O Víně

Karlštejn


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 14.9

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 8.7

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2005
Popis:

V Karlštejně (alespoň dle dat z konce roku 2005) je jediný registrovaný pěstitel, a to Výzkumná stanice vinařská spadající pod Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze-Ruzyni. Osázená plocha činila ke konci roku 2005 8,7 ha z celkové plochy zdejších tratí 14,9 ha. Obzvláště velmi strmých teras přímo nad Výzkumnou stanicí je škoda, že nejsou osázené.

Jinak jsou katastrálně všechny trati vlastně pod obcí Budňany. Původní Vrše I. a II. byly sjednoceny v roce 2001 na jednu trať Vrše a v roce 2010 přibyla další trať Rešna, poněkud dále od řeky poblíž lomu Malá Amerika. Pozemek obhospodařuje Jan Habětín, na něhož najdete kontakty v seznamu biozemědělců, a jelikož ho najdete i v seznamu zaměstnanců Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně, zdá se, že vinice je v dobrých rukou.

Karlštejn má každý mimoděk asociován s Karlem IV., jímá ho národní hrdost i při pohledu na karlštejnská vína ze zdejší Výzkumné stanice. Před deseti lety bývala značně podpultovou záležitostí, zejména červená, takže o to větší zklamání se dostavilo, když po značném úsilí sehnaná lahev byla konečně ochutnána. Za éry sklepmistra Karla Vrány (cca 2007-2010) šla kvalita vín nahoru a mnohé mi při degustaci hodně chutnalo.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
URL:

Stránka o VSV Karlštejn

Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1814x