O Víně

Napajedla


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 51.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0

Počet registrovaných pěstitelů: 0

Údaje z roku: 2005
Popis:

Všechny tratě jsou v druhé kategorii, přitom zrovna zde je terén dost složitě tvarovaný a každá trať má svůj specifický mikroterroir. Trať Dubová třeba svým zaoblením předvádí celou škálu expozic ke slunci, převažuje JZ. Ovšem je zde zakreslena docela hrozivá kapsa inverzní mrazy sužované polohy. Stará hora je strmější a orientovaná k západu až jihozápadu. Svatojánky-Hamry podobně strmé, ale směřují pro změnu k východu. Do stejné světové strany jsou skloněny i Horní a Dolní Radovany, tam ale ještě k tomu navazující svah poněkud cloní slunce z jihu a jihozápadu. Asi tam není tma, asi záleží, jak je která vinice vysoko a též Slunce převážnou část vegetační i denní doby svítí hodně zvysoka, ale přeci jen na jaře, k podzimu, a navečer musí paprsky sem dopadat dopadat s jinou intenzitou než na jižní svah, to je prostě geometrie a fyzika.

Tabulkově (aspoň dle čísel z konce roku 2005) se zdá obec neosázená a vinaři neobydlená, ale při pohledu shora na každé trati viničky najdete (Nejvíc Horní Radovany, nejméně Svatojánky-Hamry).

Mapu jsem nemaloval, neboť Zlínský kraj má vzorně zakreslené všechny viniční tratě na jeho území na svém mapovém portálu (http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0).
Dokonce jsou tam názvy podle starého dělení před sloučením a barvami obrysu lze vyčíst kategorii vinice (zelená=první, žlutá=druhá, červená=třetí). Obce a tratě lze vyhledávat pomocí ikonky dalekohledu.Stará podoblast do roku 2004: Uhersko-hradišťská
URL:

http://mapy.kr-zlinsky.cz/tms/projekty/vinic_trate/index.php?client_type=map_resize&strange_opener=0

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1060x