O Víně

10.12.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Další vinařskou rodinnou firmou, kterou jsme navštívili poslední srpnový týden bylo Vinařství Plešingr se sídlem v obci Rohatec, která se nachází v těsné blízkosti Hodonína. Podle nejnovější legislativy se jedná o Moravskou vinařskou oblast, podoblast Slovácko. Tato oblast je především známa pod názvem Podluží. Ještě než jsem se osobně s Michalem Plešingrem setkal, nakoupil jsem poměrně velkou kolekci vín od tohoto rodinného vinařství, abych si udělal obrázek, jaké kvality a odrůdový sortiment jejich vína mají. Pokud se podíváte do nabídky zjistíte, že nabízí velmi široké spektrum odrůd, jakostí a ročníků. Nechybí odrůdová jakostní vína, přívlastková, speciality rosé, barrique či výroba sektů. Rozhodně jsem neměl problém něco si objednat.

Po telefonickém kontaktu jsme se domluvili na následujícím dni. Cestou z Hrušek na kole po cyklostezce Podluží jsem měl dobrou možnost promyslet si několik otázek a také se porozhlédnout po viničních tratích v okolí Moravské Nové Vsi, Mikulčic a Lužice. Sešli jsme se přímo v prodejně respektive úhledné vinotéce na Brněnské ulici v Hodoníně. Zde jsem měl možnost ochutnat velké množství výrobků a získat potřebné informace pro náš portál. U neformálního koštování jsme probrali řadu zajímavých témat.

Můžete nás seznámit s Vaší rodinnou firmou?
Naše rodinná vinařská firma pokrývá již dvě generace. Náš otec (Bohuslav) se vinařství věnuje již 40 let profesionálně jako technik a sklepmistr. Pracoval Družstevních vinařských sklepech Hodonín a Vinova Mutěnice. Na tuto tradici jsme s bratrem Patrikem navázali. Náš otec se ve firmě stará především lahvová vína.

Kolik ha vinic obhospodařujete a kolik nakupujete?
Drtivou většinu hroznů nakupujeme od smluvních partnerů z oblasti Kyjovské, Velkopavlovické, Bzenecké, Strážnické a Uherskohradišťské. Ve Velkých Pavlovicích vlastníme viniční trať Francle (přibližně 0,5 ha), kde pěstujeme Rulandské modré. V obci Milotice máme asi 900 hlav, kde pěstujeme Rulandské bílé, Rulandské šedé, Veltlínské červené rané, Frankovku a Svatovavřinecké.

Jste jednou z firem, která skoro 100 % hroznů nakupuje? Jaké z toho pro Vás vyplývají výhody
Vše stavíme, jak jsem již řekl, na důvěře a dlouhodobých ověřených vztazích. Mezi hlavní výhodu patří možnost ovlivňovat svůj sortiment, podle situaci na trhu a samozřejmě si i vybrat mezi prodejci hroznů. Nemusíme se trápit tím, že poptávka po určité odrůdě klesá. Nevýhodou je poněkud vyšší cena vstupů a nemožnost věnovat se např. ledovému vínu. Dále také při větším počtu dodavatelů občasný nápor hroznů během vinobraní.

Všiml jsem si, že také nakupujete hrozny na Slovensku. Můžete nám sdělit své zkušenosti?
Je to dáno především možností nakoupit velmi zajímavou odrůdu Alibernet, která je u nás velmi málo zastoupená. Kdo jí pěstuje, tak ví proč a neprodá jí. Konkrétně Alibernet nakupujeme u vinaře pana Korpáše v obci Strekov, který spadá do Južnoslovenského vinarské oblasti a máme s ním velmi dobré zkušenosti. Kromě toho nakupujeme další klasické odrůdy, pokud jsme přesvědčeni o kvalitě a šetrné práci na vinici.

Jak u Vás probíhá výroba vína?
Provoz firmy je v katastru obce Dubňany, přímo na Moravské vinařské stezce. Zde probíhá prvotní zpracování hroznů (lisování, kvašení) a první školení vína. V blízké budoucnosti zde plánujeme výstavbu klimatizovaných skladovacích prostor, prezentační místnost a venkovní posezení. Při zpracování hroznů je kladen důraz na kvalitu a šetrné zpracování suroviny. Bílé hrozny jsou lisovány na pneumatickém lisu, odkaleny a kvašení probíhá v nerezových tancích při řízené teplotě za pomocí ušlechtilých kvasinek. Druhotné zpracování probíhá v naších sklepích ve Velkých Pavlovicích. Po prokvašení a stočení leží bílá vína v nerezových tancích a po vyškolení se celá partie lahvuje a je uložena v archivním sklepu. Kapacita tohoto sklepního hospodářství je přibližně 8 tisíc litrů v sudech a 20 tisíc litrů v nerezových tancích. Ve Strážnici máme dále archivní sklep pro 400 tisíc lahví, kde necháváme naše některá vína zrát.

Jakou technologií používáte pro výrobu červených vín?
Modré hrozny pro výrobu jakostních vín jsou zpracovávány v rotatancích, po prokvašení probíhá v nerezové cisterně jablečno-mléčná fermentace. Modré hrozny určené pro výrobu lahvových vín jsou nakvášeny ve vinifikátoru a nebo v kádích, kde jsou ručně míchány. Po vykvášení proběhne jablečno-mléčná fermentace a vína jsou stočena do sudů, kde leží do lahvování a pak jsou opět uložena v archivním sklepu.

Chystáte se na nějakou rodinnou specialitu, podobně jako např. St. Margarita z Vinných sklepů Maršovice či dezertní víno Šaler z Vinných sklepů rodiny Špalků?
Určité kroky jsme již v tomto nastartovali, ale známkové víno budeme ještě několik let zkoušet. Teprve po ověření kvality nastane čas uvolnění do prodeje.

Připravujete se na nové kategorie jakostí u nás? Např. jakostní kategorie Víno originální certifikace (VOC) či zemské?
Ano, pravděpodobně se pokusíme vyrobit vína v kategorii VOC, ale je ještě brzy na nějaké definitivní závěry.

Musím se zeptat, proč máte u růžových vín vysoké kvality tak příznivou cenu?
Růžová vína jsou vlastně vedlejším produktem a vyrábíme je buď lehkým lisováním hroznů nebo bez lisování (samotokem). Vyrábíme je z každé partie červených vín. Právě ročník 2003, který znamenal velmi dobré klimatické podmínky pro modré odrůdy nám umožnil vyrobit například rosé ve výběru z hroznů z odrůdy Rulandské modré a Frankovka. Obou vín bylo ale vyrobeno omezené množství, konkrétně Frankovka 2500 lahví a Rulandské modré pouze 1000 lahví. Růžová vína si svou oblibu u konzumentů musejí opět najít (po kvalitě růžových vín v minulosti) a také nejsou podle našeho názoru určena k dlouhodobé archivaci proto tak příznivá cena.

Kde lze Vaše vína nakoupit?
Kromě prodeje přímo v této prodejně se s celou naší kolekcí můžete setkat v Galerii vín na zámku v Miloticích u Kyjova a v těchto vinotékách: Pinot ve Zlíně a Vsetíně, Merlot d´Or v Plzni, M+P v Žatci a nově také ve vinotéce v Přibyslavi.

Jak jste zatím spokojeni s kvalitou ročníku 2004?
Kvalita hroznů byla vcelku slušná, nepotvrdily se obavy z velmi nízkých cukernatostí. Bílá vína vidíme nadějně, u červených ale musíme většinou zapomenout na skvělé vína ročníku 2003.

Při degustaci asi tak dvacátého vzorku, kdy Michal Plešingr začal otevírat jedno víno lepší jak druhé, se naše diskuse obrátila také na právě začínající prodej burčáku. Po výběru několika zajímavých lahví pro účely recenze jsme se rozloučili.

Za Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec odpovídal Michal Plešingr.
Za www.ovine.cz se ptal J.


V dalších týdnech se budeme postupně vracet k celé kolekci tohoto rodinného vinařství a to od odrůdových jakostních vín až po nejkvalitnější výběry z hroznů včetně barikových vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6193x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5