O Víně

06.03.2007 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Podruhé po sklípcích v Dobšicích

Sdružení dobšických vinařů se stává v posledních několika málo létech stále známějším díky akcím, které začali pořádat pro širokou i odbornou veřejnost. Mimo menších místních vinařských ochutnávek či výstav to jsou docela náročné akce přesahující rámec regionu. Snad jedinou velkou přehlídkou růžových vín u nás je nepochybně prestižní a letos čtvrtý ročník Jarovín Rosé. Posledního března bude tato výstava s velice zajímavým doprovodným programem (zážitková gastronomie, zážitkové menu Jarovín Rosé 2007 atd.), poprvé pořádaná v nedávno rekonstruovaných prostorách starého Althanského paláce na Horním náměstí ve Znojmě.

Druhým významným počinem lákajícím milovníky vín z celé republiky je Putování po sklípcích v Dobšicích. Značnou zásluhu má asi kromě všech zúčastněných a mnohdy i „bezejmenných" drobných, ale nadšených vinařů a jejich pomocníků z Dobšic dvě profesionální vinařské firmy Vinařství Hort a Vinařství Lahofer. Po loňské premiéře bylo v sobotu 17. února 2007 ve vinařské obci v Dobšicích u Znojma docela rušno. Před místní Sokolovnou parkovala auta nejenom z blízkého či vzdálenějšího okolí, ale i z Brna, Ostravy, Prahy či ze Slovenska. Možná, že si někteří vínomilci vtipně spojili Putování časem po archivních vínech Znovínu, které předcházelo v pátek v podvečer v Louckém klášteře ve Znojmě s „dobšickou" sobotou. Nebylo se čemu divit protože od 10 do 19 hodin tu bylo otevřeno pro veřejnost krásných 14 sklepů místních vinařů. V Sokolovně pořadatelé prodávali nejenom vstupenky, ale účastníci dostávali skleničku, nezbytnou mapku s označením trasy ve sklepních uličkách s otevřenými sklepy a bodovací lístky. Do nich účastníci mohli zapisovat a hodnotit ochutnávaná vína a po odevzdání lístků se potom večer v 19 hodin vyhodnotilo víno nejlepšího drobného vinaře a celkově nejlepší kolekce vín. Za podpory Obecního úřadu v Dobšicích z iniciativy Sdružení dobšických vinařů společně s Vinařství Hort a Vinařství Lahofer, a.s.(dříve První znojemská vinařská, a.s.) uspořádali letos druhý ročník putování po sklepích místních vinařů s ochutnávkou jejich nejlepších vín až na malé výjimky ročníků 2005 a 2006.

Zatím co se v roce 2006 zúčastnilo prvního ročníku asi 200 milovníků vín, letos prý jich bylo více jak tři stovky. A jak starosta ing. Jaroslav Jenšovský řekl, příštím rokem jich přijede určitě zase o něco víc. Akce získává na oblibě, vydařila se nejenom krásným slunným počasím, ale hlavně vstřícností vinařů a výbornou prací pořadatelů. Ti zajistili na dvou místech příjemné občerstvení v podobě opékaného prasete jehož vůně byla cítit po celých Dobšicích a zabíjačkových specialit. Mezi sklepy jezdila koňská drožka a po celý den obcí procházely veselé, rozjařené masopustní maškarády a ovínění napoleonští vojáci připomínající bitvu u nedaleké Dyje. Po dvacáté hodině večerní byla totiž v Sokolovně tradiční masopustní veselice.

Protože jsme vloni šli poslušně podle plánku a čísel, stalo se, že první sklepy byly k prasknutí s touto vlnou jsme se nesli téměř po celé odpoledne... Zvolili jsme jinou taktiku a šli jsme od nejvzdálenějšího čísla kam jsme navíc zajeli autem (laskavostí J. Chaloupeckého zůstalo zaparkované v uzavřeném areálu až do druhého dne - díky!) a tím byl nově vybudovaný areál Vinařství Lahofer, a.s. Pravdou je, že podobnou strategii vymyslelo i několik dalších kolegů, ale nebylo jich zase až tolik a my byli zcela první. Člen představenstva, vedoucí prodeje a marketingu Jaroslav Chaloupecký nabídl 6 velice dobrých vín (Müller-Thurgau 2004 odrůdové jakostní, Veltlínské zelené 2004 odrůdové jakostní, Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr, Svatovavřinecké 2004 odrůdové jakostní) z nedalekých vlastních vynikajících viničních tratí Babičák a U Hájku. Na závěr jsme se namlsali skvělým Sauvignonem 2005 výběrem z hroznů a Zweigeltrebem 2005 pozdním sběrem a po mírním bloudění neuvěřitelnými zkratkami jsme se naprosto nečekaně přesunuli k poslednímu sklípku číslo 14 a od něj už zcela „plánovně" v protisměru až do Sokolovny. Zvolili jsme opravdu dobrou taktiku, protože jsme si v klidu nejenom prohlédli a obdivovali nádherné sklepy, ale dobře si popovídali s vinaři a ochutnali nabízená vína, u mnohých i malá občerstvení.

O velké vinařské tradici Dobšic svědčí tři staré sklepní uličky. Obdivovatel vinařské architektury a vůbec každý, kdo má rád původní staré sklepy bez moderních přístaveb a podivných rekonstrukcí si určitě zde přišel na své. Sklepy tu jsou velice originální a navzájem se lišící. Téměř všechny v hloubce více jak 6 metrů jsou kopané v pískovci a u většiny se do nich vchází kratší či delší šíjí. Některé mají vybudované lisovny, například u Koňaříků v ní mají nádherný starý kládový lis, který jsme obdivovali i vloni a do jiných se scházelo přímo z cesty. Typická je u většiny sklepů goticky ostře klenutá chodba zabraňující sesypání či její propadnutí. Mnoho sklepů je rozvětvených a často mají v nich vyhloubené velice příjemné, malebné a stylové místnosti, často s funkčními krby pro posezení s přáteli (např. u Zdeňka Veselého). Jen několik sklepů bylo klenutých a vyzděných cihlami, nebo třeba jenom částečně. Nádherné jsou do pískovcových stěn vyškrábané nepravidelné boxy pro uchovávání archivních vín, jaké jsme viděli u Josefa Knotka (měl velice dobrý Rryzlink rýnský). Někteří vinaři každoročně oškrabávají pískové stěny (Zdeněk Veselý), takže doslova svítí čistotou, jiní je nechávají bez pravidelného ošetření s charakteristickou sklepní patinou a atmosférou (sklepní muzeum Vinařství Hort).

Za podpory obecního úřadu a pochopitelně jednotlivých majitelů je patrná snaha a úsilí o vylepšení vnějšího vzhledu jednotlivých sklepů ve sklepních uličkách i jejich okolí. I když je ještě řada sklepů, kterým by určitě slušela přinejmenším nová omítka a fasáda. Vše je jistě o chuti, času a v neposlední řadě o financích. Ale čas ukáže, zda si jejich majitelé vezmou příklad z ostatních nově opravených sousedních sklípků.

Cenu nejlepšího malovinaře v letošním druhém ročníku získal ing. Antonín Čáp (nabízel Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené oba ročník 2005) a nejlepší kolekci 6 druhů nabízených vín obhájilo Vinařství Hort (Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr, Chardonnay 2005 pozdní sběr, Pinot Noir 2004 pozdní sběr, Svatovavřinecké 2006 kabinet (rosé) a známková vína v cuvée Chardonnay + Rulandské bílé Charlotta 2003, červená Frankovka Franceska 2003).

Organizátoři a vinaři v Dobšicích opět udělali pro propagaci vinařství znojemské vinařské podoblasti, svých vín a nepochybně i své obce opravdu mnoho. Letošní ročník se vydařil, byl zase o něco lepší a můžeme se jenom těšit na další únorové putování dobšickým podzemím v roce 2008.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4725x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5