O Víně

12.05.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Velikonoční neděle ve znamení vína

Velikonoční neděle se v letošním roce stala pro vínomilce na Znojemsku docela velkým oříškem, který rozlousknout nebylo snadné. V několika vinařských obcích se totiž současně uskutečnila výstava vín. Víkendů je na tolik vinařských akcí zatraceně málo a tak se mnohé překrývají až je to trochu na škodu, jak organizátorů, tak i milovníků vín, kteří by chtěli prubnout všechno to nejlepší, co naše podoblast nabízí. A tak se musíme rozhodovat - nebo snad losovat, těžko říci... Letošní rozhodování jsme po dlouhém vyřazovacím hodnocení zredukovali na dvě místa, která jsou pár kilometrů od sebe: Nový Šaldorf nebo Šatov. V Šatově se konala XXIII. výstava vín moravských oblastí s mezinárodní účastí a letos se tam sešlo téměř 900 (!!!) vzorků vín ze všech vinařský podoblastí Moravy, něco ze Slovenska a Rakouska.

Jenomže z takového množství vzorků ochutnáme dvě či tři desítky (čtyři...?) a seriozní srovnávání v rámci odrůd natož mezi vinařstvími je obtížné ba nemožné. Takže je docela jedno, jestli je na výstavě 200 nebo třeba 1000 vzorků. Přesto se tam chystáme podívat možná příští rok, ale kdo ví, zda nedáme opět přednost menší, ale o to srdečnější prezentaci. V našem rozhodování tak vyhrál Nový Šaldorf a jeho 13. soutěžní přehlídka vín vinařských obcí.

Vloni jsme byli poprvé v Novém Šaldorfu a moc se nám líbilo nejenom příjemné prostředí areálu známé sklepní uličky Modrého sklepa a samozřejmě vína, ale především koncepce, kterou vinaři v Cechu vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice pod vedením ing. Marka Špalka vymysleli. Kritériem pro přehlídku vín je hlavně původ vína - ta musí být vyrobena pouze na území vinařských obcí Nový Šaldorf - Sedlešovice, Konice, Popice, Havraníky, Oblekovice (v drtivé většině vína pocházejí z vynikajících známých viničních tratí Kraví hora a Dívčí hora) a nedalekých partnerských rakouských vinařských obcí Jetzelsdorf a Haugsdorf. Pravda, vzorků se sešlo „jenom“ 182, ale konkurence tu byla opravdu velmi dobrá, stejně jako oceněná vína. Vždyť v těchto obcích je dost velice známých a dobrých vinařů, jejichž kvalitní vína zdaleka přesahují rámec našeho regionu. A většinou vítězná vína snesou srovnání s jakoukoliv konkurencí u nás.

V posledních létech se stalo u nás téměř pravidlem, že i na těch nejmenších výstavách a přehlídkách organizátoři zajistili vzorky vín známých velkých vinařství. Možná, jako prestižní záležitost své výstavy anebo, aby přitáhli více návštěvníků. Ovšem velká a známá vinařství většinou zcela zahltí podobnou místní výstavu svými skvělými vzorky (každý diplom z výstavy je cenný) a drtivá většina degustujících se přes ně ani pochopitelně nedostanou k menším výrobcům, kteří mohou mít vína naprosto vynikající, ale ví se o nich třeba jenom v místním měřítku. Organizátoři obdobných výstav jsou sice možná pyšní, že zde vystavují významné firmy, ale zapomínají na to, že to jsou právě místní výstavy pro okolní vinaře a ne další propagace velkých a významných firem, které pochopitelně získají většinu ocenění. A srovnávat špičkové výrobce a jejich „vinné vlajkové lodi“ s malými, drobnými vinaři nemajícími takové možnosti a přesto dělají výborná vína, není podle mého názoru příliš šťastné. Proto jsem zastáncem propagace, poznávání a srovnávání vín v rámci podoblasti a menších místních výstav, kde mohou vyniknout i ostatní vinaři. Myslím si, že kdo chce porovnávat vína mezi podoblastmi, či špičkových podniků může v různých vinotékách, kterých je u nás celá řada nebo Salonech vín, nebo na zvláštních výstavách takto zaměřených (třeba v Šatově), speciálních degustací anebo si udělat víkendové či dovolenkové spanilé výjezdy do míst svého zájmu. Ale to je jistě věc názoru a případné polemiky.

Vína v Modrých sklepích byla hodnocena 100 bodovou stupnicí a byl udělen jeden Šampión, 18 zlatých, 18 stříbrných, 18 bronzových medailí a 14 vítězů v odrůdách které byly zastoupeny alespoň 5 víny. Podrobné výsledky jsme již na našem portále otiskli, nebo jsou uvedené na www.daniz.cz či na stránkách Cechu vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice.

Protože jsme přijeli do Modrého sklepa v neděli ještě před desátou, byli jsme v sále mezi prvními a tak jsme si vybrali dobré, ba přímo strategické místo, jak pro fotografování, tak samozřejmě k pochůzkám pro vzorky. Vína tu byla v rozmezí let 1999 - 2005, ale převažovala vína posledních dvou ročníků. A opět musím konstatovat, co jsem psal již dříve, že jsem ještě neochutnal víno 2005, které by nebylo výborné. Opravdu skvělý byl (a ještě nepochybně bude) Ryzlink rýnský 2005 výběr z bobulí z Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o., který získal titul Šampión. Dvakrát či třikrát jsme se k němu vrátili. Mimochodem cenu Šampióna představuje něco jako putovní pohár, který po deseti létech (pro každý rok je tam místo na cedulku s vítězem) zůstane vítězi. Vynikající kolekci vín s novým oceněním Nejlépe hodnocená vína získala paní Ivana Nápravová (ochutnali jsme Neuburské 2002 odrůdové jakostní, Chardonnay 2004 odrůdové jakostní, velice vydařenou Pálavu 2005 výběr z hroznů a Sauvignon 2005 pozdní sběr). Paní Nápravová také po celý den za pultem s úsměvem nalévala vzorky vín stejně, jako známí vinaři manželé Blahůškovi z E.MI.VINO, Špalkovi senior i junior a další... Jen tak na okraj, v nedalekém sklepě manželů Nápravových je i místní vinotéka Cechu vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice s nabídkou oceněných vín, o které psal J. v této reportáži Cech vinařů Nový Šaldorf - Sedlešovice.

Kolem poledne bylo slavnostní vyhlášení všech oceněných vín za přítomnosti vinařů z Rakouska. Vše moderoval ing. Marek Špalek nejenom česky, ale i německy. Zajímavým bylo jeho přiznání, že počátkem devadesátých let jezdil k vinaři panu Hebenstreitovi do Jetzelsdorfu se učit stříhat vinice a dnes mu již jako zkušený vinař předával ceny a zlaté medaile za jeho skvělá vína.

Z červených vín jsem si našel favority hned dva, ke kterým jsem se také ještě později vrátil. Velice mne překvapilo opravdu výtečné Cuvée Hutberg 2003 jakostní z Weingut Anton Schöfmann z Haugsdorfu, které získalo od starosty pana B. Suchého cenu Starosty Nového Šaldorfu. Víno vzbudilo opravdovou pozornost a pan Schöfmann vysvětlil, že cuvée je ze 40 % Zweigeltrebe, 25 % Cabernet Sauvignon, 25 % Merlot a 10 % Blauburger. Směs ležela 12 měsíců ze 60 % v nových barikových sudech (z Francie a část z Rakouska). Výsledkem jeho vinařského umu je velice temná barva, nádherná bariková vůně, ale nepřekrývající ani v chuti směs charakteristických vůní jednotlivých odrůd, které se dají vycítit, plné, tělnaté, alkoholické skvělé víno. Druhým favoritem bylo Zweigeltrebe 2003 jakostní, z Weinbau Fam. Hebenstreit z Jetzelsdorfu. Tak dobrý „cvajgl“ jsem už dlouho nepil.

Manželka většinou ochutnávala vína se mnou, ale postupně se odkláněla od mého výběru k sladším vínům až nakonec zůstala u známých likérových vín, bílého Šaler, 2004 (Muškát moravský a Müller-Thurgau) a červeného Šaler, 2003 (Modrý Portugal a Frankovka) z Vinařství rodiny Špalkovy. Zejména bílý Šaler je velice vydařený.

Současně s výstavou byla otevřena řada sklepů v rozsáhlé sklepní uličce na konci Nového Šaldorfu. A podle množství aut různých značek, zájemců o dobrá vína zde bylo docela hodně. Vůbec sklepy se zde opravují, dostavují a oproti loňskému roku jsou opět krásnější a malebnější, otevírají se nové penziony přímo nad sklepy... Nakonec několik fotografií, které jsem udělal při krátkém odpoledním „odpočinku“ to nejlépe dokazují...

A tak jen všem přeji: Ahoj v Modrých a přilehlých sklepích v létě či na podzim. K vidění a k ochutnání je toho u nás hodně...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3406x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5