O Víně

01.10.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Srovnání několika jakostních vín Cabernet Moravia od různých výrobců

O vínech odrůdy Cabernet Moravia jsem už napsal (i jiní autoři) řadu článků a řadu různých titulů jsem vypil. Pokud je mám posuzovat, musím je mít posuzovat vůči něčemu. Tedy jak nás učila už soudružka učitelka Pazderová ve fyzice (nebo to byl ještě přírodopis, tzv. příroďák?) na základní škole: "Bez udání vztažné soustavy nemá měření vypovídací hodnotu".
Ano, měřenou hodnotu (v našem případě vlastnosti vína) musím mít s čím srovnávat. Jaký etalon v takovémto případě zvolit je myslím více než zřejmé. Tvůrcem této občas "jankovité" odrůdy je pan Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi, který má před ostatními vinaři nejméně desetiletý náskok. Odrůdu zkoušel, piplal se s ní, testoval a hledal optimální způsob, jak se dopracovat k co nejlepšímu výsledku. Své zkušenosti (bohužel asi ne úplně všechny) pak předal s odrůdou k užívání ostatním vinařům.

Pokud má tedy Cabernet Moravia nějak vypadat, nějak vonět a nějak chutnat, bude to asi tak, jak vypadá, voní a chutná víno od Lubomíra Glose. Tato prostá úvaha mě vedla k tomu, že jsem v několika minulých týdnech otevřel následující vína a získal jsem z nich tyto poznatky (shrnuji je do celkového komentáře, detailními popisy bych Vás akorát tak unavil). Takže - dnešní článek nebude hledat ony odrůdové vlastnosti Cabernetu Moravia, ale bude odrážet to, nakolik se ochutnaná vína podobají vínu pana Glose:

Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Stanislav Mádl, Velké Bílovice
Co to je za víno? Z jaké vlastně odrůdy?
Je to pro mě zklamání, vína Standy Mádla mám rád a pokud by mě někdo nařkl se zaujatosti, tak leda z té kladné k němu. Barva vína je v pohodě, ovšem vůně a především pak chuť vína vykazují jen nepatrné odrůdové znaky. Víno hladké a pitelné, ovšem jen průměrné, nevýrazné, je to slabota a velká škoda. Právě od tohoto titulu jsem čekal víc. Příště ho v regálech minu.

Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Jaroslav Nestarec, Velké Bílovice
O tomto víně jsem ZDE už jednou psal. Hloubka odrůdy, taninová vyprahlost a drsný dojem na jazyku - o takových vlastnostech snad toto víno jen zběžně slyšelo. Je hladké, nevýrazné a to mi u vín CM vadí. Pije se dobře, ale je to nuda. I toto víno příště minu, čekal jsem od něj víc.

Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Alena Cíchová, Blatnice pod Sv.Antonínkem
O tomto víně jsem psal nedávno, bohužel jde asi o nejslabší vzorek mého dnešního soukromého koštu. Trpké, nakvašený dojem vůně, rybíz - je to divné. Můj srpnový článek Vám o tomto víně řekne víc. Odrůdovost ta tam (nebo vlastně - nikde). Ano, i bez tohoto vína se příště obejdu a rád.


Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Antonín Lůbal, Kobylí
Á - sympatická viněta se staříčkem Lůbalem :-) I když jsem nedávno psal, že se se vinaři navzájem pomlouvají, v případě pana Lůbala jsem na něj od žádného, kdo jej znal, neslyšel ani ťuk špatného. Osobně jsem měl možnost si u něj vybrat několik značek vín přímo ve sklípku na "Náměstí sklípků" v Kobylí. Za pár chvil pochopíte, že jde o člověka práce a ne nějakého marketingového mluvku. Jeho víno je o znatelný stupínek výše nad zmíněnými třemi, ovšem neviděl bych to na žádnou díru do světa. Kdybych nevěděl co s 90,- korunami, víno bych si k obědu koupil - naštěstí však jsou za ty peníze na trhu lepší možnosti.

Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Jaroslav Beneš, Hrušky
Nemohu si nevzpomenout na památečný Benešův Cabernet Moravia 2002 ledové víno a historii jeho vzniku :-). Prozradím, že snad mám doma ještě jednu poslední lahvičku, ale o tom jindy.
Jakostní CM 2003 bych postavil asi na stejnou úroveň jako ten předchozí od p. Lůbala. Není to rozhodně žádný šampión, ale celkově průměrně normální víno, které vykazuje určité odrůdové spřízněnosti s tím, které ve svém přehledu uvádím jako poslední - víno přímo z Glosovy kuchyně. Opět žádná sláva - je to ročníkem, vinařem, nebo mnou?

Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Štěpán Maňák, Žádovice
Žádovice jsou kousek od Kyjova a řekl bych, že třeba takové Hrušky u Břeclavi budou mít pro ztřeštěnou modrou odrůdu CM lepší polohy. Inu, to je k diskuzi, Maňákovo víno je však znatelně lepší, než všechny předchozí. Odrůdovost přitvrzuje, stává se znatelnější a víno mi skutečně začíná konečně chutnat.
Pan Maňák vyrábí velmi dobrá višňová vína - má velký višňový sad a tak si může dovolit udělat víno ze 100 % višňové šťávy a nemusí ho mísit s vodou, jak to dovoluje zákon. Že višňové víno není nic pro Vás, fajnšmekry? Zeptejte se tedy svého vinaře, který višňové dělá, jestli Vám prodá... Ani omylem, takové speciality, jako pravé ovocné vína (nebo i mnou ochutnaný Spěvákův višňový burčák) se neprodávají.
Jakostní CM 2003 ze Žádovic je první víno, kde jsou odrůdové znaky identifikovatelné natolik, že bych ho i doporučil kamarádovi, který takové víno ještě neměl a chtěl by zjistit, wo co go.

Cabernet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo, a.s.
Velkovýrobci prostě nemůžou mít čas hrát si s jednotlivými víny, musí hrnout hlavně kvantitu, aby prodali, aby včas dodali řetězcům a aby zaplatili ten hrozný příživnický aparát ... No, tohle možná platí nebo platilo o bývalých socialitických JZD a celém "vinařském průmyslu", ale Znovín mě posledních asi tak 7-8 let svými víny přesvědčuje, že to s kvalitou svých vín myslí vážně - tedy alespoň vín těch vyšších řad (bohužel nižší řadu vín s orlicí jsem ještě neochutnal).
Jeho CM 2002 je stejně ucházející, jako naposledy zmíněný Maňákův. Kdybych si jej nalil do skleničky a do dalších skleniček např. rulandu, frankovku nebo podobně, tento Cabernet Moravia bych určitě poznal - a myslím, že právě o tohle zjištění v mém "testu" jde. Víno je v mém archivu ještě ve dvou exemplářích a to je dobře :-)

Cabenet Moravia 2002 odrůdové jakostní - Lubomír Glos, Moravská Nová Ves
Hmm, ten rozdíl JE opravdu znatelný. Nad posledními dvěma položkami ze Žádovic a Znojma stojí na dalším stupínku výše tento zástupce přímo od Otce Zakladatele. Je něco špatného na myšlence, že toto víno má být tím, k čemu se má jakostní CM blížit? Určitě, i zde existují výchylky mezi jednotlivými ročníky, no ale lepší etalon prostě nemám.
Ony odrůdové znaky, kterými se tady pořád zaklínám, které mě činí víno sympatickým, jsou zde nejvýraznější. Abych tedy jen prázdně nežvatlal - jako kříženec Cabernet Franc x Zweigeltrebe je víno Cabernet Moravia (odrůda je uznaná teprve od roku 2001) tmavě rudé až temné barvy, s jemným kabernetovým aroma - tolik oficiální charakteristika.
Pro mne je však jeho specifikum ve vůni i v chuti, kde se projevuje až omamně hlubokým suchým a až skoro drsným dojmem. Milovníci hladkých a plných bílých vín, obcházejte CM obloukem (vzkaz pro p.j. ...)
Těžko vylíčit něco, co se prostě musí ochutnat.

Závěr
Mám dojem, že pokud se vinaři odrůdě CM dostatečně nevěnují, nedopadne pak "její" víno jinak, než jen průměrně. Moravia je podle mne odrůda jankovitá, divoká, až drzá - jako mladé štěně. Skáče, blázní, chňape po všem okolo, neposedí. Pán musí takové štěně zkrotit důslednou výchovou, kdy nepoleví ze svých zásad, ale ve chvílích "smíru" není nic sladšího, než takové schoulené štěně v klíně. Jako dospělý pes se pak svému páníčkovi za všecku tu námahu odvděčí věrností a dá mu všechno to nejlepší, čeho je schopno.
Nevím, jak mě takovýhle příměr vůbec napadl, ale tak nějak to cítím - toť pohled amatéra :-) Tento článek nemá ambice být náhražkou oficiálních koštů. Chtěl jsem ukázat, jak může být "on-line srovnání" prospěšné pro pochopení něčeho neznámého - nebo alespoň méně známého, což odrůda CM pro mnohé z nás jistě je. Samozřejmě, že jsem v souladu s Murphyho zákony po pár dnech objevil ještě další 2 stejná vína od dalších výrobců :-), ale ty si nechám na budúce. Přes dnešní docela slabé vysvědčení nad odrůdou určitě ještě nelámu hůl...
Tak a teď mi to v chatu nasolte :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6246x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5