O Víně

Šatov


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 255.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 68.0

Počet registrovaných pěstitelů: 78

Údaje z roku: 2007
Popis:

Našel jsem dobovou reklamu z roku 1882, kde je Šatov jmenován mezi víny z nejlepších poloh, které se měly dražit.

Zřejmě nejkvalitnější polohou je amfiteátr zterasované trati Peklo, u samých hranic s Rakouskem. S přívlastky z této polohy lze setkat zatím jen poměrně vzácně (Znovín - většinou Mt, ale je tu i malé množství RR).

Jednu dobu se ale objevilo u Znovínu víno z viniční trati Na vinici (Sau, RŠ), poloha a svažitost vůbec nevypadají špatně, těšíme se na další vína odtud.

Šatovské Skalky i spoře osázené části poměrně rozlehlé polohy U bunkru jsou v držení drobných vinařů, takže setkání s víny odtud bude vzácné. Našel jsem, že ze Skalek dělá víno Roman Polák, ze Znovínu se občas objeví fantastické Včr z výsadeb z roku 1972. U Bunkru je nepříznivě orientováno ke slunci.

Polohy Remízek a Šibeničky byly kdysi (i přes nepříznivou polohu ke slunci - zejména Šibeničky) plánovány na osázení, dnes však vypadá, že s plánů sešlo a obě viniční trati jsou horkými kandidáty na vyškrtnutí ze seznamu tratí.

V příloze je jednak druhá mapa v lepším rozlišení, jednak i pěkný text Ing. ČepičkyStará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  Šatov1-text.doc   44 kB 
  podklady 1.jpg   1.5 MB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1545x