O Víně

19.11.2007 Flouro Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Tramíny 2006 aneb Páté setkaní v řadě nad víny této odrůdy

„Kolumbus si Ameriku nevymyslel," říká Ferlinghetti. Na první pohled jednoduchá věta, co v sobě v prvním plánu neomylně zachycuje nezpochybnitelný fakt o objevení nového světadílu italským mořeplavcem ve službách španělské koruny. Fakt, který se děti patrně dál budou učit ve školách, pokud dějepis či historie nebude uznána zbytečnou nebo nepatřičnou. Nezeptá se ale dítě školou povinné, jestli to tvrzení není nesmysl? Vymyslet pohádku, příběh, svět za zrcadlem i zemi, třeba Středozem, budiž. Ale copak by si někdo mohl vymyslet, tedy nevymyslet, skutečnou a existující zemi? Natož kontinent? Pokud někdo začne lovit v literární teorii a poučovat o mnohovýznamovosti této věty, básnických prostředcích a přesahu, metaforách, metonymii, druzích veršů, básních v próze a kdoví čem ještě, je možné si zcela reálně představit nechápavý dětský pohled a otázku na závěr: „Tak vymyslel si ten Kolumbus tu Ameriku, nebo ne?" Co pak? Snad se poučit od dětí a vrátit se k jednoduchosti, o které se tvrdí, že je v ní krása a síla. Oprostit se od vzletných obratů a dlouhosáhlých sentencí. Smazat rozvláčný a několikrát přepsaný úvod, nesrozumitelně zabředávající do nesmyslných úvah nad tím, proč se vlastně odrůda Tramín a vína z ní vzešlá stala autorovi tohoto článku patrně celoživotní srdeční záležitostí. A jak je jednoduché napsat, že pozvolná cesta za a k „Tramínům" má asi hlavní tři milníky.
1) Po několika poměrně nevýrazných vínech této odrůdy Tramín červený 1997 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice byl srovnatelný s dětským nadšením z první jízdy na kole bez pomocných koleček vyrovnávajících balanc, pro všechny smysly něco neskutečného a vysoce povznášejícího.
2) Byli dva. V jeden den, v jednu chvíli. Pravděpodobně první soukromé a osobní porovnání dvou tramínů a snaha je, ač subjektivně, ohodnotit. Tramín červený 2000 pozdní sběr - Holánek, Ivaň a Tramín červený 1999 výběr z hroznů - ZD Sedlec oba dva nádherné ukázky umu vinařů. Stejné a přece odlišné. Když dva dělají totéž, není to totéž.
3) Gewürztraminer 1999 Tradicional, Hugel &Fils z Alsaska. Nevídaná plnost a komplexnost. Délka vína s dlouho nekončící dochutí a vše tak neskutečně živé a hřejivé ve vyšším alkoholu.
Ovšem, kde přesně nastal zlom a sběratelské šílenství a prahnutí po vínech této odrůdy? Po těchto třech vínech? Někde mezi nimi? Těžko říci.
Ať tak či tak, vloni na podzim, přesněji 30. září, proběhlo již páté komorní setkání nad víny této odrůdy. Pět let po sobě se vždy něco mezi deseti až dvaceti lidmi sešlo v Jesenici u Rakovníka, v městečku, které má díky své poloze daleko blíže k pivu než vínu, neboť se v okolí pěstuje chmel. Chlouba celé nedaleké žatecké oblasti.
Sešlost s nejbližšími kamarády, známými a členy rodiny v sobě kromě tramínového opojení nese stopy jakéhosi happeningu a rozloučení se s létem a přivítání podzimu. Prostředí rodinného domu a zahrady s korunami vzrostlých ořechových stromů je snad příjemným a úctyhodným partnerem vínům, která jsou probuzena ze svého slepého spánku a vynesena z pravděpodobně ne zcela vhodného sklepa pro uskladnění vína. Není tu patrně ani skvělé zázemí a jen samá skvostná vína, jedinečnost a dokonalý servis. Vše se naopak snaží být nenucené a nestrojené. Přátelské.
I přes naprostou neoficiálnost má autor, a zda-li se dá použít i termín „organizátor", snahu, dát celému setkání jakousi formu a řád, i když ne vždy se to podaří podle představ. Možná je v tom kus exhibicionismu a třeba i narcisismu a chutě strhávat pozornost na svojí osobu. Potřebu sdělit účastníkům něco málo z kusých znalostí o víně, podělit se s nimi o zážitky při pořizování toho kterého vzorku nebo o pocitech z cest za vínem, ať na území naší republiky nebo i v cizině, ptát se na pocity a zážitky druhých. Vše to je silnější než mlčení. Na omluvu se snad dá uvést tvrzení, že vínu prospívá, když se o něm hovoří.

Ale zpět k sobotě 30. září 2006. Ke tramínovému dni D, vlastně T. Nádherný sklonek babího léta. Počasí jak na objednávku. Modré nebe s občasnými vysoko letícími mráčky, lehký vánek. A hlavně teplo. Ve srovnání s nadcházejícími chladnějšími a sychravými dny na počátku října, byly tyto poslední zářijové dny skutečným koncem léta. Čtvrteční volno spojené se státním svátkem slibovalo příjemně prodloužený víkend ze dvou na čtyři dny. I potvrzená účast lidí se zdála být víc než nadprůměrná. Vína byla v předvečer akce přenesena ze sklepa, kde se teplota pohybovala kolem 12 °C do chladničky, aby měla v době otevření o trochu nižší teplotu a déle „vydržela" v teplém povětří.
Na pátou hodinu odpolední bylo vše připraveno a stačilo jen na stole postaveném na venkovní terase přilehlé k domu, vyrovnat a otevřít šestnáct vzorků odrůdy Tramín.
0) Pálava 2004 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský, Rakvice
Na zavínění. Ačkoli se nejednalo o regulérní Tramín, i v tomto šlechtěnci bylo možné nalézt poměrně příjemné kořeně aromatické prvky.

1) Tramín červený 2004 pozdní sběr - Habánské sklepy, Velké Bílovice
Z počátku víno jakoby zakřiknuté a nevýrazné. Trochu plošší. Posléze jemné náznaky čajové růže. Pro většinu zúčastněných lehce pitelný, spíše neutrální tramín.

2) Tramín červený 2004 pozdní sběr - Mádl František, Velké Bílovice
Malý vinař, nikoli však víno. Velice příjemný představitel své odrůdy. Později více než polovinou lidí toto víno označeno jako nejlepší chutnaný domácí vzorek roku 2004. Hned od počátku příjemná plnější vůně. Kompaktní stavba chutě s dostatečnou kyselinkou.

3) Tramín červený 1999 pozdní sběr - Mádl František, Velké Bílovice
Pro srovnání o pět let starší víno. Ačkoli ještě před zhruba dvěma lety vykazovalo slušnou stabilitu, dnes již tento vzorek zcela za zenitem. Víno s výraznými oxidativními vjemy a s podlomeným charakterem. Vzhledem k lehkému povlaku možné usuzovat i nežádoucí mikrobiální rozklad. Škoda, v minulosti bylo toto víno velice příjemné. Dnes již bohužel nepitelné.

4) Tramín červený 1999 pozdní sběr - Moravíno Valtice
I přesto, že i toto víno bylo již také za zenitem, bylo zajímavé porovnat jej se vzorkem pana Mádla. Barva svědčící o vysoké vyzrálosti šla ve svém spektru od hodně sytých jantarových tónů až do jemně nahnědlých okrajů. Vůně již nepřipomínala nic co se týká odrůdovosti. V chuti z počátku víno stále kupodivu solidně plné, i když s absencí kyselin a nahořklým závěrem. Rychle však v kontaktu se vzduchem ztrácelo.

5) Tramín červený 2004 pozdní sběr - Žernosecké vinařství, Velké Žernoseky
Jediný zástupce české vinařské oblasti a nutno dodat, že úctyhodný. I přes nižší barvu, velice jemná ale delikátní vůně. Nikoli představitel těžkých kořeněných tramínů. Chuť korespondující s lehčí chutí. Kdosi poznamenal, že je to víno pro objevitele. Nutí k přemýšlení o různých polohách tohoto vína.

6) Tramín červený 2002 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice
Poprvé ochutnané na 3. ročníku tramínového setkávání a okamžitě bylo téměř jednomyslně vyhlášeno vínem večera mezi domácími víny. Kam se víno posunulo po dvou letech ležení na lahvi, byla otázka hodná k zodpovězení. Zlatavá a sytější barva, výraznější kořenitost a jadrnost, ale i na dále kompaktnost, stále z vína činí silný a příjemný zážitek. Ačkoli by tak mohlo působit, neunavuje. Pro řadu lidí favorit celé ochutnávky.

7) Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Vinstrar - Binder, Rakvice
V mnoha aspektech výjimečný, ale i problematický ročník 2003. Zejména pro bílá vína. O tom, že vyrobit kvalitní a zajímavé víno lze za ne zcela příznivých podmínek, vypovídá tento tramín pana Bindera. S hutnější olejnatou barvou, velmi příjemné a silnější kořeněné vůně. V chuti víno také nic neztrácí ze své odrůdové pověsti. Milovníci těžších vín této odrůdy měli z tohoto výběru radost.

8) Tramín červený 2004 pozdní sběr - První znojemská vinařská Znojmo
O mladé progresivní společnosti bylo již napsáno mnohé. Jejich polosladký pozdní sběr z obce Dobšice, vinice U hájku z panenské sklizně byl neočekávaně zklamáním večera. Stejné víno chutnané několik měsíců před tramínovým setkáním mělo všechny atributy povedeného vína, snad jen vyjma vyšší barvy. Nyní ale víno bylo jakoby poznamenané stářím. Oxidativní charakter, zvláštní nesoulad alkoholu a kyselin. Víno pitelné, pravděpodobně bez závažnějších vad, leč podprůměrné.
Muselo se jednat o nějaký zvláštní vzorek. Možná vysoká propustnost korku, zapříčinila takový rychlý odchod vína. V minulém týdnu bylo toto víno přechutnáno znovu a nemělo nic z výše popisovaných neduhů. (pozn. ze dne 16.02.2007)

9) Tramín červený 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo - Šatov (edice vín Genus Regis)
Elegantní půllitrová lahev typu alsaské flétny. Jedna z nových řad, které znovínští začali připravovat právě od roku 2004. Jedná se obdobně jako v případě První vinařské znojemské o víno s vyšším zbytkovým cukrem, v kategorii polosladké. Víno má velice příjemnou zlatavou a jiskrnou barvu. I vůně navnadí smysly na nevšední zážitek. Jemné počáteční aroma medu přechází do intenzivních parfémových poloh. Nicméně vše se drží v nerušivých intencích. Chuť je plná, na místní tramín velmi plná. Po všech stránkách precizně zvládnuté víno z vyhlášené znovínské polohy pro tuto odrůdu.

10) Gewürztraminer 04 AOC, Cave d´Obernai, Obernai, Alsace, France
Základní alsaský tramín z vinic v apelaci AOC dalo by se suše říci, ale hned od prvního přivonění je to víno naprosto odlišné od předchozích vzorků. Nebylo by správné psát zda lepší nebo horší, nýbrž zcela jiné. Aromatika tohoto vína je, nebo spíše zdá se, posunuta do více minerální a zemité polohy. Opravdové nádechy okvětních lístků růže, to je tento tramín. I když v chuti trochu pokulhává za slibnou vůní, je tento kořeněný tramín zajímavým příslibem dalších vzorků.

11) Gewürztraminer 2004 Villa Maria Estate, New Zealand (edice Private Bin)
Víno od protinožců. V mnoha ohledech prý podobné alsaským vínům. Barevnost vína velmi podobná tramínu z Cave d´Obernai, avšak vůně nepoměrně slabší. Kořenitost trochu zakřiknutá, v náznacích. Spíše luční vůně, jemné medové tóny. Snad něco dalšího, těžko pojmenovatelného. Chuť svěží, vyvážená. Také ale spíše neutrální.

12) Gewürztraminer 2003 Delheim, Simonsberg-Stellenbosh, S. Africa
Z černé Ariky, přesněji z Jihoafrické republiky, údajně z jedné z proslavených poloh v sousedství Kapského města. S poměrně nízkou barvou i chudší viskozitou se toto víno tramínu moc nepodobalo. Pokud by se dalo hovořit o dominanci vůně tak jen zvláštní vjem jako by tropického ovoce s kořeněnými tóny. Kdosi z přítomných hádal vůni leeche. Jiným vonělo po pampeliškovém medu. I chuť byla plná překvapení, spíše tajemství. Rezultát. Rozhodně nevšední víno.

13) Gewürztraminer 2000 Domaine Schlumberger, Geubwiller, Alsace, France (edice Fleur)
Závěrečnou čtveřici načalo víno z vyhlášené alsaské společnosti. Nádherný představitel místního kořeněného tramínu z patrně vysoce vyzrálých hroznů. Barva dává ve sklenici blyštivé zlato s nádechy jantaru. Lenost stékající tekutiny po stěnách sklenice je okouzlující. První dojem z vůně je téměř jednoznačný. Botrytická plíseň. Ale záhy vystupují i další zcela patrné tramínové vjemy. Medově kořeněná textura podtržená patrně jemným vanilkovým dozvukem. Úchvatným zjištěním je fakt, že víno ani po takové době nepůsobí, zejména v chuti, fádně. Plnost i odrůdová čistota se zdají být perfektní a vyvážené.

14) Gewürztraminer 2000 (Vendange Tardife), Sipp J., Ribeauville, Alsace, France
Je těžké vyhlásit vítěze ještě před koncem klání, ale v tomto případě by sázka na alsaský pozdní sběr vyšla. Sytě jantarová barva, botrytická vůně prodchnutá medovými plásty, které právě dotkaly včely. Zhmotnění v ústech je neskutečně plné a pikantní. Vjemy zasahují naráz senzory sladké, kyselé, i jemňoulince hořké chuti a vytvářející božský chaos, který se ale v polknutí složí naprosto přesně a bez chyb jako skládanka a zůstane jen dlouhý, nekonečně dlouhý pocit odzbrojující plnosti a svěžesti.

15) Gewürztraminer 2004 Lawson´s Dry Hill, Marlborough, New Zealand
Naprosto chybně zařazeno až skoro na závěr. Pokud by předcházelo oběma předchozím tramínům z Alsaska, mohl vyniknout nevšední novozélandský charakter tohoto vína. Střední barva, slušná viskozita, rafinovanost příjemného zbytkového cukru, který ve spojení s pikantní kyselinkou dával přesně ten nefádní typ vína, často kritizovaný právě u této odrůdy. Pro některé účastníky favorit večera, jen přišel jaksi pozdě. Při lepším zařazení před výrazně sladší a kořeněnější vína, či při samostatné degustaci, určitě by zazářily všechny finesy tohoto drsně půvabného Novozélanďana.

16) Gewürztraminer/Sauvignon 2004 (Late Harvest) Tarapaca, Chile
Umně namíchané cuvée. Pozdní sběr s botrytickým založením dvou doplňujících se odrůd. Medovost, kořenitost a exotika tramínu. Sauvignonovská pikantnost, hravost a svěžest. Určitě úctyhodný vzorek na konec.

Po posledním šestnáctém vzorku bylo možné se již vracet k jednotlivým vínům, zkoušet, srovnávat, doplňovat poznámky nebo jen tak diskutovat, aby pak všechny prožitky slila do jediné vševeliké únavy pokojná tma, která nás, možné podobně jako Holanovy Rudoarmějce, rozešla ke svým snům až hodně po půlnoci.

Doba pěti let chtě nechtě nutí také k jakémusi bilancování. V případě tramínových setkání neexistuje však žádná propracovaná metoda na sběr a třídění dat. Takže statisticky je nutné počítat s drobnými odchylkami. Celkovou tramínovou úchylku autora netřeba zmiňovat. Snad několik otázek snese krátké odpovědi.

Kolik tramínů od prvního setkání v roce 2001 bylo otevřeno? Celkově 64 vzorků.
Kolik z nich mělo nějakou vážnější vadu a skončilo ve výlevce? I takové případy bohužel byly. Vady korku, přestárlá vína, zoxidovaná, zakalená, rozkvašená aj. Celkem 7.
Kteří čeští/moravští zástupci se v jednotlivých letech nejvíce líbili? Abecedně: Agrovíno Vrbovec 2001, Habánské sklepy 1999, Holánek 2000, Klášterní vinné sklepy Litoměřice 2003, Kovacs 2003, Líbal 2000, Mádl František 2004, Sečkář (Collegium Vinitorum) 2002, Vinné sklepy Valtice 2002, Zemědělská a.s. Čejkovice 1997, Znovín (vícero ročníků).
A kteří zahraniční? Nejčastěji to byla Francie, resp. různí alsaští výrobci
Který vinař/výrobce se se svými tramíny objevoval nejčastěji? (neboli jak moc dobře, nebo špatně má autor zmlsaný jazýček)? Již neabecedně: Kovacs, Vinné sklepy Valtice a tramínová Mekka Alsasko.
Které víno bylo zklamáním? První znojemská vinařská, levnější rumunské a bulharské tramíny, Gewürztraminer Vendange Tardive 1998 s vadou korku od Dopff & Irion z vesničky Riquewihr
Které víno bylo překvapením? VÚRV Karlštejn 1999 a z Víno Mikulov Tramín červený v řadě Sommelier s velmi příznivou cenou.
O kterém vínu nebo výrobci se vedly nejvášnivější diskuze? Mádl František, Michlovský (nikoli o jeho tramínech, ale o jeho společnosti Vinselekt obecně), Vinné sklepy Valtice a vůbec celé Čechy a Morava versus svět.
Co do budoucna? TRAMÍNY, TRAMÍNY a zase TRAMÍNY.

A na závěr už jen každoroční otázka jednoho účastníka, která už od prvního setkání patří nějak neodlučitelně ke koloritu těchto setkáním „Proč je Tramín červený bílým vínem?" A odpověď dalšího účastníka: „... protože Rulandské modré je červené." a třetího, „... a pak se v těch vínech vyznejte!"

Pokud jste dokázali dočíst až sem, je nutné pokorně vám poděkovat. Upřímně, není lehké psát o sobě samotném. Notabene o vlastní akci spojené s vínem. Nepovyšovat se, ani se moc neshazovat, jde poměrně těžko. V případě, že vám tento článek nezošklivil tramíny navždy, autor by vás, jistě i s mnohými dalšími z ovine.cz, pozval na již avizovaný „tramínový týden" 15. až 19. 11. 2007, ve kterém se snad objeví i reportáž z letošního 6. ročníku Tramínů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4525x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5