O Víně

22.06.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Líbal s.r.o. po roce opět ve Znojemském vinném sklepu

O rodinném vinařství Líbal s.r.o. z Horních Dunajovic ve Znojemské vinařské podoblasti jsem již psal 6. května 2005 v reportáži Vinařství Líbal s.r.o. Horní Dunajovice. Téměř přesně po roce se tato firma sídlící asi 15 km od Znojma v Horních Dunajovicích, opět prezentovala ve Znojemském vinném sklepě. Protože jsou oba Líbalové, otec i syn svými víny u nás známí, byl sklípek úplně plný. A dokonce se nenašlo ani místo u „našeho“ tradičního stolu, ale Linhartovi to vyřešili. Myslím, že tak velká účast příjemně překvapila oba vinaře i majitele.

Jožka Líbal nejprve představil své vinařství i vinařskou obec Horní Dunajovice a poté přistoupil k vlastní degustaci. Uváděl rovněž obsah SO2 s tím, že jejich vína z povolených 200 mg/l SO2 mají výjimečně maximálně polovinu a tak u vín uvádím i tuto hodnotu. Některá vína jsme chutnali i před rokem, takže jsme mohli srovnat (Ryzlink rýnský 2003 odrůdové jakostní, Sauvignon 2002 odrůdové jakostní, výborný Cabernet Moravia 2004 odrůdové jakostní). Vzorky, které jsme chutnali bych rozdělil na dvě části. V první to byla vína dobrá, tak na rozpití, ale nijak vynikající, takový slušný průměr, alespoň podle našeho hodnocení. Patřilo mezi ně Veltlínské zelené 2004 odrůdové jakostní, Müller-Thurgau 2005 odrůdové jakostní, Veltlínské červené rané 2004 odrůdové jakostní a Ryzlink rýnský 2003 odrůdové jakostní.

Ve druhé skupině to už byla vína, která nás docela dobře oslovila a dokonce ve třech případech i nadchla a proto se zastavím jenom u nich. Opravdu stojí za to je nejenom ochutnat, ale koupit případně i do archivu.

Aurelius 2004 pozdní sběr. Viniční trať Stará hora s kamenitým, šterkovitým podkladem je zárukou dobrých téměř pravidelných přívlastků. Analytické hodnoty: 13,6 % alkohol, 4,4 g/l cukr, 19,1 g/l bezcukerný extrakt, 68 mg/l SO2. Krásná barva s výraznou medovou vůní, vyšším alkoholem, harmonické, plné, příjemné kyseliny, svěží s delší dochutí. Velice vydařené vino.

Pálava 2003 pozdní sběr. Terroirová viniční trať Frédy potvrdila své kvality i v posledním vzorku z roku 2005. Ale nepředbíhejme. Analytické hodnoty: 11,9 % alkohol, 2 g/l cukr, 23,3 g/l bezcukerný extrakt, 96 mg/l SO2. V barvě slámově žlutá, lehce zelenkavá, výrazná silná plná vůně černého bezu, lípy s jemným medem, po stěnách sklenice pomalu stékající a vytvářející jemné kruhy, dlouhá dochuť s výraznějšími, ale ne nepříjemnými hořčinkami, velmi dobrá s dobrou perspektivou ležení v archivu. Na tomto loňském hodnocení nemusím nic změnit. Vloni to bylo nejlepší víno, letos jsme dlouho váhal mezi touto Pálavou nebo posledním vzorkem Pálavy 2005. Nakonec vyhrála v hodnocení ta druhá.

Pálava, 2005, výběr z hroznů. Je to panenské víno z tříleté révy, jak jinak nežli opět z viniční trati Frédy. Při sklizni byla cukernatost 25°NM. Analytické hodnoty: 13, 48 % alkohol, 21 g/l cukr, 26, 5 g/l bezc. extrakt a 131 mg/l SO2. Světlejší zlatová barva, silná vůně s tramínovými tóny, odstíny bezu, lehce lipový květ, medové tóny, plné, harmonické, příjemné kyselinky, alkoholické ale nijak nerušící, kroužkuje na sklenici, delší dochuť, s velkou perspektivou a proto jsem nakonec dal při hodnocení přednost této Pálavě před pozdním sběrem z roku 2003. Opravdu vydařené, vynikající víno, věřím, že bude ještě lepší.

Sauvignon 2002 pozdní sběr. Opět viniční trať Frédy. Analytické hodnoty: 11,8 % alkohol, 1,8 g/l cukr, 22,4 g/l bezcukerný extrakt, 94 mg/l SO2. Světlejší barva, ve vůni méně výrazný, v chuti svěží, ovocitý, méně typický, marně jsme hledali kopřivu nebo broskev, ale docela dobrý, zajímavý.

Zweigeltrebe 2004 odrůdové jakostní (rosé). Pochází z viniční trati Na vinici v Tvořihrázi. Rosé nikdy dříve Líbalovi nedělali, ale pro zvýšený zájem se jim povedlo toto velice dobré rosé. Analytické hodnoty: 12,2 % alkohol, 2,6 g/l cukr, 18,3 g/l bezcukerný extrakt, 55 mg/l SO2. Barva jemného lososovitého odstínu, příjemné vyrovnané kyselinky a třísloviny, velice sladěné víno s dlouhou výraznou a příjemnou dochutí. Myslím, že o toto víno bude docela zájem.

Svatovavřinecké 2003 odrůdové jakostní, číslo šarže 89. Je ze známého terroir vinohradu Frédy patřící Agro Horní Dunajovice, odkud kupují hrozny i ze Znovínu. Při sklizni byla cukernatost hroznů 19 °NM. Analytické hodnoty: 11,5 % alkohol, 31 g/l cukr, 27,2 g/l bezcukerný extrakt a 60 mg/l SO2. Stejné víno jsem chutnal i před rokem a považoval jsem jej za nejlepší. Letos jsem se ve svém názoru jenom utvrdil. Opravdu skvělé víno s takovým tím středomořským nádechem. Temná sytá, sametová barva, výrazná plná, bohatá vůně švestek, černého rybízu přecházela do stejně bohaté chuti, těžké, kulaté, plné extraktivní víno s dlouhou příjemnou dochutí. Nakonec i letos toto víno získalo mezi přítomnými nejvíce hlasů, ale jen těsně porazilo následující skvělý Cabernet Moravia...

Cabernet Moravia 2004 odrůdové jakostní. Panenské víno z Fréd, které v roce 2005 získalo zlato ve velké konkurenci jako nejlepší v odrůdě na výstavě v Jaroslavicích. Z jednoho keře sbírali asi 1 kg hroznů, cukernatost byla 18 °NM. Analytické hodnoty: 12,6 % alkohol, 2 g g/l cukr, 23,9 g/l bezcukerný extrakt, 44 mg/l SO2. Opět temná sytá barva, bohatá plná vůně, mohutné, harmonické, s příjemnými tříslovinami v poměrně dlouhé dochuti. Velice dobré víno, které má ještě pár let ležení před sebou.

Degustace skončila a ještě dlouho se o vínech debatovalo v příjemném prostředí s neméně příjemnými hosty a přáteli. Vína Líbalů jistě stojí za větší pozornost nejen běžných spotřebitelů, ale i „fajnšmekrů“, určitě by si něco vybrali a přišli si na své...

Ceník a sortiment vín je na firemních stránkách www.vinolibal.com.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5786x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5