O Víně

11.08.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.08.2009 07:00

Co přinesl počátek léta

Pětice vín, která mnoho společného nemají: Chardonnay od Maděřiče, Neuburské Lahofer, Rulandské šedé Blanka Ďurinová Bzenec, jedno francouzské AOC a jedno italské DOC, vše z domácího koštování.

Tentokrát bez dlouhého úvodu. Vína totiž nic nespojuje.

Rulandské šedé 2006 pozdní sběr Vinařství Blanka Ďurinová Bzenec, polosladké. Vinařská obec Čejč, trať Brněnka. Vysoká atypická lahev z průzračného skla, plastová zátka. Obsah alkoholu 12 %. Viskozita nižší, barva zlatavá. Podivná, ne moc příjemná vůně, chuť mdlá, nijak zvlášť sladce nepůsobící. Dochuť středně dlouhá. Z tohoto vinařství jsem pil již více vín a nutno říci, že vesměs byla o dost lepší. Takže jen 6 bodů z deseti možných.

Vacqueyras 2005 Appellation Vacqueyras Controlée, Celliers de Beauregard, Jonquiéres, Francie. Velmi zajímavá lahev se svatopetrskými klíči, jaká se používá i ve známějších sousedních apelacích Chateauneuf-du-Pape a Gigondas. Masivní korková zátka 48 mm dlouhá. Přesné složení není uvedeno, pouze převaha odrůdy Grenache. V celé této oblasti se vytvářejí podobné kupáže, kdy další odrůdy jako Mourvédre nebo Syrah mají mnohem menší podíl a přidávají se spíše jako jisté dokořenění. Obsah alkoholu 14 %. Hezká granátová barva s rubínovým okrajem, vyšší viskozita. Zajímavá vůně střední intenzity, třešně, červený rybíz, dotek dubu. Plná kořeněná chuť, višně, výrazné, ale příjemné třísloviny. Dochuť dlouhá. Dostalo 7,5 bodu.

Chardonnay 2006 výběr z hroznů Vinařství Maděřič Moravský Žižkov, polosladké. Vinařská obec Moravský Žižkov, trať Slovenské. Lahev s obsahem 0,5 l, korková zátka 45 mm. Stříbrná medaile na AWC Vienna. 14 % alkoholu, zbytkový cukr 19,1 gramů, kyseliny 6,5 g. Krásná jiskrná zlatá barva, vysoká viskozita. Výrazná bohatá vůně, ananas, sladké hrušky, zralé hrozny. V chuti opravdu dost sladké, středně dlouhá dochuť s lehkou hořčinkou. Dávám 7,5 bodu.

Neuburské 2004 odrůdové jakostní První znojemská vinařská (nyní Lahofer) Znojmo. Panenská sklizeň z trati U Hájku. Zelená bordó lahev bez etikety (přímo z vinařství), uzavřená 40 mm dlouhým korkem plátek-drť-plátek. Sytě zlatá barva, svědčící o jistém stáří vína, viskozita nižší. Dosti široká vůně střední intenzity, nepříliš příjemná, zkvašené ovoce, mandle. Středně plné tělo, na ty roky určitě svěže, ale zároveň trochu olejovitě působící chuť s výraznější kyselinkou. Středně dlouhá dochuť s lehkou hořčinkou. Ohodnotil jsem 6 body.

Primitivo di Manduria 2006 Denominazione di Origine Controllata, Colombara Itálie. Primitivo je tradiční odrůda z Apulie, jejíž název neoznačuje nic primitivního, ale znamená, že se jedná o révu raně zrající. Obsah alkoholu 14 %. Vyšší viskozita, tmavofialová barva. Středně intenzivní, těžce působící vůně, parfém, růže, tmavé ovoce. Středně plné tělo, trochu výraznější třísloviny, středně dlouhá dochuť. Dal jsem 6,5 bodu.

Vínům něco k úplné špici chybělo, nicméně žádné úplně nezklamalo, všechna se dala minimálně docela dobře pít, nejlepší bylo Chardonnay od Maděřiče.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3484x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5