O Víně

30.12.2004 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Zruší Evropská Unie omezení výsadby vinic?

Přísné pravidlo Evropské unie, které zakazuje členským zemím zvětšovat plochy svých vinic, zřejmě brzy padne. Řekl to ve Znojmě ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner:
"Evropská unie došla k tomu, že svými příliš přísnými regulacemi vlastní vinaře poškozuje, protože vinaři v zemích Nového světa - v Chile, Argentině, Kalifornii, Jižní Africe či Austrálii plochy svých vinic neustále rozšiřují a stávají se tak pro evropské vinaře stále větší konkurencí. Proto omezení výsadby brzy padne," tvrdí Vajčner.

Česká republika po několika letech intenzivní výsadby disponuje nyní 18 600 hektary vinic, vysadit může ještě 186 hektarů nových vinic, navíc je může pravidelně obnovovat.

"Ale ani po této intenzivní výsadbě není Česko v produkci vína zdaleka soběstačné, pouze ze 40 procent. Zbylé víno se musí dovézt," vysvětlil Vajčner. Dodává, že proto většině tuzemských vinařů příliš nevadí zrušení dovozních cel na vína z Evropské unie i z Nového světa. Navíc importovaná vína jsou většinou červená, zatímco jeho firma se chce orientovat stále více na vína bílá, která v tomto regionu dosahují špičkové světové kvality.
"Budou to především odrůdová vína ročníková v ceně od 80 do 90 korun, částečně přívlastková. Naopak od produkce levnějších známkových vín, především červených, chceme zcela upustit, protože v této kategorii nejsme schopni konkurovat levným dovozům vín v krabicích a kanystrech," uzavřel Vajčner. Podle něj ti vinaři, kteří se nadále budou soustřeďovat buď na levná červená vína anebo budou prodávat příliš draho, za ceny blížící se 200 korunám za láhev, budou mít už brzy problémy, pokud je ještě nemají.

Možnosti vývozu do zemí Unie jsou pak podle Vajčnera téměř nulové. "Česká republika neudělala nic pro propagaci našeho vína v zahraničí, takže tam můžeme vyvážet pouze za ceny nižší, než můžeme dosáhnout při prodeji v tuzemsku. Proto se export zatím vůbec nevyplácí," tvrdí Pavel Vajčner.
(Pozn. Petra: Pamatujete na ty tlachy za časů ministra Fencla, jak nově zakládaný Vinařský fond pomůže expanzi našich vín do zahraničí?)

Spotřeba vína v tuzemsku činí 16 litrů vína na hlavu ročně a stále stoupá. Průměr Evropské unie je zhruba 30 až 32 litrů na osobu. "Lze očekávat, že spotřeba dále poroste," domnívá se tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Přispět by k tomu mohl i letošní ročník vín, který je podle něj spíše nadprůměrný, i když ne tak výjimečný jako třeba loňský. "Letošní vína jsou pikantnější, mají svěží kyselinku a budou i hodně aromatická," uvedl Vajčner.

Alena Adámková, Rovnost - jihomoravský den - 18.11. 2004

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5444x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5