O Víně

Žerotice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 27.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0.6

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2005
Popis:

Nejprve mi tato trať přišla z ortomap neosázená, respektivě to, co vypadalo jako vinička (JV v zástavbě, JZ cíp, trojúhleník ještě pod tímto cípem), už bylo za hranicemi viničí trati, tak jak jsem ji měl v mapě zakreslenu já. Po zveřejnění se ozvali Richard a Miroslav Saletové a uvedli řadu zpřesňujících informací, za což jim velmi děkuji:

Viniční trať v současnosti má cca 43 aru osázené plochy (SVG, TČ, Noria, CS) a není zase tak rovná 208-248 mnm sklon k JV , půda hlinitá se štěrkem podloží v dolní části třetihorní bentonity (až 25m mocná vrstva), v horní spraš s výchozy skalními.

Vyklučená vinice kvůli stavbě opraven závlah cca v r 1989 původně se pěstoval sylván, veltlín zelený, ryzlinky, zweigelt a vavřinec. Plochy vinic , lidi i techniku pak družstvo přesunulo do H. Dunajovic.

Zajímavé informace odkrývající zdejší geologické poměry nám o zdejší geologické lokalitě Pasy (v místé někdejší viniční tratě Pasy) zaslal Miroslav Saleta: lokalita se jmenuje v odborném tisku jako Žerotické vrstvy Egger-Egenburg a jedná se o nejstarší horizont mořských usazenin z doby třetihor (cca 23mil.let ) na území moravy ,kdy se tu vyskytovalo mělké tropické moře s mnoha pážemi táhnoucí se zhruba z jihu do dolního rakouska a dále přes znojemsko, brněnsko, střední moravu a do polska kde byl oceán (jinde v republice tyto sedimenty byly erozí zničeny nebo jsou jen zachyceny v dolech či vrtech).Později zde bylo i sladkovodní jezero.Jsou to v podstatě plážové sedimenty místy i s mikroskopickými zkamenělinami.Tyto pískové a jílové sedimenty se pak dále táhnou jihovýchodním směrem a tvoří teké podklad čejkovicko božické terasy (trať Nová hora) ,ale ty se vytvořili až o pár mil.let později již v plném eggenburgu. Je zajímavé, že součástí zdejších jílů z období ottnangu jsou i vulkanické popílky-ryolitové tufity zřejmě pocházející ze sopek a sopečné činnosti té doby v Maďarsku. Podrobněji popsáno zde:
http://www.geology.cz/app/glok/glok_cz.pl?id_=629&tt_=z
Na té fotce ta houšť na té horní hraně jsou právě zbytky vinice.

Svou mapu ukládám ještě jednou jako soubor ve větším rozlišení.



Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  podklady.jpg   1.3 MB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1309x