O Víně

Praha 1 (Malá Strana a Hradčany)


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 0

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 0

Počet registrovaných pěstitelů: 0

Údaje z roku: 2007
Popis:

Tato obec se zařadila do seznamu vinařských obcí a tratí až Vyhláškou 254/2010.

Zatím neznám přesné oficiální obrysy tratí, dokreslím později.

Svatováclavská vinice o sobě tvrdí (stejně jako v Dřísech), že je zároveň nejstarší. Krásný svah s naprosto jediněčným panoramatickým výhledem byl nově osázen někde na přelomu let 2007 a 2008. Vysázeno bylo cca 2500 hlav RR a RM. Tak se těšíme na vína odtud.

Kdybych použil standardní měřítko na většinu moravských map, tj. 1:13500, nebyla by vinice, natož podrobnosti v ní, skoro vidět. Mapku jsem tedy dělal z podkladů v měřítku mnohem menším, ostatně jako u některých jiných pražských či solitérních mimopražských vinic. Odhadovaná plocha vinice bude možná méně než hektar.

Vinice bývaly též pod Petřínem. V domě U Uzlu (Úvoz 11) býval lis. Od roku 2007 byla založena malá, spíše okrasná vinička přímo pod klášterní restaurací a též pod zdí úvozu bylo vysázeno něco révových keřů. Ovšem možná se chystá v tomto místě nějaké rozšíření, protože Vyhláškou 254/2010 bylo území širší než nedávné výsadby vyhlášeno viniční tratí Svatojánská. Při revitalizaci královských zahrad bylo podobně osazeno při zdech Ledeburské, Malé a Velké Pálfyho zahrady, Kolowratské a Malé Fürstenberské zahrady též něco révových keřů. Nejvíce osázená byla zahrada Velká Fürstenberská - tam réva zabírá celé terasy. Výsadba proběhla v roce 2009. V Rajské zahradě architekt Josip Plečnik nechal vysadit ve dvacátých letech 20. století při zdi (kousek od místa, kde stavové svrhli v roce 1618 z okna Slavatu z Chlumu, Bořitu z Martinic a písaře Fabricia) čtyři révové keře. Ty jsou tam dosud, takže tím pádem se zřejmě jedná o jedny z nejstarších révových keřů v České vinařské oblasti.Stará podoblast do roku 2004: tehdy nezařazeno
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1772x