O Víně

29.04.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Jak jsme si nechali poslat vína ze Španěl

Vážení přátelé,
jsme výrobce kvalitních vín ze španělské oblasti Alicante a hledáme kontakt na obchodní struktury v Československu... přikládáme ceník našich vín a doufáme, že s našimi službami budete spokojeni... dlouhodobá vzájemně výhodná spolupráce... S pozdravem...
atd. atd.

Ano, podle různě zadaných klíčových slov vyplivne Google občas jistě i odkaz na náš web. To se zřejmě stalo, když ve firmě A. & M.Navarro, S.L. - Criadores y Exportadores de Vinos, Villena (Alicante) někdo hledal nové kontakty do východní Evropy. Protože ale asi mnoho lidí ve firmě česky neumí, nemohli si přečíst, že my s víny neobchodujeme a to ani v lákavě vyhlížejících případech. Už už jsem tedy prstem mířil ke svému oblíbenému tlačítku Delete, když mne něco v poslední pikosekundě osvítilo a já jsem email odroloval ještě kousek níž, k ceníku vín.
Nezajímaly mně ani tolik ceny, ale spíš to, jaká vína tento "Bodegas" nabízí. Ale, no vida - Cabernet Sauvignon Reserva, .... bla bla další další..... a co nevidím - také zajímavě znějící Fondillón Gran Reserva 1970. Je to možné, nebo je to hec? No, ne že by to možné nebylo, ale není to tak obvyklé... Ceny vín zněly až neuvěřitelně a tak ve mě vyklíčil plán, že si teda nechám(-e) něco poslat.

Dobrá, je polovina listopadu 2005, to bychom mohli zkusit na vánoce něco "onačejšího", že?
Obeslal jsem tedy pár spřízněných vínomilců, kteří se "motají" kolem portálu a dohromady nakonec dali objednávku na 84 lahví. Poslal jsem ji tedy do Španělska a pak události vzaly spád, který ovšem trval 5 měsíců, než jsme se mohli potěšit s lahvemi v ruce. Myslím, že heslovitý průběh bude nejvýstižnější. Tedy:
- ještě v listopadu odesílám objednávku na 84 lahví
- španělská strana, kterou zastupuje - říkejme jí např. - Cristina, mne žádá o adresu, jméno firmy a daňové identifikační číslo (DIČ), aby mohla vystavit fakturu
- odpovídám, že žádnou firmu nemám a že chci vína poslat jako soukromý občan
- Cristina píše, že to asi nepůjde, protože jde o mezinárodní obchod a já jako adresát musím v ČR zaplatit DPH, tedy musím jí poslat číslo plátce daně (= DIČ)
- odpovídám, že od té doby, kdy je Česko v Evropské Unii, si můžu ze zahraničí jako kdokoliv jiný bezcelně dovést 90 litrů, tedy 120 sedmidecových lahví
- mezitím mi již někteří odpovědní účastníci dovozu posílají peníze na účet a to podle hrubě vypočtené ceny
- Cristina odpovídá, že by chtěla to DIČ, aby vystavila fakturu
- sveřepě trvám na tom, že žádnou firmu ani DIČ nemám
- Cristina namítá, že pak tedy nebude z dovozu nic, protože někdo musí zaplatit DPH

Následují vánoční svátky roku 2005 a já se oddávám docela jiným starostem :-), vinaři ve Španělsku pak taky.

Sága však pokračuje, když se vinaři ve Španělsku vrátí do práce - tedy někdy v polovině ledna:
- ptám se, co tedy bude s našimi (všimněte si, už si je přivlastňuju) víny
- Cristina píše "...no problemo, ale potřebuju to DIČ..."
- tak jí prozrazuju ten "fígl" - ať nám naúčtuje španělské DPH a pošle vína již zdaněná - tady spiklenecky počítám, že ušetříme ony 3 %, o které je španělské DPH ( =16 %) nižší, než české (= 19 %)
- Cristina píše, že si to musí ověřit
- asi za týden mi přichází zálohová faktura a já jásám, my to snad dokážeme :-)
- píšu Cristíně, že faktura bohužel neobsahuje číslo účtu, jméno ani adresu banky
- také Cristíně připomínám, že "Chechoslovaquia" zanikla před 13.lety
- Cristína je odpovědná osoba, potřebné údaje banky mi za pár dní posílá
- jeden z účastníků akce (dovozce) mění svou objednávku :-( grrr grrr
- já tedy posílám Cristíně novou objednávku s prosbou, ať změní údaje na zálohové faktuře
- Cristína asi 2 nebo 3 týdny mlčí...
- posílám jí už asi čtvrtý email, stále nic
- účastníci dovozu na mne doráží všetečnými dotazy "...je něco nového s těmi španěláky...?"
- docela zklamán a vytočen, píšu Cristíně, že nemám náladu čekat tak dlouho a že celou objednávku ruším a basta a čau a sbohem
- ještě ten den odpoledne Cristína telefonuje na mobil J. (jenž hovoří španělsky a jehož číslo bylo v emailech před mým mobilem) a omlouvá se mu, že to tak nemyslela a že tu novou fakturu hned pošle
- J. je docela potěšen, protože zrovna stojí u pokladny v supermarketu a když začne do mobilu mluvit španělsky, vzbudí mezi nakupujícími závisláky slušný rozruch :-)
- Cristina je milá a druhá verze faktury přišla skutečně den nato - změna objednávky totiž znamená její rozšíření, teď si už brousíme zuby na celkem 91 lahví :-)

Já však ten den ráno odjíždím na veletrh mimo ČR a akce se na dva týdny pozastavuje, internetbanking už zkrátka nestíhám. Končí únor.

Po návratu domů a bližším prozkoumání faktury zjišťuji, že díky "malému objemu" objednávky je cena za dopravu kurýrní službou v hodnotě asi 40 % objednávky. HRůZA, takhle to nemůžu nechat - ale co s tím?

- požádám Cristínu, jestli se s tou cenou za dopravu nedá něco dělat...?
- bohužel, je to tak, z východošpanělského pobřeží, kde Alicante leží, je to na Moravu lán cesty
- po asi dvou dnech mě napadá spásná myšlenka, která nám ušetřila asi 150,- €: nechám si vína poslat "na půl cesty" ke známému do Německa a až k němu pojedu, přivezu si je sám :-)
- Cristína souhlasí a vystavuje již třetí verzi faktury (opět do Checoslovaquije )
- odjíždím bohužel na další veletrh, nicméně tentokrát fakturu stačím uhradit
- za týden a půl po návratu domů vidím, že Cristína potvrdila příjem peněz a oznamuje, že ty vína "...při první příležitosti odešlou..."
- ta příležitost se však naskytla až koncem března, nicméně první týden v dubnu mi onen známý z jižního Německa (jistý Bernd) volá, že vína přišly a jsou uložena v garáži jeho bratra - ten byl také adresátem zásilky

Šťastně rozšiřuji tuto zprávu mezi účastníky dovozu a těšíme se společně :-) Já jsem se do Německa k vínům dostal asi za další dva 2 týdny na to a už je pěchuju do kufru auta a na zadní sedadla. Berndův brácha přijímá 2 láhve Cabernet Sauvignonu Reserva 2000 (z mého :-( podílu) jako výraz vděčnosti a tak nějak nesvůj mi ukazuje jakousi fakturu, která mu prý včera přišla od německého dopravce, který zajišťoval dopravu zásilky po německém území.
Docela mě to pobavilo a vysvětluji mu, že doprava už je zaplacena, hele tady je originál španělská faktura a tady je položka za dopravu. Dobrá tedy, ale ať prý to raději ověřím, protože ta faktura je vystavená na jeho jméno a to se mu vůbec nelíbí. Chápu to, nakládám vína a:
- na hranicích žádný problém
- skládám vína ve své garáži a hned si jeden reservní Cabernet beru domů a celý lačný ho piju
- je dobrý :-)
- další den zdravím emailem starou známou Cristínu a nadšeně jí oznamuji, že vína mám doma, nicméně ať zařídí zrušení oné faktury pro Berdova bráchu, plís...
- Cristína v tom nevidí problém, ať prý na to zapomenu, vždyť doprava je už zaplacena
- to jsem tedy opravdu rád, posílám její odpověď Berndovi a rozděluji vína do kartónů pro své kolegy, provádím finální rozúčtování a s kolegy-dovozci se domlouváme na odběrech
- mezitím na jedné nečekané akci koštujeme celkem 4 různé dovezené položky a zdá se, že za ty prachy to byl docela dobrý kauf
- a to už jsme prakticky v současnosti, konkrétně asi tak prošlou středu, kdy mi v 9h večer volá lehce ovíněný Bernd, že dneska během dne přišla jeho bráchovi urgence platby oné faktury za dopravu :-)))
- já se tomu docela směju, na rozdíl od Bernda a jeho bratra, kterému se to prý vůbec nelíbí
- ještě chvíli se směju, ale když si uvědomím, jak se v Německu vymáhají po neplatičích dluhy (praxe na hony vzdálená našim končinám), slibuju, že vše s Cristínou zařídím
- Bernd ještě podotýká, že na znamení žalu právě s bráchou dopili oba dva darované Cabernty a že jim chutnaly :-)

Příběh má tedy trošku otevřený konec. Cristína mi slíbila, že zařídí zrušení té omylem vystavené faktury, nicméně je právě prodloužený víkend a tak se odpověď dozvím snad až v úterý 2.5.2006.
Pokud se tedy v brzké budoucnosti na portále objeví recenze na vína španělského výrobce A.& M. Navarro, Alicante, pak už budete vědět, odkaď vítr vane a jak se sem tato vína dostala :-)

Oficiální stránky - A.& M. Navarro, Villena - Alicante, Španělsko

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6051x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5