O Víně

Násedlovice


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 271.4

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 51

Počet registrovaných pěstitelů: 60

Údaje z roku: 2005
Popis:

Jelikož vinařství v okolních obcích (Nenkovice, Uhřice, Dambořice) v 14. století prosperovalo, se souhlasem vrchnosti se s ním začalo o nějakých sto let později i v této obci. V době třicetileté války vinice přechodně zanikly. , ovšem již v roce 1768 výměry překročily rozlohu z let před válkou (186 měřic; 1 měřice = cca 0,2ha). V roce 1900 bylo v obci 17ha, ovšem během dalších 36 let výměra klesla na 5ha. V devadesátých letech rozloha vinic utěšeně stoupala z 28ha na 32ha, a ještě více na počátku nového tisíciletí.

V první kategorii tratí je jen Nová hora (kromě nejsevernějšího proužku Záhumenice - ten je dokonce ve třetí, i když vlastně celá Záhumenice i Padělky leží v terénu je spíše údolně rovinatém než příhodně svažitém). Podle mne by do nejvyšší kategorie měla spíše patřit celá Stará hora a Malý Šanov. K severu strmě skloněná trať Oulehla by zase klidně mohl klesnout do kategorie třetí.

Z Nové hory se pravidelně objevuje RM v řadě Dowina (tedy barrique) u Vinselektu. Spolehlivě slušná kvalita, i když ty z řady Palaviense (Věstonsko, Růžová hora, Pod Sv. kopečkem) mi osobně přeci jen přijdou zajímavější. Zaznamenal jsem u Vinselektu i Frankovku z této trati.Stará podoblast do roku 2004: Mutěnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1115x