O Víně

Vrbovec


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 433.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 336.1

Počet registrovaných pěstitelů: 59

Údaje z roku: 2005
Popis:

Vrbovecké trati patří k jedněm z nejmalebnějších na Znojemsku. Zejména ty zterasované u hranic v lokalitě Ječmeniště. Proslavit zdejší terroiry se snaží jak Znovín Znojmo, tak další zdejší vinařství (Agrodružstvo Vrbovec, Vinařství Waldberg, Eko Hnízdo, Jan Vaněk, Vinařství Pavel Vrba - prý vynikající medailové Vz, špičkové vinařství Dobrá vinice, Ampelos má zde infocentrum, vinotéku, zabývá se udržovacím šlechtěním mnoha odrůd). Podle mých zkušeností se zde nejlépe daří burgundským odrůdám (Char, Rb, RM), ale i ryzlinku rýnskému. Krásné "voňavky" odtud produkuje Znovín Znojmo (MM z Ivanky a Šácu, IO z Vinné hory a Waldberku). Vrbovec je osázenou plochou 336 ha největší vinažskou obcí Znojmeské podoblasti, je zde 59 registrovaných pěstitelů, ovšem mnoho dalších vinařství odtud hrozny nakupuje (Vinařství Waldberk i Agrodružstvo Vrbovec jsou jedněmi z největších producentů hroznů na prodej).

Jinak Lampelberk byl nejprve rozšířen o trať Ivanka, později je u Lampelberku a Waldberku příklon k pravopisné podobě Lampelberg a Waldberg (zřejmě vinařství, která ve svých názvech používají tyto tradičnější podoby názvů je velmi správně prosadily).

Agrovíno Vrbovec má vysazené na Waldbergu vysazené Vz, Mt, Rb, písčitohlinitá půda se sprašovým podložím prý dodává vínu kořenitost, plnost, aromatiku. Na Šácu mají MM a Rv, zdejší spraše a lehké štěrkopísky dávají vína ovocitá, lehká, svěží.

Mezi lety 2005 a 2007 poklesla výměra registrovaných tratí zde z 336.1 na 311.5ha. Ve stejném období ale vzrostl počet registrovaných pěstitelů z 59 na 71.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2255x