O Víně

01.12.2006 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Klub Wina v Krakowě ochutnával nová vína

Prostě jsem nemohl odmítnout pozvánku mých polských přátel z Klubu Wina, a tak jsem se vypravil třetí listopadový čtvrtek do starobylého polského města Krakowa. Asi třicítka příznivců vína se sešla, aby již tradičně v tomto termíně mohla společně zvolat: „Le Beaujolais Nouveau est arrivé!„

Ale abych byl přesný, tento večer nebyl jen vítáním nového božolé, ale byl pojat jako vítání nového vína obecně. Na ochutnávku byli totiž připravení zástupci Francie, Maďarska i Česka, přesněji Moravy. Naše mlsné jazyky už byly patřičně nažhaveny a šéfovi Klubu Wina panu Januszowi Korneckému nezbylo, než zahájit večer výše uvedeným zvoláním... a já jsem dodal: „Svatomartínské je zde!“ Jak se vítá nové víno maďarsky jsme se nedověděli.

A tak první na řadu přicházejí vína vinařství Józsefa Simona z Egeru. Toto vinařství obhospodařuje vinohrady na 24 ha, vinnice jsou situovány na svazích vulkanických kopců ve výšce 220-300 m n.m, na tufitické půdě. Průměrný výnos je 5-12 t/ha podle odrůdy. Ty jsou reprezentovány odrůdami Cabernet Sauvignon, Kékfrankos, Pinot Noir, Oportó, Merlot, Cabernet Franc, Kadarka, Syrah, Pinot Blanc, Királyleányka, Leányka, Sauvignon Blanc, Zefir, Zengó, Viogner, Cserszegi Fűszeres. Dobrý terroir vytváří podmínky pro výrobu špičkových vín, která zrají ve sklepech vytesaných v tufitické hornině, také v sudech typu barrique a větších. Nejlepší firemní bílá i červená vína z výjimečných ročníků jsou uváděná na trh pod názvem „Don Simon“. Od Józsefa Simona jsme ochutnali dva vzorky mladého letošního vína, které jsou v Maďarsku označovány jako Ujbor:

Ujbor 2006 Csersegi Fűszeres, bílé, suché **** - kříženec Irsai Oliver x Tramín. Víno velmi připomínalo právě Tramín, pěkně aromatické, ale poněkud lehčí, bukét i chuť po exotickém ovoci, lehce muškátové i kořenité, středně extraktivní, kyselinky příjemné, nižší. Svěží a příjemné šťavnaté víno, lehce perlivé. Podle ohlasu z publika všem chutnalo a já se jen k tomuto názoru připojuji.

Ujbor 2006 Portugieser, červené, suché * - maďarský mladý Modrý Portugal asi všechny zklamal. Dosti kalné, zvláštní bukét nepřipomínal svěží mladé víno, jako bych pil víno s dodatkem švestkového kompotu. Nechutnalo ani mně ani většině přítomných. Tak tady jsem byl vyloženě zklamán. Raději si dopřeji zralá červená vína pana Simona, která jsou opravdu výborná a možno je směle všem doporučit.


Na řadu přichází naše „Svatomartínské 2006“, které je reprezentováno vínem produkce Vinařství Škrobák v Čejkovicích. Jsem trochu nervózní, jak asi obstojí víno, které jsem „dovalil“ do Krakowa na tu slávu, ale snad můj kolega Láďa vybral to nejlepší, když Svatomartínské sháněl pro tuto prezentaci přímo u výrobců (mimochodem: během shánění vína narazil i na vyloženě nepodařená Svatomartínská, která však z jemu neznámých příčin obdržela certifikát pro tento rok).

Vinařství pana Stanislava Škrobáka obhospodařuje 8 ha vinnic na vynikajících tratích v okolí Čejkovic, která rodí špičková moravská vínka odrůd Ryzlink vlašský, Műller-Thurgau, Irsai Oliver, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Sylvánské zelené, Tramín, Sauvignon, Chardonay, Aurelius, z modrých odrůd pak Zweigeltrebe, Frankovka, Modrý Portugal, Alibernet, Rulandské modré, Dornfelder. Všechny hrozny si zpracovávají sami ve svém sklepě a vyrádějí široký sortiment vín s důrazem na vína přívlastková i speciální vína-ledová, slámová, botrytická, portská.

Svatomartínské 2006 Modrý Portugal, moravské mladé zemské víno, suché ***** - barva červenofialová, víno je pěkně čisté, jiskrné, na mladé víno dělá docela pěkné slzičky a mosty na skle. Po kontrole vína nosem se uklidňuji - bukét vína je radostný, svěží, náležitě ovocně-květnatý, převládají maliny, ostružiny. Taky v chuti vínko pohladí a navozuje velmi dobrý pocit z prvního letošního vína. Chutnám dál - víno je hebké, příjemně pitelné, třísloviny i kyselinky jsou pěkně ve shodě, nic nevyskakuje, nic nevadí. Mám velkou radost, že toto Svatomartínské určitě obstojí, i kdyby Beaujolais Nouveau, které ještě na nás čekalo, bylo bůh ví jak dobré. Nenápadně koukám po mých sousedech u stolu, vychytávám jejich poznámky ohledně tohoto vína a slyším jen a jen pochvalná slova - „to wino z Moraw jest faktycznie bardzo dobre!“. Takže - Morava opět zabodovala za hranicemi a pan Škrobák se určitě, podle ohlasů z publika, dočká zvýšené návštěvnosti z Polska!

A teď již přecházíme k onomu opěvovanému, ale i různě komentovanému Beaujolais Nouveau, které je zde reprezentováno vínem produkce vinařství Le Domaine du Pere Guillot. Vinařství Le Domaine du Pere Guillot to je hlavně dlouholetá vinařská tradice, dbalost o chuť vína a nejvyšší možnou jakost vyráběných vín. Vinice vinařství rodiny Guillot se rozkládají ve dvou vinařských regionech Francie, a to:
- region Beaujolais, zde je 25 ha (A.O.C. Morgon). Ze zde pěstované odrůdy Gamay Noir se dělají vína Beaujolais, Beaujolais Village, Régnié, Juliénas, Chiroubles, Morgon, Brouilly, Moulin a Vent, Mâcon Villages a Mâcon Saint Veran.
- region údolí Rhôny, zde 50 ha (A.O.C. Costiéres de Nîmes). Z odrůd Syrah, Grenache, Mourverdre a Cinsault vznikají vína Costiére de Nîmes (červené a růžové), Costiéres de Nîmes Comte de Turenne, Costiére de Nîmes Chateau Grand Bourry, Vin du Pays du Grand Rouge, Collection Plaisir Cabernet Sauvignon, Syrah-Grenache.

Samotný region Beaujolais je oblast mezi Macon a Lyonem s 22 tis. ha vinohradů s roční produkcí kolem 1,3 mil. hl vína, hlavně červeného. Velká půdní různorosnost způsobuje, že z jediné odrůdy Gamay Noir se zde získávají vína o široké škále vlastností. V jižní části, na hlinitých půdách s obsahem vápníku, se rodí vína lehká, ovocitá, která se nejlépe pijí jako mladá. To je ono proslulé Beaujolais Nouveau. V severní část oblasti je podloží vinohradů tvořeno krystalickými horninami a rodí se zde vína Beaujolais Villages, zde se taky rozkládá i 10 cru s podkladem tvořeným žulami, porfyry a břidlicemi. Tyto vinnice dávají vína bohatá a ušlechtilá v chuti i v bukétu. Z těchto vinohradů se mladá vína typu Beaujolais Nouveau neprodukují.

Co jsme tedy z produkce vinařství Le Domaine du Pere Guillot ochutnali:
Beaujolais Nouveau 2006 *** - barva vína není příliš intenzivní, ale krásně rubínově fialová, víno je pěkně čisté, netvoří tak zřetelné mosty a slzy jak naše prezentované moravské víno. Vůně je dost bohatá, příjemně ovocná. V chuti je lehčí, příjemné, ovocité, se zharmonizovanými kyselinkami i tříslovinami. Obojí jsou nepříliš výrazné. Ve vínu cítím aroma ovocných bonbónů a ovocné bublinové žvýkačky. Ta dvě poslední aromata mi trochu vadí, ale jsou dosti charakteristická pro vína tohoto typu. Je to dobré, příjemné mladé víno, ale po pravdě nijak zvlášť mě neoslnilo. Podle nejrůznějších komentářů jsem nakonec ani žádný zázrak nečekal.

Po degustaci Janusz pokládá všem otázku: „Tak které s prezentovaných mladých vín vám chutnalo nejvíc?“ A zaznívá jednoznačná odpověď „Svatomartínské“. Jsem potěšen!

Na řadu přicházejí vyzrálá vína vinařství Le Domaine du Pere Guillot:
Beaujolais 2004 ***** - pěkné červené víno, je vidět, že i barva je intenzivnější, hlubší. Vůně je krásně ovocná - ostružinový kompot, švestková povidla, s lehkým kouřově-kořenitým nádechem, totéž se objevuje v chuti. Pěkně harmonické, velmi dobře pitelné. Dochuť je dost dlouhá, příjemná. Víno, které dokáže uspokojit.

Beaujolais Villages 2002 **** - trochu podobné tomu předešlému, ve vůní i v chuti se navíc objevují živočišné a minerální tóny. Někomu zmíněná živočišnost vadí, někdo jí má za přednost. Předešlé mi chutnalo o malinko víc.

Julienas 2004 **** - plné, bohaté červené víno z vinic Cru Beaujolais. Vše jak má být, snad jen pro mě trochu nezvyklý a i poněkud rušící akcent bomparů.

Morgon 2003 ***** - Další víno z vinic Cru Beaujolais. S blížícím se finále večera roste kvalita. Toto už je skutečně krásné červené víno, které dokáže promluvit ke svému konzumentovi svou ušlechtilostí, plností, harmonií, hloubkou barvy, hutností.

Moulin a Vent 2004 ***** - Toto víno z vinic Cru Beaujolais je opravdu špičkové, osloví barvou, ušlechtilostí vůní i chutí, velmi vyvážené, delikátní, sametové. Vše je jak má být, snad nikdo v něm neshledal nějakou vadu, naopak každý objevoval jen předností tohoto vína. Je to jednoznačný vítěz večera - takže finále jak má být!

Večer to byl vydařený a já odcházel spokojený s vědomím, že moravské víno se v této konkurenci neztratilo, ba naopak všechny své konkurenty v dané kategorii předčilo. A že moravská vína začínají polské milce vína zajímat svědčí i to, že účastníci večera s nadšením přivítali mou nabídku k uspořádání výjezdu za poznáním moravských vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3090x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5