O Víně

Kobylí


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Velkopavlovická

Celková rozloha vinic [ha]: 662.2

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 284.1

Počet registrovaných pěstitelů: 582

Údaje z roku: 2007
Popis:

Již roku 1227 zde vznikají vinice patřící cisterciákům na Velehradě.

Kobylské svahy Lumperk, Zámlynského, Lácar a Sovinek pokládám za jedny z nejzajímavějších a nejúchvatnějších terroirů Jižní Moravy. Naopak výsadby z ne úplně vhodně orientovaných protisvahů mám sklon poněkud kvalitativně podceňovat (dokonce ryzlink je tam vysázen!), byť jsem byl mohokrát přesvědčován na konkrétních vínech, že i odtud se daří vyrobit pěkné víno.

Kobylí bylo jako prakticky všechny významné obce s členitým a rozsáhlým terroirem velmi postiženy slučováním názvů vinic novelou z roku 2004. Ze 46 původních názvů tratí, z nichž některé se stále používají, jich novelu přežilo jen 13. Velkokapacitní výrobě přívlastků to možná pomohlo vyřešit některé problémy, v těch nejcennějších částech terroirů se však mělo postupovat citlivěji, protože investovalo-li by se patřičně do propagace jemných odlišností vín z těchto částí, dovedu si představit, že jména těch nejlepších by směle vstoupila do podvědomí milovníků vína stejně jako třeba nejznámější terroiry Mikrosvínu nebo Znovínu a jako takové by byly i vyhledávány a s potěšením sbírány a porovnávány.

Nejznámějším a největším vinařstvím odtud je Patria Kobylí. Produkuje ze sloučených tratí nesmírně širokou paletu vín. Najdou se tam jak vína prostřední kvality, tak opravdové skvosty. S potěšením sleduji, že skvostů postupně přibývá a kvalita se stává konzistentnější. Zejména poslední dobou sleduji RM ze Sovinek a Chardonnay z Lumperk. Patria má perfektně zpracované webové stránky, zejména sekce detailně popisující každou viniční trať je na medaili. Též nonstop podniková prodejna je určitě počin hodný následování.

V protokolech o vizitaci lánů panství hodonského z roku 1673 se vyjmenovávají tratě: Vlčí hrdlo, Hrabinky, Plumperky horní, Plumperky dolní, Trdlity, Vejgrunty zadní i přední, Kašna a Proti hrází.Stará podoblast do roku 2004: Velkopavlovická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  podklady 2.jpg   1.6 MB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 4010x