O Víně

Horní Dunajovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 125.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 69.9

Počet registrovaných pěstitelů: 4

Údaje z roku: 2007
Popis:

Znovín Znojmo zařadil místní trať Frédy mezi své stěžejní hned na historicky prvním Putování po vinicích. Poslední dobou se v jejich nabídce příliš vín odtud už neobjevuje. K mé škodě odtud Znovín produkoval vína mnou ne zrovna preferovaných odrůd jako Sau, CMor, André. Ale jsou zde i výsadby Vz, Mt, Vav, Fr, RR, RV a Neu. V podloží jsou vápenité spraše a sprašové hlíny a mělce pod nimi metamorfované fylity s vložkami kvarcitů moravika. Půda je hlinito-písčitá, slabě alkalická. Je zde poměrně málo srážek, což působí problémy v sušších letech.

Trať Stará hora je jedna z nejlépe vedených na znojemsku. Je osázená jen bílými odrůdami: Mt, Aur, ovšem nejznámější je díky odrůdě Veltlínské zelené - odtud pochází hrozny na znovínský Dan Ermité. Toto víno je opradu solidní znojemský veltlín za solidní cenu. Kupuji pravidelně. Jinak kromě Znovínu bývá víno odtud k vidění u Vinařství Líbal a Agry Horní Dunajovice. Kravky jsou na asi 5 ha nejblíže obci osázené, větší část zatím neosázená. Neosázené Písky byly sdruženy pod polohu Kravky.

Jsou zde na 70 ha výsadeb čtyři pěstitelé, k nejznámějším patří Vinařství Líbal, ten snad, podle bedekru Heleny Baker, hrozny spíše nakupuje od Agry Horní Dunajovice. Od něj jsem toho chutnal málo a nevím, jestli negativní zkušenosti z toho nelze přičíst nevalnému skladování lahví před prodejem, takže své hodnocení vypustím. Jinák Jarda Hladík ve svých článcích chválil vína bratří Bodanských.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1231x