O Víně

11.08.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinotéka Baumatic BW 18

Před zhruba rokem mi dal kolega tip na nákup levnějších věcí přes internet. Levnějších ve smyslu „druhé cenové kvality“. Jedná se o internetové stránky www.podpultovka.cz, kde lze narazit na úplně cokoli ze spotřební elektroniky, či bílých spotřebičů. Nabídka se mění aktuálně, takže pokud zrovna tu vaši věc nenajdete, může se objevit po nějakém čase. Věci jsou buď nějak manipulací kosmeticky poškozeny (oděrky, vrypy, škrábance, protlačeniny…), nebo jsou již delší dobu na skladě a prodejce se jich chce rychle zbavit. Takže pokud zrovna netrváte na perfektní vizáži, ale dáváte přednost ceně a funkčnosti, zde se dá hodně ušetřit. Zrovna třeba na zmíněné vinotéce Baumatic. Tato se normálně prodává za 6.900,- Kč, ale s bouchnutým rohem lze sehnat za 2.990,- Kč. To je cena, která mne opravdu zlákala a já, ač podobným nákupům přes internet nedůvěřuji, jsem to risknul.

V den, kdy jsem dělal objednávku byly na stránkách ještě další tři stejné vinotéky a jedna tuším na 50 lahví. Každá konkrétní nabídka má svůj podrobný popis důvodu snížení ceny a ve většině případů naleznete i foto inkriminovaného místa. Můžete si tak vybrat nejen podle ceny (podle závažnosti poškození se cena liší o několik stovek), ale také podle fotografie, jestli některé poškození je „lepší“ než druhé. Zde se musím ale zmínit, že v mém případě se jim nepodařilo dodržet mnou vybranou „vadu“ a přišla mi jiná. Ale zaslaná mi naštěstí vyhovovala více, takže nemám důvod remcat. Bohužel ale stále zůstává fakt, že konkrétně poškozené zboží nedošlo, což by se nemuselo každému zamlouvat. Ani žádné vysvětlení, jestli tamto již není, což by v případě online objednávek bylo podivné. Spíše půjde o „šťastný“ přehmat, což se mi tak často nestává.

Zboží si můžete nechat dopravit několika způsoby. Normálně do 5 dní, rychleji do 3 dnů a expresně (odkliknete objednávku a jdete otevřít dveře kurýrovi...) Cena se samozřejmě úměrně navyšuje. Já zvolil tu obyčejnou, objednával jsem v pondělí dopoledne, že snad na víkend budu již mít v pokoji příruční vinný sklípek (jak inzerují na stránkách) a nebudu muset stále lahve strkat do 7 °C lednice mezi potraviny. Ale jaké bylo mé překvapení, když hned druhý den kolem oběda mi volal řidič přepravy, jakpak že to najde ty naše „kotěhůlky“! Tak tomu říkám překvápko! Expresní dodávka do druhého dne! Sice jsem s tím tak brzy nepočítal a samozřejmě neměl sebou potřebný obnos (tímto děkuji přítelkyni za sponzorský přínos na výbavu domácnosti! Máme to podělené, já vybírám a ona platí :-), ale rozhodně jsem se nijak nezlobil, že mi takhle způsobili menší starosti. Pečlivě jsem si pročetl záruční podmínky a poučen, že když podepíšu dodací list řidiči a vzápětí z krabice vybalil milión střepů, bude to můj problém a zboží jsem přebral. Jistě, mám ze zákona 14 dní na vrácení peněz, ale přehazujte to pořád jak bramboru a dokažte, že jste to nerozbili vy. Tak jsem to hned prozkoušel, řidič laskavě počkal, pomohl vynést krabici, prostě paráda. Kdyby takhle fungovalo všechno...

Jelikož jste už jistě nabyli dojmu, že jsem byl z této koupě a její logistiky potěšen, vrhnu se na popis chladničky a několik postřehů při jejím používání zhruba tři měsíce. Jedná se o prťavou chladničku na 18 lahví, objemu 50 L, rozměry v/š/h: 64/35/50 cm. Spotřeba el. energie je zhruba 1 kW za 24 hod. Chlazení u této lednice je systému „Peltier“(prvky využívají efektu známého především z fyziky. Protéká-li elektrický proud přes Peltierův prvek, absorbuje jedna jeho strana teplo a předává jej na druhou stranu tohoto prvku.) Tento systém není tak účinný jako kompresorové chlazení, ale na daný objem stačí. Teplotu lze regulovat v rozmezí 10 až 18 °C (dle návodu), ale pokud je v okolí nízká teplota (kolem 15 °C), dosáhl jsem na spodní polici i konstantních 6 °C. Pokud je ovšem v okolí teplota vysoká (nad 20 °C), lednice vyloženě hučí z plných sil a udržet kýžených 10 °C je náročné. Musel jsem tak chtě, nechtě přesunout vitrínku z pokoje na studenější chodbu (a to tehda nebyly taková horka jako dnes, to by v pokoji, kde máme běžně v podvečer kolem 30 °C hodila ručník do ringu). Krátké pootevření dvířek a vytažení lahve nijak zásadně nezamíchá s teplotami uvnitř, přestože tyto malé objemy vzduchu se jistě promísí velmi snadno. Když však žongluji delší chvíli s lahví a vyprošťuji ji z drátěné poličky, poskočí stupeň či dva nahoru. Ale díky naakumulovaném chladu v lahvích a brzkému vyrovnání původní teploty nedojde ke znatelným výkyvům teplot uvnitř lahví. Po vypnutí el. proudu dochází ke ztrátě teploty tempem závislým na teplotě okolí, zhruba tak kolem 1 až 3 °C za hodinu. V tomto směru nejsou akumulační schopnosti nijak vysoké, ale zatím jsem vitrínu nikdy nenaplnil až po okraj. Díky tomu by akumulovaný chlad jistě vydržel mnohem déle. Já tam zatím měl vždy nachystáno kolem 6-ti lahví na recenze a spodní dvě police využíváme na chlazení nápojů, potravin apod (velká lednice je vzdálena cca 40 kroků, komu by se chtělo porád chodit po schodech pro mlíko do kafe, sýr k vínu, hrozno k sýru, jogurt ke sváče, ledový čaj na žížu apod.) Dobrá, ještě přihodím nějaká fakta, ať to můžeme uzavřít a jít se vykoupat (nebo už konečně když článek vyšel sprchlo?) Stříbrný rámeček, černý exteriér a interiér, kapacita 18×1 litrových lahví, vnitřní ventilátor, automatické odmrazování, dvířka z tvrzeného skla, tichý chod, bez kompresoru, bez vibrace, nastavitelný termostat, vnitřní osvětlení, nastavitelné nožičky, 5 zvlněných chromovaných polic, odpadní hadice, hlučnost 32 dB.

Nuže, pokud jste již delší dobu o něčem podobném uvažovali, snad Vám to pomohlo, ostatní mají tip na levnou koupi do budoucna. Já jsem zatím problémy neměl a vše od odkliknutí objednávky po provoz do dnešního dne běží jak má. Mohu tedy doporučit. Jen snad ještě pro špatně usínající jedince jedno varování. Sice je lednice velmi tichá, ale na nejvyšší výkony lze v nočním klidu zřetelně slyšet a v blízkosti postele bych osobně měl potíže s usínáním. Snad by tento fakt vyvážila možnost vleže ...jen natáhnout ruku a óó Dono Kláro, kde se tu vzala ta lahvinka Portského na hezké sny?

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7149x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5