O Víně

06.05.2005 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Líbal s.r.o. Horní Dunajovice

Rodinné Vinařství Líbal s.r.o. bylo založeno teprve v roce 2001, ale tradice výroby vína u Líbalů je předávána již po třetí generaci. Nejprve prý dělali víno pro vlastní potřebu, ale z původního „koníčka“, zabírajícího stále více času, postupně vznikla dnešní firma. Otec Josef Líbal vystudoval Střední zemědělskou školu vinařskou v Modré a po ukončení studií pracoval a stále pracuje v zemědělském družstvu v Horních Dunajovicích na úseku vinic (dnes Agro a.s. Horní Dunajovice). Jako vedoucí vinařského úseku dosáhl rozšíření a zkvalitnění pěstované produkce a vína. Podílel se a podílí na získání řady ocenění na soutěžních výstavách a koštech. Již před časem jsem psal o historii viničních tratí a vinařské tradice Ohlédnutí za vinařskou tradicí obce Horní Dunajovice ve Znojemské vinařské podoblasti. Syn Marek Líbal vystudoval rovněž Střední vinařskou školu, ale na rozdíl od otce ve Valticích a společně založili nynější Vinařství Líbal s.r.o.

Víno vyrábějí v nově postavené budově (2003) v centru obce. Firma je vybavená veškerým potřebným zařízením pro výrobu vín nejmodernější technologií. Procesy kvašení a zrání probíhají buď v nerezových tancích řízených počítačem, ale i v klasických dřevěných sudech. Součástí budovy jež je postavená na základech a v sousedství bývalé údajně několik set let staré hospody, je i velmi příjemná vinárna / restaurace a protože obcí prochází Znojemská vinařská stezka, o žíznivé návštěvníky není v sezóně nouze.

Ročně vyrobí přes 50 000 litrů vína, i když kapacitu sklepa rozšířili na 70 000 litrů. Odrůdová skladba je uzpůsobena severní poloze vinařství Znojemské vinařské podoblasti. Líbalovi mají jen malou vlastní vinici a veškeré hrozny, které nakupují, pocházejí z nedalekých místních pověstných starých viničních tratí Frédy a Stará hora (hrozny zde nakupuje také Znovín Znojmo a vína z těchto vinic patří ke špičkovým).

Na otázku jaká vína firma vyrábí, Marek Líbal odpověděl.
Z bílých odrůd děláme tradiční Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Neuburské, Tramín červený, Pálavu, Rulandské bílé, Chardonnay, Aurelius a některá další. Z červených potom Svatovavřinecké, Frankovku, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia. Veškeré vyrobené víno je lahvováno a většinu prodáváme prostřednictvím specializovaných prodejen vín a vinoték. Vybraná část produkce je archivním sklepě, který budujeme od roku 1993 a dnes se v něm nachází téměř 100 000 (!!) lahví nejlepších ročníkových vín.

Loni i letos jsem viděl láhev Pálava 2000 pozdní sběr i jiná vína z produkce firmy v regálech „vinotéky“ hypermarketu Tesco v Praze i v Brně, ale také v Národním salonu vín ve Valticích.

Cenová relace vín zakoupených přímo ve firmě je zajímavá ve srovnání kvality a ceny. Pro informaci cena odrůdových vín jakostních bílých či červených, jak jsem je viděl v novém ceníku platném od letošního ledna: - ročník 2002 až 2003 se pohybuje od 37 do 75,- Kč (Sauvignon 2002), odrůdová vína s přívlastkem 2002 až 2003 od 100 do 350,- Kč (Veltlínské zelené 2003 slámové, 0,2 l) a ročníková vína archivní 1998 až 2002 od 105 do 135,- Kč za 0,75 l a starší ročníky za 200,- Kč.

I když jsem u Jožky Líbala byl již mnohokrát (a věřím že ještě budu) a jeho dobrá vína znám, nakonec mám to k němu asi 7 kilometrů, v pátek 15. dubna 2005 se poprvé prezentovalo jeho vinařství ve Znojemském vinném sklípku a tak jsem se tam vypravil. Ve společnosti asi třiceti vínomilců, z nichž většina Líbalovo víno také znala, jsme degustovali 12 převážně jakostních vzorků vín. Marek Líbal komentoval jednotlivé vzorky jen stručně a tak ponechal víc prostoru pro naše poznatky a názory. A že se povídalo a hodnotilo! Všechny vzorky představovaly většinou kvalitní, dobrá vína typických vlastností pro dané odrůdy s žádnou mimořádnou vlastností:
Veltlínské zelené 2003 odrůdové jakostní, Ryzlink rýnský 2003 odrůdové jakostní, Rýnský ryzlink 2002 kabinet, Aurélius 2002 odrůdové jakostní, Sauvignon 2002 odrůdové jakostní, Veltlínské červené rané 2003 odrůdové jakostní, Cabernet Moravia 2004 odrůdové jakostní, Frankovka 2003 odrůdové jakostní a Chardonnay 2003 pozdní sběr.

Ovšem vína, které považuji za opravdu nejlepší pátečního večera jež podle mne výrazně vynikaly mezi ostatními byly:
Müller-Thurgau 2003 odrůdové jakostní - pěkná zlatavá barva, s aromatickou muškátovou vůní, příjemnými kyselinkami, velice dobré, příjemné pití a možná za dva či tři roky ještě lepší.
Pálava 2003 pozdní sběr - slámově žlutá, lehce zelenkavá, výrazná silná plná vůně černého bezu, lípy s jemným medem, po stěnách sklenice pomalu stékající a vytvářející kruhy, dlouhá dochuť, s vyšším alkoholem, velmi dobrá s dobrou perspektivou ležení v archivu. Ve společném hodnocení jednoznačně vyhrála.
I když v celkovém hodnocení v červených vínech byl jako nejlepší vyhodnocený Cabernet Moravia 2004 odrůdové jakostní, pro mne bylo jedničkou Svatovavřinecké 2003 odrůdové jakostní, č. šarže 89 - temná, rudá barva, 11,8 % alkoholu, výrazná plná vůně švestek, černého rybízu, dostatek tříslovin, moc dobré…
Firma vydala pěkný propagační letáček, který dostal každý návštěvník degustace a od loňského roku mají zastoupení i na internetu: www.vinolibal.com, včetně dalších informací a kontaktu na vedení vinařství.

O dva dny později po této prezentaci Vinařství Líbal s.r.o. ve Znojmě, byl vyhlášený jejich Cabernet Moravia 2004 nejlepším červeným vínem z konkurence 98 vzorků červených vín ročníku 2004 na 32. výstavě vín v Jaroslavicích30. dubna 2005 od 11.00 do 22.00 hodin. Je to jeden z řady dalších úspěchů Hornodunajovického vinařství.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5857x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5