O Víně

28.09.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Na skok ve Vinařství Spielberg, Archlebov

Kromě jednoho článku o prezentaci vín z Vinařství Spielberg CZ, s.r.o. ve Znojmě od Jardy a to již z července roku 2005 a Honzova recenze na Modrý Portugal 2003 pozdní sběr jsme o této firmě ani jejích vínech ještě více nepsali. Email, kde nám jednatel firmy pan Javornický mimo jiné děkoval, že píšeme i o vínech, před kterými svými články varujeme, aby je lidé nepili :-) (ba ne, jeho email byl docela milý a v pohodě) nás zval k návštěvě vinařství, o kterém začíná být slyšet.

Ten pátek byla dálnice D1 zasekaná víc než normálně a já jsem se vracel až někde vod z Plzně. Pokud to šlo, jel jsem sice jako když letí šíp savanou, ale i tak jsem nabíral zpoždění a do Archlebova jsem dorazil asi o hodinu a půl později, než bylo domluveno. Pěkný úvod, to se zase jednou portál předvedl...
Po cestě jsem naložil Anaxiena a jeho Andreu a společně nahlas uvažujeme, proč nás, tedy portál ovine.cz pan Javornický svým emailem pozval k návštěvě firmy. Že by ty léta práce a mlácení do kláves počítačů opravdu zanechaly nějakou stopu?
Nakonec jsme tedy na místo přijeli a sklepmistr, enolog a technolog, čili šéf výroby pan Pavel Svoboda byl tak laskav, že na nás počkal, pozměnil svůj další program a asi 1-1,5 h se nám věnoval. Protože jde o článek, představující nám vinařství SPIELBERG, uvedu některá fakta.

Historie vinařství v oblasti
Jde o terroir pod Ždánickým lesem v jihozápadní části Chřibů - viz mapka dole pod článkem. Osobně mám k tomuto regionu blízký vztah - do Ždánic jsem během studia jezdíval na místní známou hvězdárnu na letní praktika. Na obědy jsme po PRACÍ probdělých nocích chodívali do místní Šroubárny - mohl jsem si tam ve funkci skladníka číst Vergilia v originále :-)).
Mezi obcemi Žarošice a Archlebov zde leží viničné tratě s původními názvy jako Klášovky, Maliny, Pleštice, Oulehle... Historie pěstování vína zde má mnohasetletou tradici, kterou chce nyní Spielberg opět pozvednout. Jak jsem zaslechl a dočetl se, na etapu působení žarošického JZD "Zdravá voda" se nejspíš raději rychle zapomene. Více si o vinařské historii obce Žarošice přečtěte na webu výrobce, kde Vám objasní i temín "Zlatá sobota", kdy se Panna Maria do obce šťastně zas vrátila...

Vinice dnes
Firma vlastní celkem 56 ha plodných vinic ve stáří 15 - 25 let (podle francouzských měřítek tedy začnou za nějakých 5 až 10 let poskytovat tu pravou kvaitu) a dalších asi 12 čerstvých ha se na úrodu teprve chystá. První sklizený ročník byla úroda roku 2003.
O vlastnostech svých vín píše Spielberg na svém webu, ovšem to si nechejme na některou z vlastních recenzí o jejich vínech. Pravdou je, že charakter vín ovlivňuje zdejší hlinitá půda s písčitým podložím a vyšším obsahem vápence. Taková půda je lehká, výhřevná, snadno propustná, je vhodná pro pozdní bílé odrůdy jako jsou Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé.
Jižním směrem natočené vinice v Žarošicích a Archlebově představují také prý zajímavý terroir pro pěstování modrých odrůd. Víno z nich určitě ještě ochutnáme - v nabídce jsou Modrý Portugal, André, Rulandské modré, Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké.

Sklep a technologie
Sklepmistr Pavel Svoboda má odhadem tak +/- 30 let a za sebou praxi v mikulovských sklepech. Odrůdově v Archlebově zraje "domácí klasika", viz zmíněné odrůdy výše. Líbilo se mi, že při procházce lisovnou a sklady upozorňoval skoro výhradně na používanou šetrnou technologii a nenalíval nám do hlavy, jak jsou jejich vína skvělá (což jsme si už u některých vinařů taky prožili).
Ve sklepě je zavřený lis pro lisování hroznů. Výhoda? Nedochází k oxidaci matolin, jako u lisů otevřených. Ocelové tanky s řízenou teplotou (regulace teploty v plášti tanků, žádné amatérské "varné" spirály uvnitř). Vína se nefiltrují, leží na kvasnicích alespoň půl roku. Bílá vína odbourávají kyseliny mikrooxidací v nerezových tancích. Červená vína leží v barikových sudech, což P. Svoboda považuje za samozřejmost a proto většinou není "barrique" na vinětách uváděno.
Plnící linka je moderní a pokud liné linky po vymytí láhve nechají uvnitř asi kávovou lžičku vody, pak spielbergská linka 1605 zanechá asi jen 2 až 3 kapky vody v láhvi. Inu, tvoří-li víno z 85 % voda, myslím, že ani ta kávová lžička mu už neuškodí. Jak ale při našem rozhovoru později řekl správně "J.Č.", snad linka 1605 nedosahuje nižšího zbytku vody v láhvi po mytí nějakým tepelným fénem či podobně - lahvování chladného vína do "předehřáté" láhve asi není to pravé ořechové...

"Tak chutná Slovácko"
Nás spotřebitele zajímá, že v nabídce jsou ještě stále vína z první 2003 spielbergovské úrody, ovšem to nejlepší z nich, Rulandské bílé 2003 výběr z hroznů už najdete jen v některých vinotékách - snad. Naštěstí přicházejí i kvalitní nová vína.
Podívejte se na ceník zde dole pod článkem, nebo na web výrobce. Jsou zde popsány všechny tři dosavadní ročníky, kdy Spielberg svá vína lahvoval a každé víno je popsáno zvlášť, což jen chválím.
Ve sklepě dokončuje Spielberg montáž nového řídícího systému pro řízené kvašení a nalahvovaná vína ročníku 2005 - Rulandské bílé (poprvé kvašeno v barikových sudech zn. Francois Freres), Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Cuveé Spielberg přicházejí právě v těchto dnech do prodeje. Bohužel, zmíněné Rulandské bílé 2005 v pozdním sběru se na přímý prodej veřejnosti vůbec nedostane (hodnoty: hrozny 23,8 °NM, víno 13 % alk., 6,2 g/l zbyt. cukru, kysel. do 6 g/l, bezcukern. extrakt 23,5 g/l), ale hledejme tento titul později ve vinotékách!
Vína červená ze sklizně 2005 ještě leží na láhvi a do prodeje se dostanou na přelomu října a listopadu.

Webové stránky a obchodní strategie
Spielberg se zaměřuje na středně náročnou klientelu, tedy zákazníka informovaného, který si vína hledá, jde po osvědčené značce a nebojí se za dobrou láhev vytáhnout z kešeně dvě tři stovky. Ochutnávky a proškolení prodejců v prostorech firmy je samozřejmostí. Spielberg to jsou přírodně čistá vína, heslo v erbu firmy Tak chutná Slovácko nezní hloupě ani podbízivě. Myslím ale, že než se o jejich vínech začne více mluvit (ať v dobrém či naopak), zatím může na trhu bodovat skvěle zvolené jméno firmy (podle jednoho z místních kopců). Krátké, podvědomě známé (zní jako jméno brněnského hradu Špilberk), v záplavě nabídky zapamatovatelné, viditelné logo na etiketách. Láhve, do kterých v Archlebově svá vína plní, jsou vysoké noblesní sedmičky a etikety (zvláště u bílých vín) se mi zdají docela povedené. Jen snad to provedení nálepky se znakem velkého "S" s korunkou by si zasloužilo nějaký upgrade - působí tak nějak levně. Analytické hodnoty vín mi ale na etiketách chybí, stejně jako doporučená doba spotřeby respektive archivace.
K webovým stránkám mám několik připomínek. Jejich jednoduchost a strohost nemusí být na závadu, ale určitě bude potřeba na nich ještě zapracovat. Některé sekce zde vůbec nefungují (např. ta nejdůležitější "Koupit vína"), je zde po hříchu málo fotografií všeho (vinic, sklepů, vín, lidí). Největším škraloupem jsou však chybně a špatně uváděné jména odrůd - což u výrobce vín s takovými ambicemi nelze tolerovat. Např.: Svatovařinecké, Portugal modrý, Rulanské bílé, Rýnský ryzlink, Veltlín, Vlašský ryzlink apod.

Dovezená vína
Já jsem řídil, takže ochutnávali jen Andrea a Anaxien. Co jsem si já přivezl k ochutnání a o čem si v budoucnu počteme (analytické hodnoty vín uvedeny na webu výrobce):
- Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr, polosladké (plněno 2004) 275,- Kč
- Ryzlink vlašský 2003 pozdní sběr, polosladké (plněno 2005) 161,- Kč
- Rosé Spielberg 2005 kabinet, suché (Svatovavřinecké) 162,- Kč
- Modrý Portugal 2004 odrůdové jakostní (barrique), suché (plněno 2006) 265,- Kč
- Frankovka 2005 odrůdové jakostní, plněno 2006, čerstvý (před-)prodej 144,50 Kč
- Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr (barrique), suché (plněno 2005) 326,- Kč

No, uvidíme. Vína v cenách až 11,40 € (za ten poslední barik 2003) by už měla nabízet něco víc...

Závěr
Jak jsem se zmínil, vína od Spielbergu teprve ochutnám. Na mě osobně zapůsobilo, že prostory výroby, skladů i administrace nahoře v patře, všechno je čerstvě zrekontruované, nové a čisté. Ne, není to samozřejmost - určitě jste už někdy byli u vinaře, kde po zabláceném dvoře překračujete kuřince a všelijaké harampádí.
Technologie i vybavení je moderní. Poloha vinohradů není špatná. Osoba sklepmistra je velmi důležitá. Pavel Svoboda ve mě zanechal dojem člověka, který ví co dělá, svůj obor má rád a navíc se umí chovat. Samozřejmě jsem s ním nemohl debatovat o technologických finesách a podobně, ale uvěřil jsem mu, že mu jde o kvalitu vína a zachování jeho charakteru.
Nedávno psal ve Vinařském obzoru Jan Stávek článek o tom, že část vinařů vyrábí vína, jaká chce trh a část vyrábí vína se zachováním odrůdových vlastností a specifického charakteru daného místem růstu hroznů. Osobně jsem jednoznačně pro tuto druhou cestu a mám takový dojem, že pan Svoboda hraje ve Spielbergu na tuto notu taky (i když obchodní zájmy firmy jako celku jej někdy vedou i cestou první - při výběru nechť nám je tedy rádcem např. cena vína). Majitelé Spielbergu museli do firmy investovat pěkný balík - renovace budovy, vybavení výrobny, sklady a 12 ha nově osázených vinic něco stojí. Myslím, že pokud firma ustojí možná slabší léta, nepoleví z nastoupeného marketingového směru, odolá tlaku konkurence (ani ta nespí), pokud omylem nevyhoří a pokud se nerozhádá vedení - můžeme se my, spotřebitelé jen těšit.
Tedy - pokud jejich vína půjde pít - ale to zjistíme brzy :-)

Kontakt na firmu:
SPIELBERG, s.r.o.
Archlebov 406
696 33 Hodonín
- tel.: 518 633 232, 518 633 521
- e-mail:obchod@spielberg.cz
- http://www.spielberg.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 15344x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5