otevření lahve vhodné vypít do 2 - 3 hodin. Běžná cena je 257,- Kč a za tyto peníze rozhodně stojí, skvělé víno na pití jen tak, ke grilovaným masům či zvěřině a celkově poměrem cena / kvalita pro mne vítěz večera.

Cabernet Franc Séries 2005 (vinařství Salton, oblast Bento Gonçalves-Tuiuty-Vale das Antas)
První vzorek z řady Séries, což jsou malé speciální šarže (3.500 - 3.900 lahví) určené k prodeji návštěvníkům vinařství, mimo něj je má k dispozici pouze tento dovozce. Barva vína je velmi vysoká, mladě do fialova. Vůně tradičně výrazná, s tóny kvasících hroznů, kořenitostí a celkově poněkud zvláštní, takovým tím hezkých způsobem „co to asi je, jak to bude chutnat“. V chuti vás praští paprika, která obestírá veškeré ovocné tóny. Třísloviny jsou hodně výrazné, dochuť střední a čistá. Zajímavé víno, stojí za pozornost. Byť cena 390,- Kč již není nejnižší.

Malbec Séries 2005 (vinařství Salton, oblast Bagé)
Další z odrůd v řadě Séries je „vlajková loď“ Argentiny, tedy Malbec. Tato Brazilská variace má vysokou rubínovou barvu s jiskrou. Vůně je velmi zvláštní, netypická až podivná. Snad těžší květiny, trocha kořenitých tónů. Chuť k vůni vůbec nesedí, ja to naopak velmi jednoduchá a čistá ovocná záležitost s trochu agresivnějším alkoholem, k jídlu fajn partner. Toto víno mne moc nezasáhla, za 370,- Kč bych volil jinak.

Teroldego Séries 2005 (vinařství Salton, oblast Bento Gonçalves-Tuiuty-Vale das Antas)
Třetím vínem ze „série“ je Teroldego, specialita Brazílie původem z Italského Alto Adige. Zároveň jde o miláčka dovozce, pana Vaňka, takže toto víno předem nadšeně vychválil a bylo vidět, že odrůdě naprosto propadl. Barva je extrémně vysoká, téměř neprůhledná, táhne do mladě fialové. Vůně je kombinací ovocnosti (spíše přezrálé ovoce), borůvek, papriky a opět čehosi zvláštního. Chuť jemná, čistě ovocná a krásně pitelná, se středním dozvukem. Pěkné, spíše jednodušší. Zajímavá záležitost, ale mne nechytla. Cena 380,- Kč.

Carmènere Séries 2005 (vinařství Salton, oblast Bento Gonçalves-Tuiuty-Vale das Antas)
Posledním ze série je Carmènere, odrůda původem z Francie dávající špičkové výsledky v Chile, kterou mám opravdu rád obzvláště v její vyzrálé barikované variantě. Zde se jedná o čistý nerez, barva je vysoká a čistá, u barvířky tohoto typu čekám trochu vyšší. Vůně je výrazná, čerstvá a svěží, hodně kořenitá opět s tóny papriky. Velmi efektní. Chuť harmonická a povedená, s docela uhlazeným tříslem, opět se projevuje paprika, citrusová kůra. Čisté, dobře udělané. Toto víno se mi velmi líbilo, byť za cenu 370,- Kč bych opět volil jinak. Každopádně pro příznivce odrůdy stojí tato brazilská variace za zkoušku.

LOTE 43 - Cabernet Sauvignon / Merlot 2002 (vinařství Miolo, oblast Vale dos Vinhedos, Bento Gonzalves, Rio Grande do Sul)
Jedná se o jedno z nejdražších vín v nabídce společnosti a zároveň o jakousi vlajkovou loď brazilského vinařství, toto víno v 6 l lahvi a dřevěném boxu je součástí daru významným návštěvám, jednu vlastní například bývalý prezident ČR Václav Havel. Jméno pochází, pokud si dobře pamatuji, z čísla pozemku, který získal zakladatel vinařství, když se přistěhoval do Brazílie z Itálie. U tohoto vzorku si dovolím zkopírovat postup přípravy z webu dovozce: Hrozny jsou sklízeny ručně do 20-ti kilových boxů během posledního týdne v únoru (Merlot) a druhého týdne v březnu (Cabernet Sauvignon) a jsou hned převezeny do Vinařství Miolo ke zpracování. Produkce nepřevyšuje 10 tun z hektaru. Hrozny jsou ručně přebírány, mechanicky odstopkovány v mlýnkoodzrňovači a šetrně gravitačními technologiemi přeneseny do nerezových fermentačních tanků s řízenou teplotou. Rmut kvasí ve speciálních tancích, kde souběžně probíhá macerace, alkoholová fermentace a malolaktická fermentace. Během celého procesu je řízena teplota na 28 - 30 °C. I po ukončení alkoholové fermentace zůstává víno ležet cca dalších 20 dní na slupkách, čímž se optimálně vyplaví barviva, třísloviny a polyfenoly. Po stočení se zbytky bobulí šetrně dolisují v pneumatickém lisu. Odrůdy Cabernet Sauvignon a Merlot zrají odděleně v nových amerických dubových sudech po dobu 12 měsíců. Poté jsou smíchány (50 % Cabernet Sauvignon, 50 % Merlot) a víno je lahvováno bez filtrace.
A senzorika? Extrémně vysoká neprůhledná barva, na okrajích známky stárnutí (přechází lehce do cihlova). Vůně nejprve udeří typickou směsí odrůd a zrání v sudu, která na chvilku omráčí a vyvolá vzpomínky na standardní Grand Cru vína z Bordeaux. Vůně je velmi čistá a elegantní, objevují se živočišné tóny, uzené a sušené maso a trochu vylézá alkohol (asi vyšší teplotou). Ve víně zatím nenalézám žádná jemnější nuance, vše je jaksi brutálnější. V chuti je víno plné, s hodně výrazným tříslem i poměrně dost znatelnou kyselinou, rozhodně chce ještě nějakou dobu (několik let) ležet. Dochuť je dlouhá a zvláštně suchá, až „prachová“. Tento kousek si asi pořídím a archivuji už jen proto, abych ho mohl za pár let otevřít současně právě s nějakým tím rozumným Bordeaux a porovnat. Cena? 535,- Kč za 0,75 l láhev, 4.500,- Kč za 6 l v Imperial lahvi a dřevěném boxu.

Merlot Reserva 2004 (vinařství Boscato, oblast Nova Padua, Serra Gaúcha)
Trošku jsem nepochopil zařazení tohoto vína až po LOTE 43, ale budiž. Toto víno jsem znal z dřívějška, jako čerstvě otevřené v restauraci a navíc zbytečně chladné, a nezaujalo mne. Zde se projevil vliv odležení v lahvi a vyšší teplota. Barva je velmi vysoká, táhne do fialova a je velmi efektní. Vůně nastoupí směsí „dvorečku“ (tóny chléva a okolí) a postupuje ke kompotovaným třešním a následně trochu kořenitějším vůním. Chuť je ovocná, jemná a kulatá (po tom LOTE by jemně působilo asi cokoliv, možná bylo účelem zařazení tohoto Merlotu uvolnit chuť na závěrečná bílá, kdo ví), hezky šťavnatá, objevují se nasládlé kávové tóny. Dochuť je střední s vanilkou ze sudu, třešňově nasládlá. Krásně pitelná záležitost, k jídlu perfektní. Cena 340,- Kč.

Sladká vína a sekty

Late Harvest Terranova 2004 (vinařství Miolo, oblast Vale do Sao Francisco-Pernambuco, Bahia)
Toto víno, ovšem v ročníku 2002, zde již bylo hodnoceno. I já jsem ročník 2002 znal a těšil se na srovnání. První rozdíl je okamžitě dokonce vidět, tento ročník byl již částečně filtrován, takže výrazný sediment převalující se v lahvi nečekejte, zákal je minimální. Barva je vysoká zlatavě žlutá, pěkná. Vůně je svěží, čistá, kombinace tropického ovoce a bariku, vyloženě líbivá. Ročník 2002 si pamatuji jako komplexnější, tento je přímočařejší. Chuť nekomplikovaná, velmi slušná kombinace cukru a kyselin, svěží dezertní záležitost na závěr. Cena 168,- Kč za 0,375 l láhev odpovídá kvalitě, jako dárek v papírové krabičce paráda.

Espumante Moscatel Doce (vinařství Salton, oblast Serra Gaucha)
A na úplný konec sladký sekt z muškátu vyrobený metodou Asti, na 7,5 % alkoholu a s 81 g/l cukru. Barva spíše nižší, zelenkavě žlutá, víno výrazně šumí a pění, jemné kultivované bublinky nečekejte :) Vůně je čistá a harmonická, nasládlá s tóny citrusů. Chuť je pak opravdu sladký muškát, nekomplikovaný až jednoduchý, prostě sladká perlivá líbivka pro všechny, kdo mají taková vína rádi. Já raději brut sekty, takže mne nezasáhlo, naštěstí bylo možné se v klidu vrátit ke starším vzorků a zpříjemnit si zbytek večera jinak. Cena 240,- Kč.

Takže co říct na závěr? Degustace vín z Brazílie ukázala, že tato země má hodně co nabídnout. Žádný vzorek nebyl vyloženě špatný, některé z nich prostě jen... jiné. Ale to je samozřejmě hodně o vkusu, některé nezaujal Cabernet Franc a dostal Malbec, u mne to bylo naopak. Nechutnalo se podle mne jedno z nejlepších vín (v poměru cena / kvalita) v sortimentu firmy, fantastické Cuvée Giuseppe, nádherná a velmi úspěšná volná variace na Bordeaux. Pokud budete z nabídky firmy objednávat, doporučuji uvažovat i o tomto kousku (je nutné alespoň hodinové nadýchání v karafě s širokým dnem, jinak se zklamete). Z nabídky na degustaci bych rozhodně volil skvělé Duetto, krásný Pinot Grigio, jako ideální dárek Late Harvest a pro sběratele a na delší ležení LOTE 43. Zaujalo ale více vzorků, ostatně je to z popisu asi znát. Pan Vaněk se ukázal jako velký nadšenec, který samozřejmě vína musí prodat, ale rozhodně to nedělá jen proto. Akce to byla příjemná, a pokud se bude někdy opakovat s novinkami v sortimentu, rozhodně bych neváhal se opět účastnit.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3301x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5