O Víně

Konárovice


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 55.6

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 1.3

Počet registrovaných pěstitelů: 3

Údaje z roku: 2005
Popis:

Řečí statistik je v Konárovicích 55,6 ha viničních tratí, ke konci roku 2005 bylo osázeno 1,3 ha. Při pohledu do leteckých map si můžete oči vymžourat, abyste zjistili kde. Telefonickým dotazem na pana Šabatu, jednoho ze zdejších vinařů (registrováni byli tři, pan Sedlák poměrně nedávno zemřel), se dopátráme, že osázené jsou pouze terásky přímo nad sklepem u serpentýny (MM, RR, Aur, Rb, Mt, Tr). Část výsadeb je z roku 1996, část velmi mladých, které ještě nemají konstrukci. I tak je ten údaj o 1,3ha zřejmě nadsazen, i když pan Šabata trvdil, že šance na rozšíření výsadeb v blízké budoucnosti, dokonce i v trati V hájku je reálná. Tak držíme palce.

Pokud je úroda slušná, jsou vína z konárovických hroznů lahvována zvlášť, pokud ne, mísí se z víny z hroznů nakoupených na Moravě (ZD Sedlec). Dostupná jsou prý pouze u vinaře. Kdysi jsem je na nějaké výstavě chutnal (tenkrát je velmi propagovala Helena Baker) a příliš mne tehdy neoslovila, přesto bych si to rád zopakoval.

Zdejší tratě mají v podloží na jílech opuku a spraš, zatříděny byly do druhé kategorie. Zadní zájezd má příhodnější orientaci i svažitost, V hájku se dle vrstevnic jeví spíše plošinou. Jinak na kopci Na vinici se až do počátku 20. století držela jedna z posledních vinic tohoto kraje.Stará podoblast do roku 2004: Čáslavská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1546x