O Víně

Vracov


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 281.3

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 86.4

Počet registrovaných pěstitelů: 154

Údaje z roku: 2007
Popis:

Město Vracov leží v rovinaté krajině mezi Strážnicí a Kyjovem. Ze severu však krajina pomalu stoupá, na svazích otočených k jihu se pěstuje vinná réva. Z jižní části je Vracov obklopen rozsáhlým lesem Doubravou. Ve městě žije něco přes 4500 obyvatel.
Kostel sv. Vavřince
Původně raně gotický kostel z první poloviny 13. století byl postaven v tzv. burgundsko-cisterciáckou slohu. V původním stavu se dochoval jeho presbytář z roku 1240. Na stavbě se podíleli také mistři z Velehradu. Věž byla postavena na počátku 17. století, v 18. století a v letech 1926–27 byl upravován. Za kostelem je moderní křížová cesta se skleněnými vitrážemi.
Dominantou náměstí je radnice postavená v letech 1948–1950 podle architekta Jiřího Jeřábka. Radnice tvoří jednoposchoďovou budovu zakončenou věží. Motiv věží je zobrazen ve znaku města a v pečeti z roku 1518. Sgrafito na budově je od akademického malíře Rudolfa Gajdoše.

Počátky vracovského vinařství sahají do třetí čtvrtě 13. století. Lze tak soudit ze zmínky biskupa Bruna přiznávající v oblevňovací listině desátek z vinic bratrům Stockvischovým. Rozlohou vinic se Vracov nemohl měřit se sousedním Bzencem, kde se stalo vinařství hlavním zdrojem obživy. Pro úschovu vinné tekutiny na dobu celého roku bylo nezbytné zřizovat sklepy. Vzhledem k velkému počtu drobných vinařů, kteří si nemohli opatřit pro sebe zvláštní sklep, vyvinuly se ve Vracově společné sklepy, které bývaly vlastnictvím několika rodin. V jedné společné dlouhé prostoře jsou tak vedle sebe uložena vína třeba i několika desítek vlastníků. Někteří vinaři si tak své demižony a sudy opatřují zámkem. Pobyt ve sklepě býval časem oddechu po namáhavé práci. Vracovské sklepy bývali jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich a to »Parlament«. Další názvy jsou např. »ZDAR«, »U Machů«, další dělení sklepů je podle čísel, které sklepy dostávaly tak, jak postupně vznikaly.
Řada vinných sklepů severně od hlavní ulice jsou původem Habánské sklepy. Vyhloubená délka jednotlivých sklepů dosahuje délky 50 až 100 metrů, někdy až 150 m. Typické jsou také zastřešené pergoly s dřevěnými mřížkami, navazující přímo na sklep.
(text převzat ze stránek Simona Timingeriu)



Stará podoblast do roku 2004: Bzenecká
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 4139x