O Víně

18.08.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Cesta kolem světa - Portugalská vína

Právě pod výše uvedeným názvem se 27. července 2006 uskutečnila v Domě vína U Závoje degustace dvanácti vín z této, u nás ještě trochu opomíjené, země. Každý sice zná (ať už má či nemá rád) portské, ale Portugalsko nabízí i mnoho dalších lákadel. Prezentaci vedla Barbora Bartoníčková, která několik desítek vín z této země do ČR dováží. Nešlo tedy o nějaký schematický průřez celou zemí, spíš výběr 12 vzorků z jejího sortimentu. V následujícím článku se pokusím shrnout své názory na degustovaná vína a případně některá doporučit či před nimi naopak varovat.

Paní Bartoníčková je, co se Portugalska a jeho vín týče, očividně nadšenec. Webové stránky její firmy na www.portugalska-vina.cz jsou poměrně pěkně zpracované, obsahují hodně informací o portugalských vinařských oblastech i odrůdách a ostatně i jednotlivá vína jsou popsána maximálním možným způsobem (v rámci možností, ne každý vinař dodá nějaké informace navíc krom povinného alkoholu). Degustace probíhala v klidné a přátelské atmosféře, ač v závěru u fortifikovaných vín již trochu hlučnější. Zvolena byla vína především ze dvou oblastí - Alentejo a Douro. Největší důraz byl kladen právě na Alentejo. Na tomto místě si dovolím kopii několika řádků z webové prezentace právě k této oblasti. Pokud vás zajímají specifika odrůd, doporučuji přeskočit přímo na www.portugalska-vina.cz/odrudy_oblast.php.

Alentejo

Sušší oblast zaujímající téměř 1/3 rozlohy Portugalska poskytuje hroznům dostatek slunce, vína jsou koncentrovaná a plná. Spolu s vinhos verdes („zelené víno“ není další druh vína nebo víno nezralé, jak se někdy uvádí, ale pouze specifické víno z oblasti Minho, které je buď bílé (vinho verde branco) nebo červené (v. v. tinto). Sklízí se zralé v polovině září a některá bílá vína z této oblasti jsou považována za jedna z nejlepších v Portugalsku. Vinho verde je svěží, jemně perlivý nápoj s nízkým obsahem alkoholu mezi 8 - 11,5 %) tvoří alentejská vína přes 60 % prodávaných vín na domácím trhu. Po recesi způsobené intenzivní obilnářskou politikou po 2. světové válce (vinice byly likvidovány, aby se na jejich místě mohlo pěstovat obilí) přinesla 80. a hlavně 90. léta dynamický rozvoj vinařství v regionu, a zdejší vína se umístila na naprosté špičce portugalského vinařství. Vedle Vinho Regional Alentejano se zde vyrábí víno DOC Alentejo (podoblasti Portalegre, Borba, Évora, Redondo, Reguengos, Granja-Amareleja, Vidigueira a Moura).

Další informace a poznámky myslím rozprostřu přímo k jednotlivým degustovaným vínům, takže se ně můžeme vrhnout. Chutnalo se celkem 12 vzorků, z toho jedno víno bílé, jedno šumivé, sedm červených a pak bílé portské, červené portské a jedna likérová specialita.

Vína bílá a šumivá

Herdade Grande Colheita Seleccionada 2004
Regionální víno z oblasti Alentejo z hroznů odrůd Arinto a Antao Vaz pěstovaných na půdě z červené břidlice. Hned na úvod na vysokých 14 % alkoholu, což je prý pro vinařství Herdade Grande (António Manuel Baiao Lança, hrozny z 60 ha vlastních vinic nedaleko města Vidigueira) typické. Docela pěkná vyšší barva, víno na stěnách krásně slzí. Ve vůni především květiny a likérovost způsobená barikem. Chuť je výrazná a pikantní, se středním dozvukem. Je to takové naprosto klasické dobře udělané barikované bílé, které mnozí milují a jiní zatracují. Při ceně 264,- Kč může jít o zajímavou zkušenost.

Bairrada Bruto Espumante 2003
DOC Bairrado z vinařství Caves do Solar de Săo Domingos, které se od třicátých let minulého století specializuje právě na šumivá vína, i když postupně přidalo i vína tichá a vínovice. Toto suché (<5 g/l) šumivé víno na 12,2 % alkoholu z odrůd Bical, Maria Gomes a Arito bylo vyrobeno klasickou metodou kvašení v lahvi.
Ve sklence toto víno bledší žluté barvy utvoří bohatou pěnu, ale perlení je nevýrazné. Vůně je jemná, tak trochu „candy“ (dost často takto voní chardonnky) a moc neoslovuje. Chuť je jednoduchá, nevýrazná s kratší dochutí. Je to taková trošku „unifikovaná supermarketovka“, byť z méně známých odrůd a bez jakýchkoliv rušivých pachutí. Jednoduché osvěžující víno, u kterého mi cena 264,- Kč přijde silně přehnaná (byť jde o klasické kvašení v lahvi a ne dosycení, ale prostě výsledek tomu dle mého názoru neodpovídá).

Vína červená

Vale da Torre 2003
Regionální víno z oblasti Alentejo z hroznů odrůd Aragones, Trincadeira, Cabernet Sauvignon a Alicante Bouschet od vinařství Eborae Vitis e Vinis na 13,5 % alkoholu. Jako jedno z mála portugalských vín zrálo v nerezu a ne v dubových sudech. Vinařství vede přední portugalský enolog Paulo Laureano, který 10 let vedl katedru enologie na univerzitě v Évoře. Je to takový místní Michel Rolland, radí mnoha různým vinařstvím jak dosáhnout co nejlepších výsledků. Propaguje moderní technologie, zastává „vertikální přístup“ k vinařství, tedy co nejvyšší využití gravitace a minimalizaci přečerpávání atp. Každopádně toto víno, jehož jméno v překladu znamená „Údolí veže“, je spíše z těch jednodušších. Barva je pěkná, vyšší červená s fialovým nádechem. Vůně evokuje čerstvé hrozny, je spíše těžší ovocná. Chuť je harmonická, výrazně ovocná, nejvíce asi švestky. Objevuji i velmi jemný nádech dřeva a nechce se mi věřit, že by víno nebylo alespoň nějakou dobu uloženo byť ve starších velkých sudech. Dochuť je střední, objevují se i docela slušné třísloviny. Ani nevím proč, toto víno mi připomínalo lepší domácí Modrý Portugal ze slunečných ročníků. Cena 245,- Kč.

Herdade Grande 2002
Regionální víno z oblasti Alentejo z hroznů odrůd Aragones, Trincadeira a Cabernet Sauvignon od vinařství Herdade Grande na 13,7 % alkoholu. Bezcukerný extrakt 30,5 g/l, cukr 3,4 g/l. Fermentace probíhala při kontrolované teplotě 25 - 27 °C a víno zrálo 6 měsíců v sudech z amerického dubu. Víno má velmi vysokou barvu. Ve vůni znatelně vystupuje alkohol a ovoce, je výrazná, ale nijak zvlášť zajímavá. V chuti opět ovocné, se znatelnějším tříslem a střední dochutí. Opět poněkud „víno podle šablony“, byť z méně internacionálních odrůd. Cena 315,- Kč.

Vinha da Pala 2001
Víno z DOC Douro z odrůd Touriga Nacional, Tinta Roriz, Touriga Franca a Tinta Amarela (stejné jako v portském) od vinařství Vale da Corça na 13 % alkoholu. Vyrostlo na vinici staré 18 let s půdou z břidlice. Fermentace probíhala v nerezových nádržích při teplotě 25 - 28 °C a následně víno zrálo 8 měsíců v sudech z francouzského a amerického dubu. Vinařství Vale da Corça se specializuje především na portské, které prodává mnoha jiných výrobcům a ti je lahvují pod svou značkou. Ale vyrábí i klasická vína, mimo jiné i speciality z vinic starých více než 75 let. Toto víno má hodně vysokou barvu. Ve vůni opět silně hroznové a projevují se aromata přezrálého, až kvasícího ovoce (citrusové plody). Chuť je středně plná, ovocná s vyšším tříslem a střední dochutí. Docela pěkné, příjemné víno. Cena 280,- Kč.

Dom Januário 2003
Regionální víno z oblasti Alentejo z hroznů odrůd Trincadeira, Aragones, Alicante Bouschet a Cabernet Sauvignon od vinařství Herdade das Aldeias na 13,7 % alkoholu. Půda sestává především z břidlice, víno leželo na slupkách celý měsíc, poté si nějakou dobu poleželo v sudech z francouzského dubu. Zbytkový cukr je 1,8 g/l. Vinařství Herdade das Aldeias vysázelo vinice v roce 1999 a je tedy velmi mladé. Na vinětě je poznat cit pro design, který se údajně projevuje i moderním pojetím budov vinařství. Barva je opět hodně vysoká. Ve vůni výrazně ovoce, především tmavé lesní plody. Vše je hodně vyzrálé, projevuje se aroma z bariku a vůbec vůně má v celku jakýsi náznak rafinovanosti mnohem dražších vín. Chuť je ovocná, velmi příjemná (i když nijak složitá), následuje kombinace tříslovin a hezky trpké sevření dásní kyselinou. Ve střední dochuti se objevují náznaky něčeho jako sladké pečivo, koláčky. Rozhodně zajímavé víno, cena 328,- Kč.

Dolium Touriga Nacional 2003
Regionální víno z oblasti Alentejo, výjimečně nejde o cuvée, ale čistou odrůdu Touriga Nacional. Výrobce opět Eborae Vitis e Vinis (viz Vale da Torre 2003). Hrozny byly sklízeny ručně a okamžitě ochlazeny na 10 °C, fermentace probíhala při kontrolované teplotě 25 °C a víno zrálo 12 měsíců v nových a jednou použitých sudech. Víno bylo lahvováno v říjnu roku 2004, bezcukerný extrakt je 33,4 g/l a alkohol 13,5 %. Barva je extrémně vysoká (téměř neprůhledná). Vůně je výrazná, ale přitom velmi jemná a osobitě elegantní s perfektně zapracovaným barikem. Likérová ovocnost, květiny (fialky) a vůbec moc příjemný komplex všeho možného, kde nic neruší ani se nesnaží strhnout pozornost právě na sebe. Chuť je opět komplexem ovoce, čerstvých hroznů, květin, koření a likérového projevu. Třísloviny jsou tak akorát a jemné, dochuť je střední a moc hezká. Nádherné víno, myslím nejlepší vzorek večera, ke kterému jsem se několikrát vrátil. Cena odpovídá kvalitě a je tedy relativně vysoká: 619,- Kč.

Touriga Nacional / Touriga Franca 2003
Víno z DOC Douro z odrůd Touriga Nacional a Touriga Franca od rodinného vinařství (zaměřeného především na portské) Quinta Seara d´Ordens na 13 % alkoholu. Hrozny byly sešlapány tradiční metodou v kamenných kádích, víno zrálo 3 měsíce v sudech z francouzského dubu a před lahvováním nebylo filtrováno.
Barva je opět extrémně vysoká (až neprůhledná) a velmi hezká. Vůně je jemná, ale poněkud uzavřená. Je ovocná, připomíná červené Pineau des Charentes (hroznový mošt s koňakem vyzrálý v sudu) a vůbec má trochu nádech fortifikovaných vín. Chuť koresponduje s vůní, je silně ovocná, s hezkou tříslovinou a opět připomíná pineau a podobné produkty. Pěkná záležitost, která mne ale příliš nezasáhla. Myslím, že zatím nemá smysl toto víno pít a zaslouží si ještě minimálně dva až tři roky ležet. Cena 595,- Kč.

Herdade Grande Colheita Seleccionada 2002
Regionální víno z oblasti Alentejo z hroznů odrůd Aragones, Trincadeira a Cabernet Sauvignon od vinařství Herdade Grande na 14 % alkoholu oceněné zlatou medailí z Concours Mondial Bruxelles 2005 a stříbrnou medailí z Challenge International du Vin 2005. Výběrová sklizeň vyzrávající 10 měsíců v dubových sudech. Hodně vysoká barva. Jako většina místních vín opět velmi ovocné se silným barikem a projevuje se i vyzrálost na lahvi. Chuť je jemná, harmonická, ovocná s výraznější nasládlou tříslovinou. Dochuť je střední a překvapivě v ní nepraští vysoký alkohol, je velmi příjemná. Objektivně (i když co to vlastně je?) jde o moc povedené víno, které mne však nějak nezasáhlo. Něco mu citelně chybí a těžko to popsat, je to o vkusu. Cena 629,- Kč.
Vína portská a likérová

Vista Alegre Dry White
Suché bílé portské (tedy z DOC Douro) od vinařství Vallegre na 20 % alkoholu. Víno strávilo v dubových sudech jen krátkou dobu a jméno v překladu znamená „Veselý pohled“, což je zároveň název největší vinice firmy. V testu bílých portských časopisu Víno Revue v dubnu 2006 obsadilo první místo. Barva je jiskřivá zlatavá. Vůně je pikantní a i aroma sudu se projevuje docela silně. Chuť je jemná, hladká a příjemná. I bez přečtení informací od dovozce si automaticky píšete do poznámek „čerstvě loupané vlašské ořechy“, ty vás praští do nosu nejsilněji. Postupně objevujete další aromata, například kořenité evokující klasické maggi. Celé to trošku připomíná spíše sherry a americké oříškové „cookies“. Prostě pěkné. Cena 299,- Kč.

Seara d´Ordens Fine Ruby
Sladší portské (DOC Douro) od vinařství Quinta Seara d´Ordens na 19,5 % alkoholu. Pochází z vinic s čistě břidličnatým povrchem, v hornatém terénu nedaleko řeky Douro. Hrozny byly sešlapány v kamenných kádích, výsledné víno zrálo 10 měsíců v sudech a výsledná kupáž je tvořena ze třech různých ročníků.
Barva je velmi vysoká. Vůně je silně ovocná a taková je i chuť. Je pikantní, velmi výrazně ovocná a navíc s hezkou tříslovinou. Povedený kousek za 299,- Kč.

Abafado Alorna 1995
Sladké likérové víno z oblasti Alentejo vyrobené z odrůdy Fernao Pires ve vinařství Quinta da Alorna. Vyrábí se podobně jako ve Francii pineau - do čerstvého moštu je ještě před začátkem kvašení přidána vínovice (v případě pineau pak koňak), která fermentaci zabrání. Následně jde směs na různě dlouhou dobu do sudu, v tomto případě šlo o šest let ve velkých dřevěných sudech. Abafado Alorna 1995 vyhlásil časopis Vinhos de Portugal (12/2004) nejlepším abafadem roku 2004. Obsah alkoholu je 17,4 % a zbytkový cukr vysokých 175 g/l. Barva je „koňaková“ hnědá. Vůně pak směsí ovoce a delšího ležení v sudu. V chuti se projevuje agresivněji alkohol, ale cukr ho dokáže ovládnout. Objevují se fíky, dubový sud a zralé (až přezrálé) ovoce. Moc povedená záležitost někde mezi „běžným“ bílým pineau a těmi velmi starými (10 až 15 let v sudu), ovšem za příjemnější cenu 324,- Kč.

Na závěr si nelze než postesknout si, že Dolium Touriga Nacional 2003 stojí přeci jen dost peněz na to, aby se jím člověk zásobil. Některá z ochutnávaných vín byla rozhodně více než zajímavá a zaslouží si pozornost. Ideální je však uložit do sklepa a vychutnat až v zimě. Teď v létě jsou, krom klimatizovaných prostor a sklípku, jejich vysoký alkohol a hutnost poněkud zdrcující.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3246x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5