O Víně

10.05.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. - průřez právě prodávaným sortimentem

Firmu Mikrosvín Mikulov není nutné na našem portálu představovat. Především díky osvětové činnosti MiBiTa je toto vinařství blízké i těm, kteří od nich nikdy nic neochutnali. Proto se v článku omezím pouze na své postřehy a hodnocení jednotlivých vín a vynechám obecné informace o vinařství jako takovém, jejich vinicích a technologiích. Vše potřebné se dozvíte v článcích:

- Pohled otevřenýma očima na Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s.
- Vinařství Mikrosvín Mikulov a představení kolekce vín ročníku 2004 v pražské vinotéce Zlatý had
- Degustace vín ročníku 2005 Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. v Dolních Dunajovicích

Degustace ve vinotéce Euroteka byla zahájena tematickou poezií a následně se již ujal slova Petr Očenášek, obchodní zástupce pro Prahu, střední, západní a severní Čechy. Musím se přiznat, že mám raději degustace vedené či za přítomnosti vinaře (v případě malých vinařství) či alespoň hlavního enologa nebo jiného, za obsah lahve přímo zodpovědného, člověka. Pan Očenášek vína však prezentoval velmi profesionálně a původní zaměstnání učitele se v něm nezapře. Jeho přesvědčení o špičkové kvalitě a sebevědomé tvrzení o tom, že Mikros patří mezi domácí elitu a může se v bílých vínech srovnávat s velmi silnou zahraniční konkurencí, bylo rozhodně na místě. Ale když vám o integrované produkci, o vysazování keřů a práci na nich vypráví přímo vinař, cítíte jeho vztah k vínu. V případě člověka z marketingu je ta vazba nutně menší. Každopádně prezentace Mikrosu je na špičkové úrovni a snaha prosadit se v té nejlepší domácí gastronomii i ve světě krásně vidět. Obzvláště to gastro už se bez větších problému daří.

Na degustaci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Například o tom, že Mikros prodal část vinic na Perné jinému vinaři (se stejně začínajícím jménem). I zhruba kolik stojí hektar takové pěkné vinice. Některé čtenáře zde jistě potěší, že na nových etiketách řady Flower Line (viz Degustace vín ročníku 2005 Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. v Dolních Dunajovicích) bude primární český název a malým písmem mezinárodní varianta. Zajímavý je i marketingové účel této řady. Mimo jiné je určena k prodeji v době dovolených, kdy našinci nakupují levná vína ve Španělsku, Francii a dalších zemích a cizinci naopak získají možnost nakupovat zajímavá domácí vína zde, přičemž právě tato ambaláž (a volba odrůd) je má upoutat.

Ale nyní již k vínům. Zásadním překvapením pro mne bylo, že ročník 2004 od Mikrosu (lahvován zhruba na konci října loňského roku) působí velmi mladě a v podstatě všechny kousky ještě vyžadují nějaké to ležení. Po zkušenostech s pár víny ročníku 2005 v posledních týdnech, které naopak šlo pít téměř okamžitě, zajímavá zkušenost. Předem je také nutné vysvětlit, proč byla poněkud nelogicky ochutnávána některá vína, která již Mikros nemá k dispozici. Degustace byla totiž připravena (vína vybrána a lístky společně s pozvánkami připraveny a rozeslány) před pár týdny, jenže mezitím Mikros dvě celé partie stačil prodat jednomu zájemci. Takže momentálně máte šanci je získat buď v nějaké (blíže nespecifikované) gastronomii a v obou případech přechutnat v Národním salonu vín.

Vína bílá
Müller-Thurgau 2004 kabinet - suché
Vinařská obec Březí, trať Ořechová hora (minerální půdy, vápenec). Zbytkový cukr 3 g/l, kyseliny 6,2 g/l, extrakt 17,1 g/l a alkohol 12,7 %. Prodejní cena 119,- Kč.
Na degustaci současného vlastníka Mikrosu, Moravských vinařských závodů, mne velmi zasáhla jejich mullerka v řadě Winemaker’s Selection. Zde u Mikrosu se situace tak trochu opakovala, protože tato jednoduchá záležitost "na zavínění skleniček” je ve skutečnosti moc povedený kousek. Čistá zlatavě žlutá barva, výrazná a velmi příjemná květinová vůně a předzvěst kyselinky. V chuti pikantní kyselinka, kořenitost a dotek nasládlosti. Dochuť kratší, ale velmi svěží. Ideální víno pokud budete chtít někomu vyvrátit stále ještě přežívající blud, že mullerky jsou jen obyčejná nezajímavá vína.

Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr - suché
Vinařská obec Dobré Pole, trať Daniel. Zbytkový cukr 3,2 g/l, kyseliny 6,1 g/l, extrakt 20,3 g/l a alkohol 13 %. Prodejní cena 119,- Kč.
Špičková trať a tradiční odrůda, navíc odsud velmi oceňovaná. Jak dopadne? Čirá jiskřivá zlatožlutá barva, ve vůni překvapivě spíše exotické ovoce, po létě se "prý" začne více vylupovat nyní jen velmi málo znatelná pepřovitost. V chuti příliš vysoká a divoká kyselinka, chuť zvláštně "tupší", všemu dominuje právě kyselina a alkohol. V dochuti příjemná kořenitost. Mne tento veltlín neoslovil, což se nedá říct o mnoha jiných, kteří jej vynášejí do nebes. Budu jej muset přechutnat, někde se asi stala chyba.

Ryzlink vlašský 2001 pozdní sběr - suché
Vinařská obec Perná, trať Železná. Zbytkový cukr do 4 g/l, kyseliny 8 g/l, extrakt 24,45 g/l a alkohol 12,18 %. Prodejní cena 172,- Kč.
Další špičková poloha a navíc vlajková odrůda Mikrosu. Krásně čirá a zlatavá barva. Vůně je, svým nonšalantně elegantním způsobem, naprosto devastující. Plná, bohatá, kořenitá a medová, s náznakem citrusových plodů, trochu bonbónů a zároveň i znatelné stařinky. Takové víno bych nejraději jenom čichal :) Chuť již taková bomba není, přesto je příjemná. Projevuje se lahvová zralost i medovost a typické tóny hroznů napadnutých botrytidou. I po těch letech mi přijde, že kyselinky nejsou úplně v harmonii se zbytkem, ale nijak nevadí. Dochuť je spíše kratší, kořenitá a fajn.

Rulandské bílé 2001 výběr z hroznů - suché
Vinařská obec Březí, trať Liščí vrch. Zbytkový cukr do 4 g/l, kyseliny 8,7 g/l, extrakt 26,67 g/l a alkohol 13,55 %. Prodejní cena 188,- Kč.
Tenhle kousek docela dost lidí vylilo, bylo to na ně prostě trochu moc. Barva je krásně zlatavě žlutá. Ve vůni se projevuje dost brutálně stařinka a zároveň v podstatě jediná výrazná vůně, a to odrůdově typická "chlebovina", v tomto případě spíše formou čerstvé voňavé housky se spoustou kmínu. Chuť více méně jen potvrzuje vůni, někde na pozadí lze vysledovat i jakousi ovocnost, ale jen velmi decentně. Dochuť je dlouhá, výrazná a příjemným teplem se v ní projeví alkohol. Záležitost s „přestárnutím“ opět MiBiT a další nepozorují a je možné, že šlo o problém s konkrétní lahví (někdo se dokonce ptal, zda v něm není cítit korek, ale dle pana Očenáška bylo toto víno v pořádku). Asi mu dám ještě někdy šanci.

Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr - polosuché
Vinařská obec Perná, trať Goldhamer. Zbytkový cukr 8,6 g/l, kyseliny 7,5 g/l, extrakt 24,2 g/l a alkohol 14 %. Vyprodáno.
Bezproblémová barva. Ve vůni příjemné medové tóny a kořenitost, totéž se pěkně projevuje i v chuti. Zbytkový cukr je znát. Jednotlivé složky se dobře doplňují, ale zatím nejsou úplné v harmonii, víno by mělo ještě alespoň pár měsíců ležet. Povedené.

Rulandské šedé 2004 výběr z hroznů - polosuché
Vinařská obec Perná, trať Kotelná. Zbytkový cukr 4,5 g/l, kyseliny 7,1 g/l, extrakt 21 g/l a alkohol 14,5 %. Cena 209,- Kč.
Hezká barva. Ovocitá vůně ze které se překvapivě jen velmi mírně vylupuje alkohol. V chuti zarazí kyselinky, jinak znát ovocnost a snad i trochu chlebových tónů. Zatím trochu rozhádané, asi by mělo ještě nějakou dobu ležet.

Chardonnay 2004 výběr z hroznů - polosuché
Vinařská obec Dobré Pole, trať Daniel. Zbytkový cukr 9,5 g/l, kyseliny 8,4 g/l, extrakt 26,9 g/l a alkohol 15 %. Cena 209,- Kč.
Krásna zlatavě žlutá barva. Výrazná ovocná vůně se znatelnou nasládlostí. V chuti opět ovoce, cukr a kyseliny moc pěkně sladěny, ale opět chce ještě hezkých pár měsíců ležet. Delší výrazná dochuť. Moc povedená záležitost!

Ryzlink rýnský 2004 výběr z hroznů - polosladké
Vinařská obec Mikulov, trať Za cihelnou. Zbytkový cukr 19,8 g/l, kyseliny 9,1 g/l, extrakt 26,2 g/l a alkohol 13,9 %. Vyprodáno.
Toto víno měl být jakousi variací na typické ryzlinky z Alsaska. Vyšší zlatavá žlutá barva. Ve vůni především ovoce, opět medovost, působí velmi svěže. V chuti navíc efektní kyselina v harmonii se zbytkovým cukrem, kořenitost a delší dochuť, zahřívající alkoholem. Velmi pěkný ryzlink.

Vína červená
Zweigeltrebe 2004 pozdní sběr - suché
Vinařská obec Březí, trať Liščí vrch. Zbytkový cukr do 4 g/l, kyseliny 5,4 g/l, extrakt 22,4 g/l a alkohol 11,7 %. Prodejní cena 200,- Kč.
Velmi vysoká červená, přechází do fialova. Výrazná a komplexní vůně, především animální tóny a kouř. Chuť nezajímavá, hodně znát kyselinka, bez charakteru. Dochuť spíše krátká, tříslovina nijak výrazná. Moc nezaujalo.

Cabernet Moravia 2003 pozdní sběr - suché
Vinařská obec Perná, trať Levá Klentnická (mladá trať, vysazen ještě Ryzlink vlašský a Rulandské šedé). Zbytkový cukr do 4 g/l, kyseliny 6,6 g/l, extrakt 24,2 g/l a alkohol 11,7 %. Prodejní cena 200,- Kč.
Cabernet Moravia mne oslovuje čím dál víc a ten dosud nejlepší jsem pil právě z Perné. Tento má velmi vysokou červenou barvu. Ve vůni se nejvíce projevuje lesní ovoce, lehce dřevo (leželo na bariku, ale ve tři roky starém sudu) a pak snad něco jako štrúdl se skořicí. Prostě moc pěkné. Chuť je také povedená, poměrně dost harmonická, kyselinky jsou překvapivě dost usazené. Dochuť střední. Moc hezky se pije, však jsem se také k lahvi po degustaci rád vrátil...

Pokud bych měl volit z v současné době dostupných vín, pak bych si pořídil (a na místě skutečně také raději objednal, nějak jim to ze sklepů mizí) Müller-Thurgau 2004 kabinet (na léto k lehkým jídlům to bude báječná věc), Chardonnay 2004 výběr z hroznů a pak také Cabernet Moravia 2003 pozdní sběr.

Zdá se mi, že ročník 2004 byl u Mikrosu takový nějak zvláštní a těším se na ochutnávku ročníku 2005, který mi zatím přináší na degustacích jen radost.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3032x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5