O Víně

13.05.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Polehňa Blatnice pod Sv. Antonínkem

Tento článek byl doplněn druhým příspěvkem s ročním odstupem níže v textu. Pokud Vás zajíma jen nová část, sjedťe níže posuvnou lištou, nebo 3x zmáčkněte tlačítko Page Down.

Jak jste možná nedávno četli, když jsem byl v Blatnici pod Sv. Antonínkem na návštěvě ve vinařství pana Vyskočila, měl jsem také domluvenou schůzku s panem Polehňou. Jelikož jsem o tomto vinařství nic bližšího nevěděl, o to větší bylo překvapení, o jak hezká vína jsem přicházel. Když jsem odjížděl od manželů Vyskočilových a telefonoval panu Polehňovi, že už jsem připraven na schůzku, vyptával jsem se sáhodlouze cca 5 minut na cestu, kde mám vinařství hledat. Samozřejmě, jako každý tápající člověk po třetím zopakování destinace jsem sedl do auta coby navigátor a jal se hledat cestu. Takže jak jsem již předeslal, po tak dlouhém vysvětlování jsme po 10 m zabočili vpravo (tímto děkuji svému šoférovi-přítelkyni, že jsem se mohl patřičně nalévat skvělými víny a nemuset řídit) a po 50 m vlevo a byli jsem tam. Takže z 5 minutové navigace, jsem byl u vinného sklípku za 20 sekund, dobrý fór.

Pan František Polehňa dorazil záhy a já tímto chci poděkovat, že si udělal čas ve svém „volnu“ v nádherné slunné sobotní odpoledne a věnoval se mi dobré 2-3 hodinky. Vím co to obnáší od rána do večera, práce a zase práce, proto to dokážu ocenit. Peníze vydělané za ta skvělá vína všem dobrým vinařům přeji do posledního haléře, protože to jsou skutečně těžce vydělané peníze (pokud ovšem nechtějí za to 3x tolik než jiní, určitě vás nějací napadnou). Je mi taky líto snahy vinařů, konkrétně třeba zrovna p. Polehni, která vyjde na zmar. Jedná se o to, že byly ponechány v roce 2004 hrozny na ledovku a než se mohly sebrat, slupli je špačkové a panu Polehňovi vznikla škoda za 400 000,- Kč. Takže opravdu za každou vydanou korunou za dobré víno si musíme představit spousty práce a dřiny, téměř žádné volné víkendy, jen práce na vinohradu. Teď mluvím o rodinných vinařstvích. Bohužel vše má své hezké a špatné stránky. Teď mne napadá, že ale přeci jen něco má samé hezké stránky... Takový pěkný erotický časopis, to jsou samé hezké stránky, co? Dosti, pojďme se podívat na to, oč tu běží.

Vinice firmy se nacházejí v blízkém okolí vinařské obce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Viniční tratě této obce se rozkládají v prvotřídních polohách jižních svahů Bílých Karpat. Vína z nich se vyznačují typickou charakteristikou a svěžím buketem, který je ovlivněn složením půdy (hlinito-jílovitá) vinic Bílých Karpat. V součastné době obhospodařují 8 ha vinic s tendencí k dalšímu rozšiřování. Hustota osázení je 5000 keřů na ha, zatížení jednoho keře se pohybuje mezi 1 až 1,5 kg. Řez je prováděn na dva krátké tažně, v průběhu nalévání bobulí jsou hrozny vystřihovány tak, aby byl zredukován výnos na požadovanou mez. Sklizeň je prováděna co nejpozději, aby cukernatost hroznů dosahovala přívlastkových kategorií a kvalita vína byla co nejvyšší. Roční produkce se pohybuje kolem 30 až 50 tisíci lahví. Vína jsou vyráběna jen ze surovin vlastní sklizně.

Pokusím se popsat vína, která jsem měl tu čest ochutnat. Jelikož jsem se zároveň snažil udělat poznámky, poslouchat výklad a hovořit o daném vzorku, bude to jen takový bodový popis. Nejdřív se teda podíváme na zástupce roku 2004, které budou k mání během května a na fotografiích níže můžete vidět, že dozrávají ve 12-ti nádherně zdobených sudech, přičemž každý představuje některého z apoštolů.

Frankovka 2004 odrůdové jakostní (rosé) suché
Osvěžující ovocná, malina, třešeň (matně vzpomínám, poznámky mne zradily, mám zde prázdné místo...)

Müller-Thurgau 2004 kabinet
Je to spíš pozdní sběr, ale deklarace je kabinet. Grep, pomeranč, jemná hořčinka, osvěžující. Cukr 2 g/l, kys. 5,4 g/l, 12,38 %.

Veltínské zelené 2004 odrůdové jakostní
Paprika, pepřík, středně dlouhá chuť.

Sylvánské zelené 2004 kabinet
Lahodné, kořeněné, osvěžující kyseliny. Cukr 4,8 g/l, kys. 7 g/l, 12,47 %.

Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr
Místní král vín, jemně kyselejší, připomíná sladší ovoce (to je kontrast co?), ještě chce malinko doladit, hořčí jemný dozvuk. Cukr 3 g/l, kys. 7,1 g/l, 12,13 %.

Chardonnay 2004 pozdní sběr
Nádherná odrůdová vůně, hezky vyvážený, pikantní. Cukr 5,2 g/l, kys. 6,6 g/l, 13,7 %, cukernatost 24° NM.

Chardonnay 2004 výběr z hroznů
Tento půjde do 0,5 l lahví a byl bombastický. Nádherná intenzivní vůně a chuť s dominující limetkou, perfektně vyvážený! Velký potenciál, jestli se povede a ještě dojde, bude to něco! Cukr 25 g/l, kys. 8,4 g/l, 12,37 %.

Sauvignon 2004 pozdní sběr
První a jediná sklizeň. Obvykle ho dělají ze dvou sklizní, dřívější a pozdější. Tento se vyvedl do broskvova, takže paráda. Taktéž obvyklé travnaté tóny s jemnou kopřivou a kořenitou přistýlkou. Po vyležení další potenciální pěkný kousek. Cukr 4 g/l, kys. 6 g/l, 12,55 %.

Moravský muškát 2004 odrůdové jakostní
Velmi pěkná intenzivní vůně muškátu, lahodná, vyrovnaná, jemně kořenitá chuť, hezká dochuť. Cukr 2,8 g/l, kys. 5,8 g/l, 13,5 %.

Modrý Portugal 2004 odrůdové jakostní
Kouřové a dřevité tóny, jemná káva, silnější kořenitá chuť s tóny hřebíčku a pepře, hořké kakao. Středně silné taniny.

Zweigeltrebe 2004 odrůdové jakostní
Prošlo jablečno-mléčným kvašením, hezké minerální tóny, jemně pálivý, hezky vyvážený, člověk má dojem, že mu nic nechybí a každý si tam něco najde. Připomíná směs 20 různých koření v čele s pepříkem. Pěkná dochuť, středně silné taniny. Cukr 2 g/l, kys. 5,15 g/l, 13,51 %.

Rulandské modré 2004 pozdní sběr
Pokud tu poznámku luštím správně, tak je jeho produkce 20 hektolitrů ročně. Vína této odrůdy brala dokonce pí. Havlová. Tato rulanda dosáhla velmi syté a vysoké barvy, p. Polehňa říkal, že to je po 30-ti letech zatím nejtmavší. Jemné karamelové tóny, slabé kakao a dřevité závany chuti.

Po hezkém výkladu a průřezem ročníku 2004, kdy vína byla kousek od konečného stádia jsem dostal také na přechutnání vzorky ročníku 2003. Tady s dostupností to už bude horší, některá už možná nebudou. Každopádně se na ně podívejme a uchovejme alespoň písemnou formu, když ta tekutá už bude pryč.

Müller-Thurgau 2003 odrůdové jakostní
Jemný, méně kyselejší než obvykle, střední dochuť, myslím že jsem postrádal muškátovou vůni, byl spíš ovocný.

Veltínské zelené 2003 pozdní sběr
Opět jemnější, méně kyselejší, decentní pepřík.

Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr
Umístil se na 2. místě v soutěži, jejíž název jsem nestihl poznamenat, velmi pitelný, hezky voňavý, aromatický a velmi harmonický.

Chardonnay 2003 pozdní sběr, polosladké
Sice deklarován jako pozdní sběr, ale dosáhl kvality výběru z hroznů. Famózní! Nádherná vyvážená chuť, nádherná vůně, prostě mňamka. Za 5 let dojde na víno vysoké kvality a chuti. Cukr 18 g/l.

Muškát moravský 2003 pozdní sběr
Nádherná hroznová vůně, chuť taktéž, jako když kousnete do čerstvých hroznů. Líbivé muškátové tóny jsou samozřejmé.

Zweigeltrebe 2003 odrůdové jakostní
Uzavírá ochutnávku ročníku 2003 hezkou sytou višňovou až rubínovou barvou. Pěkná vůně lesních plodů a černých bobulí s zemitými a dřevitými tóny.

Jako prémii ještě dostávám:
Müller- Thurgau 2001 odrůdové jakostní
Nádherný buket, široká hutná kyselina, nádherně vyležené víno.

Chardonnay 2001 výběr z hroznů, polosladké
Výraznější kyselina citrónová, je to něco úplně jiného, než na co je člověk zvyklý, ale velmi příjemně. Díky tomu se vínu mezi štamgasty přezdívá citrónek a je to velmi trefné. Než se lisovaly hrozny, delší dobu ležely. Došlo tak k vytvoření cca 1/3 slámového vína. Dochází tak k velmi perfektnímu vybalancování 28 g/l cukru s 9,9 g/l kys. Dostal jsem ochutnat z 5 dní (!) otevřené lahve a víno neztratilo téměř nic ze své brilantní chuti a vůně. To už také svědčí o mohutnosti a potenciálu tohoto vína. Když jsem se ještě dozvěděl, že to víno bez problému zvládne ležení 10-20 let v příhodném archivu, začaly se mi očička lesknout. Toto víno už není v prodeji, p. Polehňa nechává posledních několik desítek kusů ve svém archivu jako svatební dar svému vnukovi, někdy za 10 až 20 let… Nasadil jsem tedy můj nejmilejší výraz tváře a nejsmutnější oči (viz kocour ve filmu Shrek 2). A zabralo! Pan Polehňa po chvilce dumání před oním boxem sáhl dovnitř a mé srdce zaplesalo! Teď už jen vydržet a dožít se tu dobu.

Na rozlučku ještě opět dáváme (napadá mne jak je welcome drink, tak to by mohl být goodbye drink) Chardonnay 2004 výběr z hroznů, který chutná opravdu jako mana. Snad se nic nezvrtne a bude opět krásné víno pro naše potěšení. Svými chardonnay je vinařství p. Františka Polehňi proslulé. Tuto odrůdu bez problémů pokaždé vyprodávají do poslední kapky a jejich zákazníci jdou dokonce až do řad nejvyšších v Pražských V.I.P. kruzích ať už herců, politiků či doktorů. Dokonce i francouzi nakupují v tomto vinařství, což také o něčem svědčí.

Závěrem jsem velice rád, že jsem mohl tak příjemně strávit odpoledne a poslechnout si nejen výklad o jednotlivých vínech, ale také vzpomínky na společné putování za víny pana Polehňi s panem Krausem. Na úplný závěr jsme ještě objeli kolečko po vinicích tohoto vinařství a já jsem mohl dokonale nasát tu atmosféru a klima, prostě být tím terroir načichlý. Se vzpomínkami ne ten pěkný kraj budu moci víno vychutnat ještě o stupínek lépe.

Ještě poděkování za slíbené viněty, které v pořádku došly poštou na mou adresu a které si můžete prohlédnout v sekci O vinětách.

--------------------------------- Doplnění - červenec 2006 -----------------------------------

Nebudu popisovat barvu, ve tmavém sklípku se hodnotila hůře. I tak jsem ale měl dojem, že většinu vín tohoto vinařství spojuje jemnější sytost. Zase na druhou stranu za pár let zrání vypadají hezky zdravě, ne jako nahnědlá močovina.

Müller-Thurgau 2004 kabinet
Zde se povedla velmi hezká muškátová vůně, říznutá jablíčky. Chuť velmi aromatická, příjemná, kyselejší. Nějak nekoresponduje s výše uvedeným v minulém příspěvku. Že by tak popojelo, nebo jiná partie?

Sauvignon 2004 pozdní sběr
Vůně velmi příjemná opravdu parádní. Zde zastoupeny jak příjemné, vyzrálé broskve, tak jemná kopřiva, vše podpořeno akátovým dřevem. Zajímavě vybalancováno. V chuti výraznější hořčinka, kyselejší, velmi pitelný a svěžejšího ražení. Získáno ocenění, ale nepoznamenal jsem si jaké.

Chardonnay 2005 pozdní sběr
Potřebuje ještě něco málo poležet a poté se vyvinou příjemné tóny tropického ovoce. V chuti je velmi zvláštní symbióza mezi 7 g/l kyseliny a 7,5 g/l cukrů. Opravdu jako by se tyto hodnoty vyrovnaly a působí pěkným, vyváženým dojmem. Ve středně dlouhé perzistenci odeznívá bobulové ovoce, zejména citrusové plody. 13,5 % alkohol.

Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr
Vůně hezky jablečná, dobře odrůdově identifikovatelná, ovocná. Chuť je příjemně sladší, přestože hodnota cukru 4,4 g/l tento fakt moc nepodpoří. I přes hodnotu kyseliny 6,9 g/l je chuť příjemně hladká. Alk. 13 % obj.

Chardonnay 2004 výběr z hroznů
Vůně ovocná, seschlé hrozny, chlebová. Chuť výrazně sladší s vyšší kyselinou v opozici. Svěží, ovocné aroma, až velmi svěží i přes vyšší cukr. Alk. 12,7 % obj., cukr 25 g/l, kys. 8,5 g/l.

Chardonnay 2003 výběr z hroznů
Tohle mi naprosto učarovalo a to zejména kombinaci vůní akátového dřeva a medu. Chuťově je naprosto atypické, než jak byste čekali od šardonek. Já nejsem žádný ortodoxní uctívač odrůdové čistoty a proto mne zaujalo svou odlišností, díky polenošení na akátových sudech. Je příjemně sladší se zajímavou jemnou tříslovinkou ze sudu. Alk. 12,7 % obj., cukr 23 g/l, kys. 8,5 g/l.

Muškát moravský 2005 pozdní sběr
Vůně je očekávaně velmi intenzivní, odrůdová, krásně voňavá spolu s tóny lučního medu. V chuti jemně vyšší zbytkový cukřík, příjemně lahodné s adekvátní kyselinkou, dlouhá dochuť. Alk. 12,5 % obj., cukr 12 g/l, kys. 5,9 g/l.

Rulandské modré 2005 pozdní sběr
Nejen na naše portálové „pinotníky“ jsem myslel a okusil. Vůně přivane tóny kakaa, čokolády a jemného koření. Na patře a jazyku lze pocítit středně intenzivní taniny a jemnější kyselinu. Dochuť je delší, celkově povedené. Jistě stojí za pokus. Alk. 12,5 % obj., 4,5 g/l kys, cukr 2 g/l.

Chardonnay 2005 ledové
Tak tahle mňjamka pánové a dámy je zcela jiná, než jak jste zvyklí a musím říci, že velmi povedená. Sice při prvním zkoumání barvy máte pocit, že máte ve sklenici pozdní sběr, tak jemné jsou tóny této ledovky, ale nenechte se zmást. V podobném „light“ stylu se totiž nese celé toto víno. Vůbec se nechová jako ledové, troufám si tvrdit, že při anonymní degustaci byste typovali na vysoký výběr, nebo bobuláč. Není typicky „ledovkovaté“ při svých 120 g/l zbytkového cukru a tím pádem je to jedna z mále ledovek, která nepřekrývá odrůdovost hutným extraktem a nášupem cukrů. Je opravdu velmi lehké, svěží a dalo by se je s trochou nadsázky popíjet jako refresh drink zbohatlíků. My průměrně (spíše spodně) vydělávající použijeme raději ledový čaj. Dá se poměrně dobře vyčíst odrůdové znaky a odlišuje se tak od klasické vůně seschlých cibéb, které dominují většině těchto vín. Ty jsou zde ostatně také, ale ne jako mainstream. Podrobnější informace si nechám do budoucí recenze, uvedu ještě datum sběru hroznů 24. listopadu 2005 a analytiku: cukernatost 34 °NM, kys. 8,6 g/l, alk. 10 % obj., cukr již znáte.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5490x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5