O Víně

30.04.2007 L.p. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Květen biovinaře - další list kalendáře

Vinohradníkova sezóna se rozproudila jako zatuhlá míza v pletivech révy. Čím že vyplnit čas na vinici zrovna v nadechujícím se květnu? Více v dalším dílu biokalendáře.

Nejdůležitější prací v tomto měsíci je nejspíš podlom. Z živelně narašených oček, jen co trochu ukážou, které z nich se má jak k světu a které ponese plody, ruka vinaře provede selekci, zušlechtění. Zůstane jen to, co uzná za hodné dalšího růstu. Má to hodně společného s řezem: nejenže to reguluje výnos, ale obojí dává vinaři moc spoutat a usměrnit energii živelně rostoucí rostliny tak, aby nesla užitek nejen sama sobě. Obojí vyžaduje určitý cit a zkušenost, aby byla dodržena úměrnost, rovnováha, harmonie. To je to, proč mi zautomatizovaný, vědci navržený a plošně aplikovaný řez přijde nudný, nerespektující individualitu jednotlivého keře. Potom i podlom je spíš operací, nad kterou není třeba přemýšlet a člověk ji hledí mít co nejdřív z krku. U nepravidelného řezu, u rostlin, jimž nebyla vnucena nějaká nepřirozená geometrie, je řez a následně i podlom sofistikovanou šachovou partií, kreativním dílem, prostředkem komunikace člověka a rostliny.

Co se týče nejvhodnějších termínů na podlom, jedny prameny vidí za nejpříhodnější dobu, kdy Luna prochází Blíženci (vzduch, světlo, květy), jinde jsem našel spíše Kozoroha (země, chlad, klid). Kozoroh se potká s Lunou 9. a 10. května, což je podle mne i přes letošní předstih díky mírné zimě a rychlému nástupu jara příliš brzy. Počkal bych si na Blížence 19. a 20.května.

Na zatravněných vinicích by se též už měla sekat tráva. Já už sekal v dubnu. Moje zkušenost je ta, že nechám-li tuto první vlnu přerůst až k pasu, agresivnější lipnicovité druhy utlačí zajímavější květenu. Seču samozřejmě ruční kosou, nechávám strniště vyšší a vzácnější rostliny, kterým fandím (divizny, hvozdíky, lesní jahody), pečlivě obsíkám, abych je nepoškodil. Takový luxus si samozřejmě majitel několika desítek hektarů nemůže dovolit. Na sečení je prý nejlepší znamení Ryb a Štíra - v květnu tedy 12.-14., resp. 4., 5., a 31.

Mnozí vinaři se v tuto dobu už vrhají do boje proti škůdcům. Nevím, já s nikým nebojuji, obaleč si po jaru smotá pár lístků, roztoči si pokryjí jednu generaci listů plstnatými ostrůvky, a to je celé. Proč bych jim to nepřál? Na úrodu ani na termín sklizně to zatím nikdy vliv nemělo. (Nicolas Joly: „Materialistická koncepce biologie by byla nemít žádnou stopu po nemoci. Živá koncepce je mít všechny nemoci, ale udržovat je na nízké hladině.") Ale chápu, že v ne příliš rovnovážných ekosystémech či u nové výsadby to může někdy být problém. Poslyšte tedy, co doporučují Thunovi: prý obstarat si 50-60 exemplářů škůdce (tolik já tam obalečů ani nemívám; mimochodem Joly doporučuje 20 nebo 30 jedinců a mohou být i mrtví) a spálit je v příslušné konstelaci na ohni ze dřeva (nejlépe v kamnech, aby unikalo co nejméně dýmu okolo). Vzniklý popel se dynamizuje (roztírá) v moždíři. Pak z něj oddělme 1 gram a ten se tři minuty protřepává v lahvičce s 9 ml vody. Získáme tak jednodecimální potenci (D1). Přidáme 90 ml vody a opět protřepáváme (D2).Totéž po přidání 900 ml (D3) a 9 litrů (D4). Pak z toho odlijeme 1 ml, přidáme 9 ml vody a třepáme (D5), plus 90 ml (D6), plus 900ml (D7) a zakončíme přidáním 9 litrů vody (D8). Tři večery po sobě provedeme jemný postřik. Ovšem při kalamitním výskytu se prý často osvědčilo i přímé spálení škůdců ve vinici a rozprášení dynamizovaného popela. Termíny pro spalování jsou prý velmi důležité, záleží, zda je terčem magie motýl nebo housenka. Termíny pro hubení nočních motýlů, tedy i obaleče, jsou v době kdy je Slunce na obloze v souhvězdí Vodnáře, tj. letos byly termíny od 18. do 20. března. Nezbývá tedy než nasbírat dost obalečů na upálení příští rok. Housenky oproti tomu mívají svá data, když je Slunce v Blížencích - tedy letos druhá půle června a první půle července. Obřad s popelem by se měl konat tři až čtyři roky po sobě. Sami autoři tohoto receptu ale považují tyto postupy nutné jen v případě opakovaných kalamitních výskytů, to co by mělo předcházet je toto: „Zde si musíme položit otázku, proč se ten či onen živočich vyskytuje jako škůdce. Přitom je nutné abychom se zabývali životními zvyklostmi těchto zvířat a vyhnuli se chybám, které jsme učinili." I Nicolas Joly varuje před neuváženým odstraňováním domnělých škůdců, pokud nerozumíme tomu, proč se vyskytli, protože takové vítězství může být jen zdánlivé a následná nerovnováha se může projevit ještě zhoubněji na jiném místě.

Skalní biodynamici, kteří na podzim zakopali své preparáty do země je mohou vykopat k použití od 6. května.

Z preventivně harmonizujících postřiků je možno použít jeden postřik výluhem z pampeliškových květů a jeden výluhem z heřmánku (květové dny - 11.5., 20.5., 30.5., brzy z rána). V plodové dny (24. a 25.5.) je možno též výluh z květů řebříčku (pokvete-li již), nebo ho přesunout do dalších měsíců. Thunovi příznačně přesné důvody použití či kontraindikace těchto postřiků neuvádějí, lze se tedy jen dohadovat, bádavější bádat, zvědavější zkoušet, kreativnější a senzitivnější si to upraví či pozmění dle své nátury a instinktu. Ke sklepním operacím s loňským vínem bude nejpříhodnější ubývající Luna ve Lvu, to je 23. a 24.5.

Přeji pěkný rozjezd sezóny plný objevů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4365x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5