O Víně

14.12.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Mádl Stanislav Velké Bílovice

Dnešní reportáž, kterou se opět vracím na konec srpna 2005, začnu jednoduše: Mádl Váš vinař! Ano, takto se nově setkáte s jednoduše pojatým sloganem, který je také velmi podobný staršímu a možná i známějšímu sloganu: Malý vinař František Mádl. Ano, ta shoda příjmení není samozřejmě náhodná, Stanislav a František jsou bratranci, jejich otcové jsou bratři.

Než začnu popisovat své postřehy a dojmy z tohoto stále expandujícího rodinného vinařství, vzpomenu na mé první setkání se Stanislavem Mádlem, které se uskutečnilo při mém prvním průjezdu obcí Velké Bílovice před třemi roky. Na náměstí nelze přehlédnout budovu s vinotékou, která je díky velmi zdařilé rekonstrukci viditelná již z dálky. V přízemí vinotéky, která se specializuje především na produkci místních vinařů Velkopavlovické podoblasti, jsem již psal v dost starém příspěvku Navštívili jsme vinotéku ve Velkých Bílovicích. Vinotéku provozuje Sdružení vinotéka a jak jsem se letos dozvěděl, Stanislav Mádl má s ní daleko větší plány, ale z důvodu velkého časového vytížení při budování nového sklepního hospodářství na ní prostě nemá dostatek času. Tehdy jsem zde nakoupil vína místních vinařů a samozřejmě i od Stanislava Mádla, se kterým jsem "hodil" i debatu. Pod vinotékou, ve sklepení, najdete velice útulné prostory s boxy pro archivaci vína. Fotogalerii najdete pod uvedeným odkazem. Mé druhé setkání v této vinotéce o rok později, bylo již mnohem delší a týkalo se také menší degustace. O té doby se zde vždy velmi rád zastavuji, kromě zajímavé nabídky vín od místních vinařů, jsem musel naplánovat i osobní návštěvu ve sklepním hospodářství.

Svou reportáž z vinařství začnu netradičně zmínkou o webových stránkách. Zajímavá a především poučná je úvodní věta na oficiálních stránkách, kde je doslova uvedeno: toto je web pana Stanislava Mádla, vinaře z Velkých Bílovic, který by měl sloužit především jeho kamarádům a stálým zákazníkům a samozřejmě všem, co propadli kouzlu slopačky... Už z tohoto jasně formulovaného "odkazu" veřejnosti je zřejmé, že hlavním cílem není pouze prodej přes web, či propagace vín. Je spíše orientovaný na vzájmeném poznání a osobním kontaktu, což je z obchodního hlediska málo vídaná věc. Zákazník má možnost vybrat si ze dvou možností, tj. přijet si víno nakoupit sám nebo si ho nechat přivést. Je zde samozřejmě možnot přijet vína nejprve zdegustovat a poté se rozhodnout. Za určitou výhodu vidím shcopnost webové stránky vlastními silami aktualizovat a provozovat, což je z naších zkušeností s vinaři zcela ojedinělé. Za vším je práce Pavla Suka, který v tomto vinařství pracuje už více jak rok, jenž se o web osobně stará. Došlo tak ke změně webových stránek a kumunikaci mezi zákazníky a vinařstvím.

Naše degustace proběhla zcela neformálně, na lavičce před sklepním hospodářstvím, kdy jsme společně se Stanislavem Mádlem a Pavlem Sukem debatovali o všem okolo jejich vinařství. V té chvíli mi připadalo naprosto zbytečné cokoli si zapisovat ohledně degustovaných vín, spíše jsem nechal debatě volný průběh. Samozřejmě, že jsem se zajímal o obvyklé informace, které nyní najdete v aktualizované encyklopedii, nicméně, některá důležité informace zopakuji.

Vinařství Stanislava Mádla je rodinná firma působící od roku 1993 a má 4 stálé zaměstnance. Pro sezónní práce se najímají brigádníci. Roční produkce činí 80 tisíc litrů vína. Část se prodává jako vína sudová, část jako lahvovaná, která určitě nepřehlédnete díky velmi pěknému a originálnímu grafickému zobrazení vinařského potahu se sudy, které dnes najdete na každé etiketě. Bílý podklad používají pro vína bílá, žlutý pro červená. Protože jsem získal celou kolekci etiket ročníku 2004, můžete se podívat jak vypadají viněty, odkaz najdete dole pod článkem. Samotná adjustáž má snad jedinou chybu, že neuvádí analytické hodnoty a doporučení k pokrmům. Otázku archivace vysvětlím níže.

Jako vždy uvedu odrůdy, které pěstují na rozloze 13 ha. V následujícím pořadí odrůd je myšlena také důležitost. Bílé odrůdy révy vinné: Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Tramín červený, Chardonnay, Rulandské šedé, Müller-Thurgau a Ryzlink vlašský. Mezi modré odrůdy révy vinné patří: Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon a Cabernet Moravia. K tomu všemu vyrábí ještě malé partie vín z dalších okrajových odrůd, např. z Muškátu Ottonel.

Mezi nejlepší polohy patří Přední hora a Zadní hora, dále pak Stará hora. V posledních letech vysadili 7 ha nových výsadeb, které začínají postupně rodit. Na těchto výsadbách najdete Rulandské šedé, Tramín červený, Sauvignon, Ryzlink rýnský a Chardonnay.

Stanislav Mádl plánuje, že každé víno zde vyrobené stráví 2 roky v sudu bez síření, než půjde do prodeje. Vůbec poslední dobou, hodně diskutované téma síření, ano či ne, je zde jendoduše chápáno, tedy buď vůbec nebo jen minimálně. Pro zákazníka to má jednu nevýhodu, že taková vína nejsou vhodná k dlouhodobé archivaci, i když jsem se již několikrát mohl přesvědčit o tom, že jejich vína ročníku 2002 jsou i v roce 2005 stále přirozená a rozhodně nepůsobí unaveným dojmem.

Kapacita nového sklepního hospodářství je 900 tisíc až 1 milion litrů vína. Nové sklepní hospodářství je budováno druhý rok a bylo postaveno v rekordně krátkou dobu. Jsou zde moderně vybavené prostory pro zpracování a výrobu vína, jak můžete vidět na několika fotografiích níže. Kromě toho se zde také konají řízené degustace a prodej vína.

Na mou otázku, zda se v budoucnu chystají do nové kategorie vín V.O.C., mi bylo odpovězeno, že je ještě brzy, ale nevylučují tuto novou jakost vyzkoušet. V jedné prezentační místnosti také po stranách najdete 12 barikových sudů o objemu 225 litrů, které slouží pouze pro vlastní potěšení a zkoušení. Zatím nepředpokládají, že budou barikovaná vína prodávat, protože je stačí vypít sami.

Před jednou z reprezentačních místností, mimochodem obě jsou nádherně osvětlené a klimatizované, najdete obrovskou keř 70 let staré francouzské odrůdy Grenache z oblasti Côtes du Rhône. Jen připomenu, že ve Španělsku se tato odrůda nazývá Garnacha. Stanislav Mádl byl těsně před naší návštěvou ve Francii, kde se zajímal o místní vinařství a nenechal si také ujít možnost nabídnou svá vína. Dole pod reportáži také najdete Stanislava Mádla v místnosti s několika obřími dubovými sudy, které používá pro vybrané partie vín. Nechybí zde ani několik kameninových sudů a patron vinařů Sv. Urban.

Co říci závěrem? Velmi rád se zde znovu vrátím. Kdo má zájem sklepní hospodářství najde velice jednoduše, leží přímo na cyklistické stezce Podluží, těsně před jejím koncem naproti společnosti Vinopol Velké Bílovice. Firma se nachází sice na samém okraji Velkých Bílovic, ale díky mírnému návrší je odtud nádherný výhled na vinice, Velké Bílovice a široké okolí. Díky velmi přátelskému prostředí a přístupu k zákazníkovi nemám vůbec obavy o osud tohoto velmi symatického vinařství. Vy se můžete v následujících týdnech těšit na podrobné recenze vín (viz foto níže), která jsem zde obrdžel. A ještě poslední důležitá informace, vína Stanislava Mádla se dají koupit ve výše jmenované vinotéce, přímo ve vinařství a v řadě vinoték po celé ČR.

Příště se můžete těšit na reportáž z Vinařství Františka Mádla ve Velkých Bílovicích.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9638x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5