O Víně

08.05.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Průběžné svědectví o některých vínech z archívu a o těch, kde by to na samostatnou recenzi nevydalo

Jde tedy o vína z posledních asi 2-3 týdnů:

1.Tramín červený 1997 výběr z hroznů (šarže 223/98) - Vinné sklepy Valtice, a.s.
V dávných dobách počátků portálu (i když dne 30.9.2003 jsme fungovali už rok...) vyšla recenze na víno, které bylo u výrobce vyprodáno už od roku 2001. Minulý týden jsem měl možnost tento 8,5 roku starou položku znovu ochutnat - bylo to jedno z mých oblíbených vín své doby a J. mi nedávno jednu lahvinku věnoval :-)
Skvělý výběrový valtický Tramín povodňového ročníku 1997 si překvapivě i po tolika letech zrání v láhvi zachovává přímočarost, znatelné kyseliny a i přes svou plnost v chuti se mi ještě nezdál nikterak "zakuklený". Kdybych otevřel stejně starou Pálavu, bude to nejspíš ve srovnání s tímto Tramínem vyložená babička.
Máte-li ještě nějakou tu láhev výběrového tramínu ležet v archívu, klidně ji tam nechte zrát.
- Tramín červený 1997 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s. - 30.9.2003 píše J.
- Tramín červený 1997 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s. - 30.8.2004 píše Petr


2. Ryzlink rýnský 2000 výběr z bobulí, trať Šobes (šarže 89) - Znovín Znojmo a.s.
Uááá - tak asi jedna z nejtěžších ráží domácí produkce. To už musí přijít opravdu dobrý kamarád nebo znalec, abychom tuto značku otevřeli. Bezcukerný extrakt vína je 33,6 g/l, zbytkový cukr 15 g/l a rodiště Šobes - to hovoří samo za sebe.
Zabýváte-li se otázkou, jak se toto polosladké víno ve Vašem archívu vyvíjí, tak vězte, že pokud jej skladujete ve správných podmínkách, tak se vyvíjí tím správným směrem. Byl pochopitelně plnější, těžší a vyzrálejší, než předchozí Tramín. Výrobce doporučuje archivaci až 10 let, víno však můžete otevřít kdykoli již nyní. Minulý týden, jako další lahvinka po výše uvedeném Tramínu, byl šobeský Ryzlink naprosto skvělý a dokonalý, poslední svou láhev vyzkouším zase tak za dva roky.
"Začínám" věřit tomu, že nakoupit víc láhví skvělé značky do zásoby a průběžně se s nimi těšit, má něco do sebe :-)
- Ryzlink rýnský 2000 výběr z bobulí - vinice Šobes, Znovín Znojmo a.s. - z 8.5.2004


3. Aurelius 2000 výběr z hroznů - Richard Tichý, Hodonín - šarže 09/02
I na tohle víno (Bonus Eventus) už v našich recenzích dříve došlo a já jsem se na něj docela těšil. Vůně je plná a výrazná, krásně vyzrálé hrozny. Můj doposud zcela jistě nejlepší Aurelius, až takovou kvalitu jsem nečekal - po zkušenostech s jinými, mnohem přízemnějšími... Osobně mi ale trošku překážely znatelné kyselinky, které jsem musel kompenzovat přikusováním něčeho tuhého. Proto bych doporučoval nechat tento vydařený výběr ještě v klidu zrát, dva nebo tři roky snad vínu jen pomohou.
- Aurelius 2000 výběr z hroznů - Richard Tichý, Hodonín - z 5.8. 2005


4. Kraški Teran 2003 Priznano Tradicionalno Poimenovanje - Vinakras, Sežana, Slovinsko
O Kraškem Teranu jsem tady už psával a tato láhev je další, byť od jiného výrobce (vzpomeňme na jeho super-archivní Refošk Teranton 1988). Pamatuji si docela dobře, jak jsem byl svým prvním slovinským Teranem zaskočen - červené víno mi připadalo jako mrtvá krev, která v mramorové misce ležela měsíc v chladné a temné jeskyni... Víno je opravdu specifické, výrazné a zřejmě nabité železem. U této v pořadí třetí láhve (asi tak co půl roku jedna) jsem si ale už Teran z Krašské planoty docela užíval.
Prázdniny se blíží, do Chorvatska jezdí kde kdo, tak při cestě přes Slovinsko si jeden Teran (nebo druhou místní specialitu - červený Refošk) zkuste dovést domů a pak si ho večer v klidu protrpte a užijte :-)
- Kraški Teran 2003 Priznano tradicionalno poimenovanje (PTP) - Boris Lisjak, Dutovlje, Slovinsko
- Refošk 1988 Teranton archivní - Vinakras Sežana, Slovinsko
- Refošk 2002 ZGP oblast Koper - ing. Zdenko Rebernik, Sečovlje, Slovinsko


5. Cabernet Sauvignon 2002 odrůdové jakostní - ZEAS a.s., Polešovice
Ještě jsem o něm nepsal, ale asi ani nebudu - víno je dnes již zcela nesehnatelné. Polosuchý Cabernet v neobvykle (nejen na polešovické poměry) odpovědně a kvalitně povedené adjustáži - myslím tím můj celkový dojem z láhve a kvalitní etiketu. Víno omezené série, prodávané jen během pár dní před vánocemi roku 2003 ve mně zanechalo asi před rokem výborný dojem a ani tentokát nezkamalo. Výrazně odrůdový charakter vína, takto zemitý Cabernet mi vyhovuje. Mám až pocit, že s vínem si do úst nalévám čerstvou rozdrcenou hlínu. Černý rybíz, ta správná natrpklost a plnost vůně, no krása. Nevím, nakolik má víno potenciál k dalšímu zrání, ale později letos nebo napřesrok až svou poslední láhev otevřu. Dobrými zůstávají také vzpomínky na výborné Cabernety z předchozích ročníků, ovšem pouze ty z předvánočních sérií ZEASu.
Lehkou pikantností je, že víno ročníku 2002 má v hrdle špunt, z nějž na mě při sundání záklopky vykoukl ročník 2003 :-)


6. Zweigeltrebe 2005 kabinet (šarže 3/06) a Chardonnay 2004 výběr z hroznů (šarže 6/04) - Martin Šebesta, Březí
Na několik nově zakoupených čerstvých vín od mladého vinaře z Březí jsem se chystal už pár dní. Náhodná návštěva však způsobila, že jsem musel „něco otevřít“ a tak jsme při rozhovoru popíjeli dvě uvedené položky. Je těžké si v takových podmínkách dělat smysluplné poznámky, nicméně jak růžový „cvajglt“, tak výběrové Chardonnay se na našem webu ještě objeví. Vína dobrá obě, růžovka plnější a zapamatovatelnější, než řada jiných nevýrazných. Chardonnay jsem však musel po otevření dát úplně mimo stůl a otevřít jinou láhev - strašně divně čpělo a nepomohly ani 2 hod. oddechu :-( Nechal jsem ho tedy nemile překvapen v ledničce uzavřené jen gumovým špuntem (bez odsání vzduchu) asi den a půl. Po této kůře se víno uklidnilo, zápach zcela odezněl a víno se projevilo jako pěkně plné, vyzrálé a dokonce i voňavé. Kdyby nebylo zatuchlého úvodu, víno bych díky kyselinám i jeho plnosti hodnotil jako velmi dobré a myslím, že nějaký čas ležení v archivu by mu jen prospěl. Určitě se k němu vrátím a budete-li se rozhodovat, zda vína od Šebesty z Březí koupit či ne, zkuste to.


7. Frankovka 2003 odrůdové jakostní (šarže asi 308) - pro Dios Trading s.r.o. vyrábí Vinné sklepy Velké Bílovice s.r.o. se sídlem v Brně
Byl to omyl a přehmat, když jsem si toto víno ze strážnické oblasti koupil na jedné benzínce, jsa zmámen vinětou, kterou ještě nemám. Vyhodil jsem tak 75,- Kč, protože víno jsem vylil do dřezu. První doušek jsem vyplivl, pálil a perlil, nic jsem z něho neměl a už už jsem láhev nahýbal k vylití. Pak jsem si ale řekl asi tohle: „Ne, ty rozmazlená hubo, zkus to seriózně ochutnat!“. Tak jsem se tedy napil po druhé a polknul, nicméně zážitek byl ještě horší a víno už bublalo v odpadu. Hrůza. Kupte jen pro tchýni a jiné úhlavní nepřátele.
Pikantním detailem je neukončená věta na zadní vinětě o teplotě, při níž se má víno podávat.


8. Muscatel Terra Natura - A. y M. Navarro S.L., Villena (Alicante), Španělsko
První konkrétní zápis o jednom z vín, které jsme si nedávno nechali dovést ze Španělska (viz odkaz na článek níže). Pokud někdo z nás očekával víno přirozeně sladké jaké jsou např. brazilský Late Harvest, tedy obdobu našich bobulovek, nebo ledovek, pak bude těžce zklamán. Tento Muscatel je doslazovaný a přeslazený, zřejmě i dolihovaný (15 %) a ze všeho nejvíc připomíná dezertní Metropol. Musím ale uznat, že přes 300 kg cukru lze v chuti poznat, že je relativně čistá a za přirovnání k Metropoli („dělnickému Cinzanu“) se trošku omlouvám. Čistý a neředěný Muscatel nezvládla ani manželka a tak jsem hledal vhodný „nosič“, tedy méně výrazné bílé víno, které bych Muscatelem dochutil. Nakonec jsem ho našel v jednom řeckém růžovém víně (bylo mi ho líto) a jednom německém bledém Kerneru. Půllitrovka španělského Muscatelu z nich udělala „kupáž“, kterou manželka za pár večerů vypila. Inu, další zkušenost...
Takže si vždycky láhev a údaje na vinětě dobře prohlédněte - i proto se tady vždycky rozčiluju, ať výrobci píšou na viněty více o vlastním víně a ne nějaké nezajímavé kidy kdo ví o čem. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7566x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5