O Víně

Podmolí


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Znojemská

Celková rozloha vinic [ha]: 14.7

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 9.2

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2005
Popis:

Prakticky každý, kdo se jen trochu zajímá o víno, o této legendární, na post nejlepší ze všech aspirující vinici slyšel. Všichni pak samozřejmě očekávají, že i vína odtud musí být jednoznačně nejlepší ze všech. Řada vín však odtud vyzněla někdy rozpačitě. Možná si znovínští sklepmistři jen hledali nejlepší technologii, která by nejméně ovlivnila terroir, učinila zdejší vína něčím rozpoznatelná, možná jsou to vína na delší běh, možná je naivní očekávat, že nejlepší vinice dá každoročně nejlepší víno - v tom smyslu, že nejvoňavější, nejkoncentrovanější. Možná řada z nás jen tato vína ještě úplně nepochopila.

Slyšel jsem i verzi jednoho zkušeného odborníka ze znojemska, že je to věc podloží. Šobes leží jako jen asi jedna z pěti vinic v této oblasti na výběžku českého masivu, což dělá v principu vína odtud méně plná než je pro znojemská vína běžné. To by vysvětlovalo mnohé. Třeba tu zvláštní komplikovanou eleganci Rulandského šedého odtud, které jinde bývá často příliš těžké.

Každopádně kdyby nic jiného, pak bobulový výběr ryzlinku rýnského ročníku 2000 nebo ledové víno 1998 z téže odrůdy jsou trumfy, které musí vyrazit z rukou argumenty všem váhavým pochybovačům.

Z údajů z konce roku 2005 vyplývá, že v obci jsou dva registrovaní pěstitelé (dost by mě zajímalo, kdo je ten druhý), osázených viničních ploch bylo 9,2 ha z celkových 14,7 ha.Stará podoblast do roku 2004: Znojemská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1484x