O Víně

20.04.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Vinařství Veverka

Dne 4. dubna 2006 se ve Viničním altánu (www.vinicnialtan.cz) uskutečnila ochutnávka produkce Vinařství Veverka. Webové stránky této firmy najdete na www.vinarstvi-veverka.cz, prezentace obsahuje aktuální seznam prodávaných vín, všechny kontaktní informace i pár drobností navíc.

Vinařství Veverka je rodinná firma, o vše se stará pan Jaroslav (usměvavý pán, který vína sám prezentoval) s manželkou a synem Tomášem. Na některých lahvích najdete jako vinaře jméno Jaroslav, na některých Tomáš a jiné jsou označeny prostě jako Vinařství Veverka. Ale stále jde o stejnou firmu. Hospodaří na 14 ha vinic s integrovanou produkcí okolo obce Čejkovice, snaží se o redukci úrody a výrobu kvalitnějších přívlastků. Z tratí, na kterých hospodaří, budete nejspíše znát Helesný díl. Ročně vyrobí asi 40 až 50 tisíc lahví a část vína prodají i jako sudovky. Používají řízené kvašení ve vinifikátorech, samozřejmostí je jablečno-mléčná fermentace, některá vína procházejí barikovým sudem (ať již novým nebo použitým). Při problematickém ročníku, za který pan Veverka označil například rok 2004, se nebojí doslazovat (1-2 kg cukru na 100 litrů).

Vinařství pěstuje a zpracovává širokou paletu různých odrůd, mimo jiné i novější záležitosti jako Děvín, Hibernal či Cabernet Moravia. Za to jim rozhodně patří dík. Ale samozřejmě v sortimentu najdeme i tradiční domácí odrůdy Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský , Frankovku nebo Svatovavřinecké. A nechybí ani nejznámější mezinárodní záležitosti typu Chardonnay, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Cabernet Sauvignon či Merlot, který jim v roce 2003 dozrál do na naše podmínky celkem neuvěřitelného výběru z hroznů. Ochutnat můžeme i vína známková, například Růžový kavalír (Zweigeltrebe) či znovu oživenou klasiku Slovácký Granát (viz níže). Pro mlsouny jsou momentálně připraveny tři různé ledovky - z vlašáku, tramínu nebo alibernetu.

Adjustáž vín je poměrně slušná, viz fotografie u článku. Podlouhlá, nahoře zaoblená etiketa na klasické bordó láhvi. Žádná bomba, ale neurazí. Odlišný je pouze (z těch, co jsem viděl) Slovácký Granát s etiketou červeného listu, docela povedené. Lahve jsou obvykle uzavřeny tradičním korkem, ale u některých vín se objevuje i plast (nomacorc). Pokud vás, stejně jako mne, bude zajímat, proč Vinařství Veverka používá jako logo starý větrný mlýn, pak vězte, že v tomto mlýně jejich rodina ještě ve třicátých letech minulého století pracovala. Ale přišla elektrifikace, zároveň vichřice mlýn těžce poškodila (urvala lopatky) a celá budova byla postupně rozebrána na stavební materiál pro hospodářská stavení. Zůstaly pouze mlýnské kameny jako poněkud netradiční schody ve vinném sklepě a vzpomínka na etiketách vín. Na která se nyní podíváme detailněji.

Ochutnávka sestávala z celkem dvanácti vzorků. Kvalita byla velmi vyrovnaná, všechna vína byla v pořádku a bez nějakých zjevných chyb. Přišla mi jako krásně pitelná, poctivá a bez problémů bych je komukoliv doporučil. V produkci je sice i dost dalších vín, ale myslím si, že horší nebudou. Ostatně je hodlám přechutnat jak jen to půjde. Doslazování ročníku 2004 se nijak zvlášť neprojevilo na vyrovnané chuti. Barik byl používán poměrně citlivě. Z textu možná nečiší nějaké zvláštní nadšení, přiznávám. Ta vína byla prostě hezká, obvykle odrůdově charakteristická, bezproblémově pitelná a taková domácká. Žádné složité meditační záležitosti, ale vína pro běžnou spotřebu nejen trochu náročnějším konzumentem. Z degustace jsem odešel z kartonem vzorků, prostě všechno v pohodě. Jen jsem prostě nenarazil na žádný vzorek, u kterého bych si řekl „Ano!!!“ Nic, co by (mne) opravdu zasáhlo. Ale není nutné se hned do nějakého zamilovat :o) Je možná lepší, když je kterékoliv víno tak v pohodě, že v jeho nákupu nevidíte žádný problém, než jen jedno opravdu fantastické a zbytek o ničem.

Pozn. berte velmi s rezervou barvu vína, v Altánu je naprosto nevhodné zářivkové osvětlení, které velmi zkresluje. Na vůni a chuť snad nemá vliv :-) Pokud není řečeno jinak, je uváděna cena přímo od vinaře za láhev 0,75 L.

Vína bílá

Ryzlink vlašský 2004 odrůdové jakostní (sur lie) (při sběru 12. listopadu 2004 odpovídalo kabinetu, ale bylo mírně doslazeno) - 11,8 % alkohol, 1,5 g/l cukr, 7 g/l kyseliny, sur lie (na kvasnicích), suché. Střední žlutá barva, výrazná květinovo-kořenitá vůně. V chuti příjemné, živá kyselinka, střední dochuť. K jídlu báječná záležitost, za 80,- Kč.

Hibernal 2004 zemské (21,5° NM odpovídá pozdnímu sběru, ale Hibernal v době sběru ještě nebyl zapsán ve státní odrůdové knize) - 11,8 % alkohol, 3 g/l cukr, 8 g/l kyselin, suché. Střední žlutá barva, výraznější vůně kvetoucího keře (šeřík?) působící až nasládlým dojmem. V chuti výraznější kyselinka, víno působí trochu jako muškát a je velmi příjemně pitelné. Cena 80,- Kč.

Děvín 2004 pozdní sběr (23° NM) - 12,8 % alkohol, 2 g/l cukr, 5 g/l kyselin, suché. Střední žlutá barva, výrazné květinové aroma připomíná jednoho z rodičů této odrůdy, Tramín. V chuti se projevuje trochu zvláštní hořčinka, jinak je dojem velmi harmonický a příjemný. Víno působí poněkud jednoduše, ale nezajímavé určitě není. Cena 120,- Kč.

Rulandské šedé 2004 pozdní sběr - 13,3 % alkohol, 7,5 g/l cukr, 7 g/l kyseliny, polosuché. Střední žlutá barva, vyšší viskozita vína. Vůně je jemná, ale odrůdová. V chuti svěží kyselinky, trošku zvláštní (nedovedu přesněji popsat) dochuť. Opět poněkud jednodušší, takové „televizní“ víno. Cena 100,- Kč.

Tramín červený 2004 výběr z hroznů - trať Helesný díl, 13,8 % alkohol, 3 g/l cukr, 6,5 g/l, suché. Vyšší žlutá barva. Velmi aromatické, květiny a až „kompostová“ přezrálost. Prostě vyzrálý tramín. V chuti fajn, znát je vyšší alkohol i kyselinky. Dochuť je trochu hrubší a poměrně dlouhá. Cena 140,- Kč za 0,5 l láhev.

Ryzlink vlašský 2003 ledové (sběr v polovině prosince při -11° C, 40° NM) - 10,4 % alkohol, 146 g/l cukr, 8,7g/l kyselin, sladké. Vyšší žlutá barva, vysoká viskozita. Příjemná vůně sladkostí s alkoholem a připečeného medu. V chuti navíc hezky kořenité. Moc pěkný pamlsek. 340,- Kč za 0,2 l láhev.

Vína červená

Slovácký Granát známkové jakostní (2/3 Modrý Portugal ročníku 2005 a 1/3 Frankovka ročníku 2004) - 12,7 % alkohol, suché. Méně výrazná barva. Ve vůni znát kyselinky, trochu švestky. Chuť je svěží, s nádechem ležení v sudu (prý asi 5 měsíců v potřetí použitém). Hezky pitelné víno. Cena 90,- Kč.

Frankovka 2003 pozdní sběr - 11,6 % alkohol, 3 g/l cukr, 4 g/l kyselin, suché. Pěkná čistá barva. Vůně poněkud zastřená, trochu „nakvašená“, zvláštní aroma bílkové polevy. Chuť naproti tomu více než příjemná, hebká s ostřejší dochutí. Lehké, bezproblémově pitelné. Cena 120,- Kč.

Cabernet Moravia 2004 odrůdové jakostní (barrique) (20° NM a doslazení na zhruba 23° NM) - 11,8 % alkohol, 3 g/l cukr, 6,5 g/l kyseliny, suché, barik asi 6 měsíců. Vysoká červená barva s trochou fialové. Výrazná vůně (švestkový kompot a koření), v chuti zajímavá kyselinka a třísloviny, docela pěkně sladěné. Na výrazněji doslazené víno překvapivě v pohodě. Cena 110,- Kč.

Rulandské modré 2003 odrůdové jakostní (barrique) (cukernatost údajně odpovídá výběru z hroznů, ale komisi se cosi nelíbilo a neuznala tuto klasifikaci; víno nebylo doslazeno, ale analytikou mi na výběr z hroznů také úplně nesedne) - 11,5 % alkohol, 2,5 g/l cukr, 4,2 g/l kyseliny, barik 8 měsíců kombinací nových a použitých sudů. Nižší barva, typické jahody. Ve vůni typický vyzrálý pinot. Znatelné barikování a to i v chuti, ale povedeně zakomponované. Příjemná tříslovinová dochuť, celkem dlouhá. Hezké. Cena 120,- Kč.

Cabernet Sauvignon 2004 odrůdové jakostní (21° NM a doslazeno na zhruba 23°) - 11,9 % alkohol, 2,5 g/l cukr, 5,5 g/l kyseliny. Vyšší, hezká barva. Vůně je zvláštní, až likérová. Připomíná fortifikovaná vína (portské). Chuť koresponduje, evokuje ovoce naložené v alkoholu. Cosi ne úplně ideálního ve střední dochuti. Zajímavé. Cena 100,- Kč.

Merlot 2003 výběr z hroznů (barrique) - trať Helesný díl, 12,9 % alkohol, 2,5 g/l cukr, 5 g/l kyseliny, barik přes osm měsíců v kombinaci nových a použitých sudů. Barva spíše střední. Vůně méně výrazná, jednotlivé složky krom znatelnějšího bariku nějak nejsem schopen určit. V chuti je barik ještě výraznější, stejně jako vyšší alkohol a třísloviny. Víno hřeje. Zajímavé, ale Merlot na Moravu (dle mého názoru) zrovna dvakrát nepatří a i v takto vysokém přívlastku, kterého půjde dosáhnout jen velmi výjimečně, mu prostě něco chybí. Při ceně 270,- Kč za 0,5 l nevím, nevím.

Pokud si chcete vína pana Veverky přechutnat sami, navštivte Čejkovice například začátkem září během „dne otevřených sklepů“. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3215x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5