O Víně

09.11.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice

Každý, kdo si zamiloval Irsai Oliver mi určitě potvrdí, že Vladimír Tetur je doslova a do písmene specialista na tuto aromatickou odrůdu. Vedle iršaje se zaměřuje na další podobné armatické odrůdy jako je Muškát moravský a Tramín červený. Pokud si uvedená vína oblíbíte, nezapomenutělně si vryjete do paměti podobu a styl těchto vín. Logicky začnete tato vína vyhledávat až zjistíte, že nejenom bílé odrůdy pan Tetur umí, je totiž mistr barikových vín. Dosahuje vynikajících kvalit u jakostních i přívlastkových vín, červených i bílých. Sečteno a podtrženo, docela dobrý důvod k osobní návštěvě, nemyslíte?

Když jsme letos plánovali lokalitu na letní vinařskou cykloturistiku, zvažoval jsem celou řadu terroir na jižní Moravě, až jsem nakonec vybral obec Velké Bílovice. V samostatném připravovaném článku "Inspekce po vinařských cyklostezkách, podoblast Velkopavlovická" uvedu podrobněji všechny důvody, proč jsme si letos vybrali tuto oblast a lokalitu. Určitě tušíte, že své zahrála i velikost obce a obrovské množství vinařů. Ano, to byl jeden z důležitých faktorů.

Vrátím se ale zpět, přesně řečeno do 23. srpna 2005, kdy jsme po telefonické domluvě navštívili Vladimíra Tetura. Vinařství najdete na okraji Velkých Bílovic, směr Moravský Žižkov, napravo v průmyslové zóně. Poznáte to celkem snadno, u silnice je velký dřevěný sud s názvem vinařství, cca 300 metrů od silnice stojí velká budova, vybudována v roce 2003. Nejprve mi dovolte základní charakteristiku firmy (řadu informací čerpám z oficiálních stránek).

Firma vznikla v roce 1992 a navázala na více než dvacetiletou rodinnou vinařskou tradici. Ve firmě pracují rodinní příslušníci, tj. pan Tetur jako sklepmistr, jeho manželka má na starost obchodní záležitosti a dcera, která v současné době studuje Střední vinařskou školu ve Valticích a pomáhá, kde je potřeba. Firma má dále dva zaměstnance a v době vinobraní si najímají brigádníky. Obhospodařují cca 13 ha vlastní vinic včetně nových výsadeb. Kromě toho nakupují hrozny od stálých partnerů. Podíl vlastních a nakupovaných hroznů je v poměru 50 ku 50. V současné době nakupují hrozny pouze z Velkých Bílovic. Mezi nejlepší polohy dle starého členění patří viniční trať Úlehle a Zadní. Roční produkce vinařství činí 2000 hl vína. Mezi odrůdy pěstované na výrobu bílých vín patří Irsai Oliver, Muškát moravský, Tramín červený, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Müller-Thurgau, Neuburské, Chardonnay, Veltlínské zelené a Pálava. Odrůdy pro výrobu červených jsou Neronet, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Moravia, Frankovka, Rulandské modré, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Roční produkce činí cca 300 tisíc lahví jakostního a přívlastkového vína, která převážně putuje do gastronomie, vinoték a specializovaných prodejen s vínem. Kromě toho můžete vína nakoupit po telefonické domluvě přímo ve Velkých Bílovicích. Vína získávají pravidelně ocenění na prestižních výstavách v ČR: např. Valtické vinné trhy, Grand Prix Vinex, Salon vín ČR, a v zahraničí Weinparade Poysdorf, Muvina Prešov aj. O několik odstavců níže u popisu degustovaných vzorků najdete také získaná ocenění.

Řekněme si něco o technologii výroby. Jak se můžete dozvědět na oficiálních webových stránkách, hrozny bílých odrůd zpracovávají na italském pneumatickém lisu a kvasný proces probíhá reduktivní technologií řízeného kvašení v nerezových tancích. Technologie vinného kvašení je plně automatická. Fermentace a kvasný proces modrých odrůd probíhá ve speciálních nerezových vinofikátorech (opět plně automatických) bez přístupu kyslíku a zbytečného síření rmutu tzv. bezoxidační metodou. Všechna červená vína po vylisování prodělávají jablečno-mléčnou fermentaci ve speciálních nerezových tancích s tepelnou regulací. Bílá vína jdou po vyškolení z nerezového tanku přímo do láhve, aby byla zachována svěžest a ovocnost vína. Samozřejmě mne zajímalo firemní know how na výrobu aromatických vín, na které se specializují, ale měl jsem prostě smůlu... Jsou to prý těžce nabyté zkušenosti.

Červená vína stáčejí z nerezového tanku na několik měsíců do ležáckých nebo barikových sudů, aby se vydýchala a poté putují do láhve. Stáčení do lahví probíhá na automatické lince. U výroby barikových vín se musím zastavit, neboť jsme narazili na velmi zajímavé téma, které pana Tetura evidentně baví. Ve speciální místnosti najdete řadu dubových i barikových sudů. Ty jsou dokonce v několika řadách nad sebou, jak můžete vidět na fotografiích níže. Také jsou zde staré sudy s nádherně vyřezávanými čely. Zde nám pan Tetur vysvětlil, že zkoušel v posledních pěti letech různé typy barikových sudů od několika výrobců (francouzské, americké i bulharské). Dnes, s určitou hrdostí a radostí tvrdí, že ideální barikové sudy jsou francouzké od firmy Nadalie. Teď se chce v klidu zaměřovat na výrobu těchto vín, ale myslím si, že mu to dlouho nevydrží a znovu podlehne kouzlu zkoušení a experimentů.

Místnosti pro výrobu vína jsou chlazeny, skladové prostory jsou klimatizovány, všude je čisto a uklizeno. Postupně jsme se přesunuli do nádherné reprezentativní místnosti s posezením a malým barem, kde si také můžete prohlédnout degustované vzorky. Podívejte se také na fotografie níže, kde najdete řadu vinařských pomůcek z této místnosti. Pokusil jsem se zachytit alespoň několik vzácných vinařských nástrojů, ze kterých přímo dýchá historie.

Při prohlídce lahvovací linky si nešlo nevšimnout různých kolekcí a variant etiket. Etikety postupně procházejí pomalým faceliftem. Je určitě správné, že etikety odlišují speciální partie, jako jsou archivní, jakostní, přívlastková či bariková vína. Zákazník již na první pohled pozná, o jakou partii se jedná a co od dané láhve může očekávat. Velmi zajímavé a trochu překvapivé bylo "přiznání", že není příznivcem speciálně označovaných vín, jako je např. Family collection, Reserva atd. Podle pana Tetura je zákazníkovi nenápadně vnucován určitý styl, který může být zavádějící, i když si uvědomuje, že např. označení Reserva již jasně definuje vinařský zákon. Doporučuji všem kliknout na odkaz uvedený dole, pod kterým najdete kolekci etiket pana Tetura, které jsme s kolegy za poslední roky sehnali a které nám také pan Tetur ochotně věnoval, za což ještě jednou moc děkuji!

V proskleném výklenku, před prezentační místností, jsem si ihned po příchodu všiml zajímavého vína: Neronet v bariku! Ihned mi proletělo hlavou, že ten si rozhodně nemohu nechat ujít... Ano, zakoupil jsem láhev pro naší standardní recenzi a mohu Vám potvrdit, že degustovat toto víno byla neskutečná událost. Ve stojánku jsem také zahlédl Ryzlink vlašský - ledové víno, a další zajímavé kousky. Odrůdová skladba vín je skutečně široká a každý si najde takové víno, které mu nejlépe vyhovuje.

Po několika hodinové neformální diskuzi jsme narazili i na skutečnost, že se pan Tetur řadu let věnuje systému zatříďování a hodnocení vín. Je členem několika hodnotících komisi a pravidelně se zůčastňuje jako člen komise soutěží. Je to dobrá možnost osobně se seznámit s mnoha vzorky, odrůdami a vinaři. Sám v posledních letech pozoruje určité módní vlivy, které se prostřednictvím stálých nebo náhodných vínomilců dozvídá a snaží se porozumět těmto "signálům" trhu.

Degustovali jsme velké množství vzorků, od bílých aromatických odrůd, přes bílá bariková vína, až po červená jakostní a bariková vína nejvyšších přívlastků. Uvedu jen seznam těch, která jsem si poznamenal, protože mne zaujala a následně zakoupil pro recenzi, takže se s nimi za nějaký čas znovu setkáme. Vezmu to postupně:

1. Neuburské 2004 pozdní sběr - viniční trať Nová hora (Velké Bílovice), velice příjemné a svěží víno, nádherné odrůdové vlastnosti, zelená jablka a svěžest na Vás dýchnou v plné síle. Suché víno, alk. 12,7 % obj.

2. Veltlínské zelené 2003 pozdní sběr - viniční trať Úlehle (Velké Bílovice). Docela hutné víno s vyšším obsahem alkoholu (12,4 % obj.)

3. Irsai Oliver 2004 odrůdové jakostní - víno bylo lahvováno před několika dny a byla z něj poznat lehkost, svěžest a výrazné muškátové aroma, vysoký obsah alkoholu (13,0 % obj.). Nádherný buket a pikantní kyselinka, doporučuji vyzkoušet. No a právě si říkám, že své dva starší iršaje musím otevřít, aby neztratily svou svěžest.

4. Muškát moravský 2003 pozdní sběr - další z osvědčených "voňavek, polosuché víno z Brněnské oblasti, vinařská obec Blučina, viniční trať Vyšavy". Příjmené tóny tropického ovoce lehce doplňuje muškátová vůně a vyšší zbytkový cukr v závěru. Víno získalo ocenění: Národní salon vín 2002/2003, Zlatou medaili Forum Moravium 2005 (Velké Pavlovice) a stříbrnou medaili Vinoforum Vinofest Slovakia 2004. Velmi zajímavé víno, doporučuji vyzkoušet.

5. Rulandské šedé 2003 výběr z hroznů - viniční trať Úlehle (Velké Bílovice). Jednoduše řečeno - nádhera, paráda, nemám slov. Měl jsem možnost vyzkoušet stejný ročník v jakosti pozdní sběr, ale doporučuji si připlatit, protože tento výběr je mnohem extraktivnější a plnější. Jde o polosuché víno s vysokým obsahem alkoholu (13,3 % obj.), nádherným extraktem a dozvukem. Víno získalo bronzovou medaili Forum Moravium 2005 (Velké Pavlovice).

6. Tramín červený 2003 výběr z hroznů - viniční trať Zadní hora (Velké Bílovice). Další z nádherných výběrů, plnost, tělo a extrakt. Suché víno, alk. 13,0 % obj. Milovníci tramínu by neměli váhat.

Z červených vín jsem měl dva favority (Neronet a Merlot) a aniž bych je předem ochutnal mohu předem prozradit, že jsem se nemýlil.

7. André 2003 odrůdové jakostní - suché víno, alk. 12,5 % obj. Ovocnost a svěžest, hrozny pochází z Velkých Bílovic.

8. Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - další z nádherných morávií, která vás dokáže povznést. Suché víno, alk. 12,5 % obj., získalo stříbrnou medaili Muvina 2002 (Prešov), hrozny pochází z Velkých Bílovic.

9. Merlot 2004 pozdní sběr - jedno z prvních překvapení, velmi hutné polosuché víno, mnohoslibná vůně a barva, ovocitost, kořenitost a plnost Vás očarují. Třísloviny tak akorát, dlouhý závěr, i přesto že tato odrůda na Moravu byla teprve nedávno vysazována a ne vždy se zde hodí, dokáže při dostatečné redukci dát vysokou cukernatost a plnost. Doporučuji vyzkoušet a porovnat s Merloty z Bordeaux a dalších jižních států. Hrozny pochází z viniční tratě Dlouhá hora ve Velkých Bílovicích. Alk. 12,3 %.

10. Neronet 2003 odrůdové jakostní (barrique) - a je to tady, doslova čokoládovo-kouřové tóny. Nechybí příjemná vanilka, koření a dlouhý dozvuk. Barik toto víno výrazně posunul do nových dimenzí. Alk. 13,0 %, hrozny pochází z Velkých Bílovic. Pan Tetur mi potvrdil, že na tuto odrůdu nedávno vsadil a věří, že bude na trhu vyhledávaná. Já osobně jsem o tom zcela přesvědčen, takových vín není nikdy dost! Všem doporučuji a to i přesto, že si budete muset připlatit.

Kdybychom degustaci ukončili na tomto místě, vůbec nic by se asi nestalo a nic by mi nechybělo. Ale, pan Tetur ještě nabídl vyzkoušet dvě červená vína, která se k mému překvapení vůbec neztratila.

11. Rulandské modré 2002 pozdní sběr (barrique) - suché víno, alk. 12,7 % obj., viniční trať Haňby (Velké Bílovice). Barik toto víno nádherně doplnil, kouřovinka a vanilka doplňuje ovocitost a plnost. Víno má nádhernou harmonii a jako celek působí nádherně.

12. Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr - suché víno, alk. 12,8 % obj., viniční trať Haňby (Velké Bílovice). Toto Zweigeltrebe jsem degustoval také v bariku, obojí bylo velmi zajímavé.

Kromě výše uvedeného seznamu jsme ochutnali také několik dalších bariků z tradičních odrůd: Frankovka, Zweigeltrebe, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Po všech degustovaných vzorcích a nabytých informací jsem toho měl v hlavě více než dost a pokud jsem na něco zapomněl, moc se omlouvám, ale bylo to velmi náročné - poslouchat, degustovat a ještě si dělat poznámky...

Velice rád se zde znovu zastavím a nakoupím vína do svého archivu. Myslím, že letošní ročník byl pro vína docela příznivý a moc se těším, která další vína nám pan Tetur představí za rok, dva, tři... Myslím že v případě aromatických a barikových vín se máme opravdu na co těšit.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8319x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5