O Víně

29.11.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.11.2017 07:00

Svatý Martin na Mikulovsku 2017 - II.

Festival otevřených sklepů (FOS) pokračoval v sobotu 11.11.2017 po tradiční jarní části Jaro na Mutěnsku další, podzimní pozvánkou mezi vinaře a jejich vína nazvané „Svatý Martin na Mikulovsku“. Jak se návštěva sklepů spojená s ochutnáváním vín v pěti obcích v okolí Mikulova vydařila, se dozvíte v následujícím reportu.

Vinařský dům Sedlec (www.vinarskydumsedlec.cz) je rodinná vinařská firma spojená s penzionem, hospodařící od roku 2001 asi na 18 ha vinic v Sedleci a Valticích. Jsou zaměřeni na deset odrůd, většinu hroznů prodávají. Vínem zásobují především hosty svého penzionu. I přes malou produkci jsou vybaveni moderní nerezovou technologií. Pěkný byl v pozdním sběru suchý Ryzlink rýnský 2015, Sauvignon 2016 a suchý výběr z hroznů Chardonnay 2015. Vedlejší sklep Vinařství Vlašaný byl bohužel uzavřený s velkým nápisem na dveřích „zavřeno". Netušíme proč, byl v seznamu jako sklep číslo 27. Škoda, podle fotek mají pěkný sklep a v nabídce měli docela zajímavá vína. Popošli jsme o několik desítek metrů dál a vešli do Vinařství Nesyt Lake Wines (www.nesytlakewines.cz). Zaujal nás především jeho anglický název, ale po návštěvě sklepa nám bylo vše jasné. Za řadou lahví stál majitel, Angličan, biolog, agronom a učitel angličtiny na střední vinařské škole ve Valticích, Malcolm Russell. Za vínem procestoval celý vinařský svět, studoval v USA, naučil se česky a nakonec zakotvil ve svém sklípku v Sedleci. Hrozny vykupuje od vinařů v Sedleci, zpracovává je tradičním způsobem a z každého ročníku vznikají v malých partiích suchá komplexní vína. Specializuje se pouze na tři odrůdy: Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Rulandské modré. Všechny jsme také ochutnali a měli možnost srovnat vždy dva ročníky: suchý Ryzlink rýnský 2013 a 2014, oba byly výborné, třináctka mně ale chutnala o něco víc. Mimo jiné nabízel čtyři bariková vína, tentokrát to byly tři srovnávací vzorky: suché Rulandské modré 2010, 2012 a 2014. Velice dobrá vína, pan Russell je příjemný pán s velkým přehledem. Líbilo se nám tu.

Po ochutnání vín a posezení, jsme přešli ke dvěma sklepům ZD Sedlec hospodařící na 120 ha vinic. Vinice se nacházejí většinou nad rybníkem Nesyt. Vápencové podloží vytváří výborné podmínky pro vynikající sedlecká vína. Sedlecká vína (www.sedleckavina.cz). Nejprve jsme navštívili jejich výrobní sklep s označením v katalogu jako č. 29a. Konečně široký, pořádný sklep, po jedné straně s velkými dřevěnými sudy, na druhé straně byly úzké stoly se džbány s vodou. Nabídka vín byla zajímavá, ale vybrali jsme si jen některá vína. Zaujalo mne poslední dobou stále víc propagované oranžové víno, bylo to suché Veltlínské zelené 2015. Dalším vzorkem byl v pozdním sběru polosladký Aurelius 2016 a Viognier 2015. Vůbec jsme si to neuvědomili, ale poprvé jsme dnes, v Sedleci, ochutnali letošní mladý svěží Modrý Portugal 2017. Přešli jsme k tzv. Turistickému sklepu (č. 29b), před kterým stál bílý stan a velký shluk lidí. Dva pánové tam předváděli lisovní hroznů a dávali ochutnat šťávu, o kterou byl velký zájem. Díky tomu jsme se pohodlně dostali dolů do sklepu a sedli si na „strategické" místo u stolu, těsně vedle velké vyskládané řady nabízených lahví vín. Vzhledem k nabídce 20 vzorků, jsme zde zůstali a řadu z nich ochutnali. No téměř všechny. Z červených vín byl skvělý, plný Cabernet Sauvignon 2016. Vynikající byl výběr z hroznů, polosladký, klaret Rulandské modré 2016. Ta tom se nás několik kolegů, kteří seděli a postávali okolo, shodli. Nebudu vypisovat dalších asi 14 vzorků, které jsme ochutnali, ale jen konstatování, že vína byla celkově velice dobrá. Od Turistického sklepa, za kterým jsou malé viničky místních vinařů, je pěkný výhled na rybník Nesyt i vinice nad ním. Po pravé straně v mírném kopci se táhne dlouhá řada sklepů. Bohužel zvenčí jsou většinou zanedbané. Snad se časem celá ulička vylepší. Před sklepy na rozšířené cestě, stál gril s opékaným prasetem, pod stanem nabídky jídel a dalšího občerstvení. Jen tak na okraj, obyčejný krajíc chleba se škvarkovou pomazánkou či jen sádlem za 25,- se mi zdálo trochu přehnané. Letos se dost přitvrdilo, ale to se stává bohužel často na podobných akcích. Prostě vydělat co nejvíc.

 Mezi řadou z venku neudržovaných, nevzhledných sklepů byl jeden opravený, bíle natřený s číslem 30 s tradiční informační tabulí, která stojí před každým sklepem FOS, s nápisem Víno Filip (www.vinofilip.cz). Je to malé rodinné vinařství, vzniklo v roce 2012. Hospodaří na 2,5 ha vinic v tratích Stolová hora a Nad Nesytem. Nejprve jsme si prošli pěkný sklep a poté si ochutnali tři vzorky ze sedmi nabízených. Svěží byl mladý Müller - Thurgau 2017, Svatovavřinecké 2017. Ze starších vín byl moc pěkný Cabernet Moravia 2016, suchý Ryzlink rýnský 2015. Tak trochu nás už začal tlačit čas k návratu, husa v hotelu v Perné nás čekala, nasedli jsme do autobusu plného už veselých a hlučných vínomilců.

Po několika minutách jsme jeli směrem na Mušlov, odbočili a projeli mezi vinicemi, kolem vypuštěného rybníka a branou se dostali k modernímu, novému rodinnému Vinařství VICAN (www.vican.vine.cz). V letošním roce otevřeli moderní farmářský dvůr. Okolí ještě upravují, ale už nyní to je velice pěkné prostředí nejenom k ochutnání výborných vín, ale i k posezení a odpočinku. V místní prodejně vín je i velký výběr vlastních, ručně vyráběných kozích a kravských sýrů, mají tu k pobavení dětí oslíka Romea, lamu atd.. Obdělávají 33 ha vinic v nejlepších pálavských tratí. V trati Pod Mušlovem pěstují Ryzlink vlašský, rýnský, Chardonnay, Rulandské šedé, Sauvignon, Muškát moravský, Pálavu, Tramín červený, Cabernet Sauvignon a Frankovku. V Březí na vynikající Ořechové hoře pěstují Ryzlink vlašský a Muškát žlutý. V moderní, pěkné degustační místnosti vyzdobené fotografiemi, stojí velká hliněná amfora kvevri. Podobných kvevri mají ve sklepě celou řadu, jak je patrné na velkoformátové fotografii visící na stěně. Věnují se mimo jiné výrobě vína právě v kvevri. Samozřejmě jsme si nenechali ujít suché Rulandské šedé 2016 vyrobené v kvevri. Další vzorky komentoval sklepmistr, jehož jméno jsem bohužel přeslechl. Mimo jiných, vynikající byl v pozdním sběru suchý Ryzlink vlašský 2016, Stejně tak Ryzlink rýnský 2016. Polosladká Pálava 2016 ve výběru z hroznů byla nejlepší, jakou jsme dnes ochutnali. Vinařství VICAN je nominováno mezi čtyři finalisty „Vinařství roku 2017" v kategorie malá vinařství (produkce do 50 tisíc l/rok). Při zveřejnění tohoto reportu už možná bude známý výsledek finále. Ať dopadnou jakkoliv je to i tak velký úspěch. Podle toho co jsme viděli a ochutnali, tak určitě zasloužený. Rád se do vinařství vrátím.

Poslední zastávkou a také poslední degustací na zpáteční cestě do Perné, byla rodinná vinařská společnost Winberg Mikulov, s.r.o. (www.winberg.cz), založená v roce 2000 bývalým vinařem a vinohradníkem Školního statku Mikulov, Antonínem Procházkou. Hospodaří na 112 ha vinic převážně na úpatí rezervace Svatý kopeček. Vinice patří k nejlepším se širokým zastoupením 17 odrůd. Jejich produkce vína je asi 40 tisíc lahví ročně, ale většinu hroznů prodávají. V nabídce měli šest vzorků, z nichž nás nejvíce zaujal v pozdním sběru Ryzlink vlašský 2016, Ryzlink rýnský 2016 a Pálava 2016 ve výběru z hroznů.

Ochutnali jsme řadu pěkných vín, poznali nám málo známá či neznámá vinařství, většinou i jejich majitele. Podzimní FOS se nám líbil, je vidět, že za léta co FOS existuje, jsou počáteční chyby vychytané, odstraněné. Sobota se velice vydařila stejně jako nádherné slunečné počasí. V neděli odpoledne po ukončení FOS, začalo pršet. Asi to měli organizátoři FOS nějak domluvené. Je na místě poděkovat všem, co se na této tradiční vinařské akci podíleli v rámci Nadace partnerství (www.nadacepartnerstvi.cz). A kdo jste ještě nikdy na FOS nebyli, vřele doporučujeme... Jarní FOS je v dubnu 2018 u nás na Znojemsku.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5976x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5