Vinařství roku 2020 - Vinařství LAHOFER Dobšice
11. ročník prestižní vinařské soutěže o titul Vinařství roku 2020, kterou vyhlašuje Svaz vinařů ČR společně s Národním vinařským centrem a za podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje skončil úspěchem vinařů Znojemské vinařské podoblasti. Vítězem v kategorii malé vinařství je Vinařství Piálek & Jäger z Nového Šaldorfa a v kategorii velké vinařství je Vinařství LAHOFER z Dobšic. Je nutné podotknout, že v kategorii střední vinařství bylo nominované THAYA vinařství spol. s. r. o. z Havraníků, které skončilo na třetím místě.
Výsledky soutěže samozřejmě zaregistrovala široká veřejnost a hlavně milovníci našich vín. Radost z úspěchu všech tří vinařství mají nepochybně i ve VOC Znojmo, protože všechna tři vinařství jsou jejími členy. Bohužel v posledních měsících byla většina vinařských akcí a návštěvy vinařství z důvodů vládních nařízení v souvislosti s pandemií, velmi omezena nebo zrušena. V první polovině října každoročně pořádá občanské sdružení Kruh festival Den architektury. Zájemci mají příležitost objevovat místní architektonické unikáty, seznamovat se s důležitými tématy, svého města a podpořit vztah místních obyvatel k danému městu.
Se zájmem jsme využili pozvání Vinařství LAHOFER (www.lahofer.cz ) v rámci Dnů architektury ke komentované prohlídce areálu autory projektu nového moderního vinařství postaveného ve vinici U Hájku.
V areálu vinařství jsem již byl krátce po otevření, nakonec Dobšice jsou pár kilometrů do našeho bydliště, moc se mi vše líbilo, prostředí, atmosféra i skvělá vína. Ve 14 hodin se nás před vchodem do vinařství sešlo asi dvacet zájemců. Prohlídek bylo zhruba po hodinách ještě několik. Přítomni byli oba autoři projektu z brněnského studia, pánové Ondřej Chybík a Michal Krištof. Po přivítání naší skupiny se ujal slova mladý, velice sympatický Ing. Ondřej Chybík a provázel nás po celém areálu. Vysvětlil nám velice podrobně filosofii, záměry a vlastní realizaci celého projektu. Vlastní stavba začala v roce 2017 a byla dokončená v května 2020. Tvar „betonové vlny", který je zdaleka viditelný a zcela typický pro budovu, prý vyjadřuje respekt k vinařskému řemeslu, jeho tradici a elegantním reliéfem chtěli autoři vyjádřit nenásilné splynutí s okolními zvlněnými vinicemi. Hlavní myšlenkou návrhu byl motiv vinných řádků, které prostupují budovou v podobě konstrukčního systému.
Po schodech „betonové vlny" jsme vystoupili na terasu s fantastickým pohledem na okolní vinice, Pálavu, Znojmo i nedaleké Rakousko. Samotná „betonová vlna" slouží jako venkovní amfiteátr pro letní festivaly, koncerty a promítání filmů pod širým nebem. Podobných akcí v loňském roce proběhla celá řada s velkou návštěvností, bohužel jen do doby opětovných nařízení ohledně pandemie. Je to i jedna z předností projektu, nemít jen vinotéku či vinárnu, ale propojit vše i s kulturními pořady většího rozsahu v nádherném prostředí okolních vinic. Poté nás provedl výrobním prostorem zahrnujícím lisovnu, sklep s kapacitou kolem tři čtvrtě milionu litrů v tancích, skladovací prostory s moderní láhvovací linkou, administrativním zázemím vinařství a prostory pro návštěvníky. Minuli jsme i venku čtyři nově zabudované amfory - kvevri pro doplnění sortimentu nabídky o oranžová vína. Poté za komentování Ing. Chybíka a jeho odpovídání na četné dotazy, jsme vešli do prostoru pro návštěvníky nazvanou LAHOtéka. Zde je propojená prodejna vín s degustační místností, vinotékou s místy pro posezení u sklenky vína. Tyto prosklené prostory jsou zaklenuté v betonových obloucích, vyzdobených velice originálními kresbami umělce Patrika Hábla. Podrobně nás seznámil s problémy a zvláštnostmi vlastní stavby, zejména s betonováním zcela originálních prvků stavby. Sestoupili jsme ještě do malého sklípku - stylové místnosti určené pro degustace menších skupin návštěvníků s proskleným výhledem do vinice. Poté si mnozí konečně sundali roušky a s chutí se pustili do ochutnávání „lahoferských" vín.
Navštívil jsem celou řadu moderních vinařství u nás, ale zejména v Rakousku a musím konstatovat, že areál patří k těm nejlepším, které jsem viděl. Oba pánové a jejich projekční kancelář vyprojektovala i novou vinotéku - LAHOTÉKU ve Znojmě v renovovaném areálu bývalého pivovaru u Znojemského hradu a známé rotundy, s fantastickými výhledy na staré město, Mikulášský kostel údolí Dyje a na Kraví horu. Jsou zde soustředěná vína Znojemské vinařské podoblasti. Víc slov netřeba, kdo vinařství ještě nenavštívil, doporučuji. Atmosféra, pohoda je tam opravdu neskutečná.