O Víně

Zaječí


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Velkopavlovická

Celková rozloha vinic [ha]: 253.9

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 169

Počet registrovaných pěstitelů: 200

Údaje z roku: 2007
Popis:

Údaje z konce roku 2005 (194 registrovaných pěstitelů a 188,5 ha z téměř 254 ha celkové plochy je osázeno) se změnily na 200 pěstitelů a jen 169 ha osázených vinic ke konci roku 2007.

Poprvé se v písemných pramenech obec Zaječí připomíná v roce 1222, je kolonizována německým obyvatelstvem. Jedna čtvrtina Zaječí - německy Saitz - připadla v roce 1385 Lichtenštejnům, zatímco větší část vsi náležela od roku 1435 ke statku Velkopavlovickému.
Již na počátku psané historie obce se zde zmiňuje kostel a fara. Dnešní kostel je v jádru pozdně gotická stavba pocházející z roku 1508 s některými architektonickými články z doby jejího vzniku. Roku 1848 kostelní střecha a věž shořely. Roku 1860 byl kostel opraven, avšak loď záhy nevyhovovala svému účelu, a proto byl kostel roku 1912 přestavěn. Dne 19. srpna 1913 byl znovu vysvěcen. Při přestavbě byla za oltářem objevena chodba, ústící u školy, a náhrobní kámen kněze Stanislava Reisingera z roku 1585 s českým nápisem. Stěny na původní sakristii jsou opatřeny střílnami, které naznačují příslušnost kostela ke skupině opevněných jihomoravských kostelů.
Jihozápadně od obce Zaječí na vrchu Kalvárie (262 m.n.m.) stojí od roku 2012 zděná rozhledna.Stavbu rozhledny vysoké 11 m plně financoval pan Žďárský majitel nedalekého vinařství U kapličky, stavba jej přišla na zhruba 500 tisíc korun. Rozhledna je zděná z porobetonu omítnutá a do obvodového pláště je zevnitř zasazeno ocelové schodiště. Na vyhlídku ve výšce 8 m vede 30 schodů. Po jejich zdolání je krásný rozhled na Pavlovské vrchy, vodní nádrž Nové Mlýny, elektrárnu Dukovany, ale při dobrém počasí i na vzdálenější rakouské či slovenské pohoří. Přístup na rozhlednu je volný.
(text přebrán od Simona Timingeriu)

Původně bývalo nejvíc slyšet o Vinařství Zaječí (zřejmě totéž co Víno Zaječí - ale dodnes si jistý nejsem). Dnes roli nejprestižnějšího vinaře převzalo supermoderní Vinařství U kapličky. U obou ale informace o vinicích a terroirech na jejich webech hledáte marně. Průvodce Jana Stávka uvádí i další tři vinaře: Kadlec Jaroslav, Novák Bohumil, Vinařství Herůfek Svatopluk. Posledně jmenované má i svůj web, ale i na něm vás spíš zvou k posezení do sklípku než že bych se dozvěděl, na kterých tratích hospodaří.

V zápisu z vizitací panství hodonského z roku 1673 jsou zmiňovány tratě Hausbruch, Oberberg, Mittelberg, Lindstall, Niederberg, Wundsberg, Blofach (že by dnešní Plochovy?), Obenfür, Altenberg, Nichtentrunk, Burgstall, Johannesberg.

Stará podoblast do roku 2004: Velkopavlovická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2404x