O Víně

Kly


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 49.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 7.2

Počet registrovaných pěstitelů: 5

Údaje z roku: 2005
Popis:

Pod vinařskou obec Kly spadá i katastr obce Záboří u Kel. Statistiky z konce roku 2005 hovořily o pěti registrovaných pěstitelích a z 49,1 ha viničních tratí bylo v tu dobu osázeno 7,2 ha.

Tak, jak je to malované na mé mapě, to odpovídá katastrálním hranicím, tj. i nepatrný nejjižnější cípeček Turbovické spadá ještě pod katastr obce Kly. Ovšem oficiálně podle tabulek Registru vinic patří pod Kly Kelská a Záboří II. a pod Záboří Kelská, Záboří I. i II. - což tedy mapám neodpovídá. V návrhu je sloučení obou (zatím neosázených) Záboří pod společný název Záboří.

Původní historické tratě (ještě před zterasováním) byly: Šternberka (dnes první sada teras ve směru od Mělníka) a Trautmanka (dnes druhé terasy směrem od Mělníka). Někde v místě dnešní trati Záboří II. byla v minulosti  historická trať Tepelská, půl hektaru tam bylo vysazeno ještě na konci druhé světové války.

Trojí vlna terásek na Kelské (podle mne patří Lobkowiczům) je opravdu pěkná, ostatně všechny tratě jsou opravdu prvotřídní a právem nesou první nejvyšší kategorii tratí.Stará podoblast do roku 2004: Mělnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1156x