O Víně

Máslovice


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 5.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 3.3

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2005
Popis:

V chráněné poloze u řeky je v areálu Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou už léta vinice. Osázená je pestrou směsí odrůd včetně stolních hroznů. Pil jsem před lety tzv. Dolské bílé a bylo překvapivě lahodné. Od té doby jsem se s ním nesetkal, zřejmě je třeba dojet přímo ke zdroji, do Výzkumného ústavu. Ovšem slyšel jsem od českých vinařů, že prý zdejší víno končí v místní medovině - prý se to ekonomicky vyplatí víc než ho prodávat nalahvované. Škoda. Ovšem na Přehlídce českých vín ve Slaném jsem potkal RR07zemské. To ovšem nebylo v nejlepší kondici.

Po zabrání Sudet sem byla z Křešic přesunuta státní révová školka. Našel jsem, že ta strmější (a bohužel na pohled zanedbanější) část se jmenovala tradičně Nad včelínem, ta rovinatější jižněji U přívozu. Z porovnání leteckých snímků z let 2003 a 2005 je vidět, že plochy vinic byly ještě širší o tu rovinu mezi současnými dvěma celky, ale tam to bylo poměrně nedávno vyklučeno.

Čistě řečí statistických údajů z konce roku 2005 zde v té době z celkové plochy 5,1 ha bylo osázeno 3,3 ha. Trať byla zařazena do první nejvyšší kategorie, i když si myslím, že si to zaslouží jen ten strmý severnější celek (i tam jsou nejstrmější horní partie neosázené) a ne ta aluviální rovinka u řeky.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1041x