O Víně

09.02.2007 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Posezení především nad Rulandským modrým (nejen) z Čech a Moravy

Vymyslet nějaké to vinné posezení a sehnat dostatek nadšenců, kteří se budou chtít zúčastnit, není nijak velký problém. Ovšem vybrat takový termín, který by vyhovoval alespoň nadpoloviční většině zájemců, je téměř neřešitelným rébusem. Jsem velmi rád, že se jedna skupinka opět dohodla k večernímu posezení, tentokráte „na téma" Rulandské modré, navíc v jeho vyzrálé podobě. Původně plánovaná menší komorní akce nad třemi či čtyřmi lahvemi se lehce „zvrhla", již téměř dav zaplnil byt p.j. a prochutnalo se postupně celkem 12 vzorků. Převažovalo Rulandské modré z naší domoviny, ale našel se i zástupce jiných odrůd a vyslanci z ciziny. Akce to byla příjemná, především díky účastníkům, ale i kvalitě chutnaných vín. A právě na ta se podíváme v následujících řádcích...

Rulandské modré 2004 odrůdové jakostní (barrique) - Krška Pavel
První vzorek tak trochu „na zavínění" (a zároveň nejmladší víno z celé ochutnávky) vyrostl na trati Přední hora ve Velkých Bílovicích a pochází z produkce vinařství Pavla Kršky. Víno slušně vysoké barvy, v jemné vůni vystupuje především ovocnost tak trochu ubíjená nasládlým výrazným sudem, objevuje se aroma rozinek. V chuti středně plné, výrazné, kyselina hodně znát, stejně jako ležení v sudu. Dochuť je docela dlouhá, teplá. V závěru se bohužel objevuje taková zvláštní (já ji označuji jako „hospodská") pachuť, která jinak docela fajn zážitek pokazí. Toto víno má život ještě před sebou a archivace bude určitě možná nejméně dalších 5 let.

Rulandské modré 1997 odrůdové jakostní (barrique, košer) - České vinařství Chrámce
A posuneme se zpět v čase, do (alespoň dle viněty) ročníku století. Ve sklenkách se objevuje rulanda z Mostecka. Barva je již znatelně nazrálá, ale méně než bych čekal, stále docela vysoká. Vůně je... zvláštní. Velmi nazrálá až částečně zoxidovaná. Jablečné slupky, kouř s fermeží, těžká a výrazná. V chuti mi přišlo víno již dost rozbité, bez třísla a se zvláštní kyselinou. Určitě šlo bez problémů pít a neoznačil bych ho za zkažené, ale pro mne to byl spíš zážitek s deset let starým vínem z Chrámců, tedy již nedostupnou raritou a připomínkou zašlé slávy ročníku, než „objektivně" dobrým vínem. Určitě bych už dál nearchivoval, a pokud máte v zásobách, tak vypil. Ale možná budu s tímto názorem osamocen :o)

Rulandské modré 1997 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský
A zůstáváme deset let v minulosti, tentokrát u vína z oblasti Perná a viniční trati „Goldhamy" (což bude zpotvořený Goldhammer). Barva je spíše nižší a hezky nazrálá. Uleželá, jemná vůně, spíše lehčí a odrůdově typická, nadmíru sympatická. Možná zástupce „líbivější" sorty rulandy. I chuť se nese spíše v duchu lehkosti a jemnosti, víno je středně plné, poněkud kratší, ale na pití velmi příjemné. V závěru trošku „pivní" (hospodská) pachuť. Toto víno je na vrcholu nebo (dle vkusu) trochu za ním, ale další archivace je určitě možná i několik let. Je vidět, že modrá rulanda ze slušného ročníku je předurčena právě k dlouhému životu na lahvi.

Svatovavřinecké 1999 pozdní sběr - Vinařství Springer
Postupujeme v čase blíže současnosti a navíc na chvilku změníme i odrůdu. Do objemných sklenek na burgundské naléváme vavřince z viniční trati Čtvrtě v Bořeticích od dnes již legendárního vinařství Springer. Barva velmi vysoká, navíc stále hodně do fialova, osm let stáří těžko poznat. Vůně hutná a více než hezká. Ovocný džem, brusinky a další lesní ovoce v alkoholu. Chuť elegantní, vyvážená, ovocná. Slušné tříslo, povedená kyselina, trochu drsnější v závěru. Víno chutnalo jako „čokoláda studentská pečeť, kdyby nebyla sladká". Krásné víno, u kterého se neodvažuji odhadovat další archivační potenciál, protože i v této fázi neodpovídalo tomu, co bych býval čekal.

Rulandské modré 2000 výběr z hroznů (barrique, košer) - České vinařství Chrámce
Další představitel z Čech, opět Chrámce a oblast Mostecko, tentokrát ve špičkovém ročníku 2000. Klasická „chrámecká" nižší barva, výrazně nazrálá, ve sklence dělá dlouhé mosty. Vůně velmi výrazná, komplexní a hezká, ovocně-likérově-nazrálá, s ostřejším projevem šípku. Chuť středně plná, váhá mezi mírnou nasládlostí a trpčí (zase to aroma šípku) kyselinou, ale nakonec se vše sladí v krásné delší dochuti. Ta „sladko-trpkost" připomíná karkade, oslazený čaj z ibišku (samozřejmě není tak brutálně výrazná). Každopádně krásné víno, skvělý představitel chrámeckých pinotů.

Rulandské modré 1999 pozdní sběr - Vinařství Kovacs
Chvilku budeme poskakovat mezi ročníky 1999 a 2000, nyní se zase o rok vracíme a to do Novosedel, přesněji na špičkovou trať Růžová hora. Na toto víno vyšla dnes ráno má recenze, a proto jsem doufal, že na této ochutnávce mi bude chutnat podobně a především, že mé nadšení z tohoto vína podpoří i ostatní. Přiznám se, že oproti pomalému a detailnímu prochutnání doma jsem byl nadšen o fous méně. Tato konkrétní láhev mi přišla o něco více nazrálá (jiný zdroj a skladování), objevila se u ní krásná sada selských živočišných aromat, ale zároveň zmizela část ovocnosti. Vůně mi přišla přeci jen přímočařejší, než u o několik dní dříve chutnaného vzorku. Chuť ovšem odpovídá předchozím poznámkám, znovu odkazuji na ranní recenzi.

Chassagne - Montrachet 2000 - Domaine Jean-Marc Pillot
Dalším vzorkem se stala „pravá" burgunda, byť jen základní vesnické apelace (tedy žádné Cru), od celkem oceňovaného producenta. Víno bylo chutnáno bez informace, o jaké se jedná, respektive naslepo společně s následujícím vzorkem, a každý měl určit, co je Francie a co Morava. Barva tohoto vína je vysoká, se známkou lahvové zralosti u okrajů. Vůně hutná, výrazná, lehce vystupuje alkohol ale především klasický báječný „selský" projev vyzrálé burgundy se stopou bariku. Chuť je středně plná, čistá a elegantní, velmi povedená. Opět je znát barik a obecně zatím neohlazené tříslo, ale to se spraví za pár let. V závěru střední dochuti čokoládové tóny. Krásné!

Rulandské modré 1999 výběr z hroznů - Tanzberg Mikulov
O pohnuté historii tohoto vína si můžete přečíst v článku Pusťte bratry domů! - aneb - Jak Petr a Pavel zachraňovali Miláška, na této degustaci byl druhým vzorkem v anonymním srovnání s Francií a asi i díky jeho netypičnosti jej spousta lidí právě do této země zařadila. Toto víno bylo totiž opravdu hodně divné a skutečně netuším, jaký chemický proces jej do podobného stavu dovedl. Barva nižší, spousta zvláštních usazenin (spíše než klasický depot takové „vločky"). Vůně výrazná, sladká, ovocně nakvašeně podivná. Chuť středně plná a jinak odpovídá vůni, to víno bylo očividně „zkažené", ale nejsem schopen říct, jak k tomu mohlo dojít. Jak kdyby jej někdo smíchal půl napůl s jahodovým džusem s dužinou, tak sladké bylo. Pokud toto víno ještě máte v archivu, určitě do něj jděte a pak poreferujte svou zkušenost!

Cabernet Sauvignon 1999 pozdní sběr - Tanzberg Mikulov
Stejné vinařství i poloha (Pod Sv. kopečkem) a ročník, jen jiná odrůda. Místo pinotu, který k nám určitě patří, jedna z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších odrůd na světě, která však v našem podnebí nikdy nedá stejně skvělé výsledky... Cabernet Sauvignon. Tento kousek má až brutálně vysokou barvu, stále s výrazným fialovým nádechem. Vůně už tak mladistvě nepůsobí, naopak je velmi nazrálá a uleželá, přechází až do stařinky a lehké zatuchlosti. Chuť je plná, ovšem s hrubou kyselinou a nepříliš harmonická, víno se rozpadá. Bohužel ani tento Tanzberg se moc nepředvedl, škoda.

Cabernet Sauvignon 2002 odrůdové jakostní (barrique) - Karel Válka
A další cabernet, původem z obce Nosislav, viniční trať Přední hora. Výrazná barva, čokoládově-barikovo-ovocná vůně, taková líbivě zpracovaná. Středně plná ovocná chuť, spíše jednoduchá, ale příjemně pitelná. Povedené víno, které mne nějak víc nenadchlo, ale dovedl bych si ho na stole jako doprovod k jídlu představit bez větších problémů. Další archivace mu určitě neuškodí.

Rulandské modré 2003 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice
Velký producent, na červená vína povedený ročník a trať Dunajovský kopec (z té v ročníku 2003 pochází báječný Cabernet Sauvignon, abych si trochu protiřečil s prohlášením, že v této zemi nemá co dělat). Vysoká barva, výrazná „trpčí" vůně a plnější, trochu „unifikovaná" chuť se střední dochutí, slušené víno třeba k jídlu. Ale přiznám se, že zde jsem již příliš nevnímal...

Na závěr přišel ještě jeden vzoreček ze slunné Itálie, ale tady mé zápisky končí a mám obavu, že jsem jej ani neochutnal a spíš se vrátil o pár vzorků zpět. Akce to byla vydařená, každý si snad vybral nějakého svého favorita. Já, ač mne to skoro až mrzí, bych nejspíše sáhl po Francii, následoval by ročník 1999 od Kovacse společně s dvoutisícovkou z Chrámců. A (pinoty prominou) opravdu velmi mne zasáhl vavřinec 1999 od Springera, fantastické víno, asi největší překvapení večera.

Doufám, že se podaří zase brzy zorganizovat další posezení, jen zvolit program a oprášit vzorky z archivu... Podobných akcí totiž není nikdy dost, a krom ochutnání zajímavých a ostatními doporučených vín, jsou ideální příležitostí pro srovnání měřítek a názorů. Porovnání poznámek k totožné láhvi je nenahraditelným a nejlepším vodítkem pro zjištění vkusu přátel a případně autorů recenzí zde na portále, které nejlépe napoví, co kdo vidí jako chyby či naopak krásy konkrétního vína a usnadní orientaci ve velmi subjektivních popisech v recenzích a komentářích. Protože každý máme tu hranici „nazrálosti", „líbivosti" či objektivnějších údajů (jako kyselost,...) někde jinde.

Poznámky od Petra
- I mě se ten večer náramně zamlouval, příjemní lidé a dobrá vína... Měl jsem drobátko obavy ze vzájemné konfrontace názorů, nicméně myslím, že jsem už delší dobu nezažil podobný večer, který by se vyznačoval těmito momenty:

- Téměř totální neshoda zůčastněných ve většině hodnocení koštovaných vín, vedla nakonec k anarchii a zmatku, vzduchem létaly zcela opačné výroky, jako "Typická burgunda!", "Tohle že je pinot?", "Bravo Tanzberg!", "No, tak tohle mě zklamalo...", "Cože to pijeme?" atd. Předložení dvou vzorků "naslepo", večer zamotalo ještě více ... Ale věřím, že každý z nás si našel svého favorita a žádné víno se neukázalo ve špatném světle - měli jsme při výběru holt šťastnou ruku. Osobně bych asi přednostně sáhl po Váňově barikovaném Rulandském modrém 2000 ve výběru, Kovácsově rulandském 1999 a Springerově tajemné svatovavřinecké zbrani z roku 1999. Pravdou je, že oba tanzbergové tak nějak vybočovali, chutnali, ale po svém.

- Druhým momentem byla totální tolerance všech názorů ostatních spolubesedníků. Nedošlo k žádnému tvrdšímu názorovému střetu, inzultacím, či bitce :-) Nikdo neprosazoval svou oblíbenou značku či odrůdu, zemi či výrobce. Byl to poklidný večer, který se protáhl až do časných ranních hodin. Prima akce.

Poznámky od p.j.
Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným - další nezapomenutelná akce s nezapomenutelnými lidmi. Mé pořadí vítězů by asi znělo: Kovacs, pak o kousíček Chrámce 2000 a bronzové medaile by byly hodně vyrovnané. Nejméně mne přesvědčil právě ten nejvíce v tisku opěvovaný RM 99 Tanzberg. Ta zvrhávající nasládlost mi přišla hrozná. Též druhý Tanzberg mi vadil jak ve vůni (bezová větévka), tak v chuti (neušlechtilá nezaoblená tříslovina). Tuctové mi přišlo jedině RM 03 ps VS Valtice. Silně mne odboural Petrův „Ital" (cuvée CS+CF). Už jsem byl asi přehlcen vzorky, ale vůně mi u něj přišla jak u nových nafukovacích hraček a typicky italská tříslovina nedovolící jazyku posunout po patře ani o milimetr mne též nedostala. Jelikož to byl poslední vzorek a hodně po půlnoci, tuto láhev, jen tak z jedné třetiny odpitou jsem uložil zašpuntovanou naležato zpět do ledničky. Druhý den jsem se přeci jen cítil příliš sláb, abych se s tříslovinou poměřil znovu. Odhodlal jsem se až třetí den (a moc se mi nechtělo neb jsem měl nějakou depresi z ne příliš vydařené degustace burgund a bordeaux). Vínu ovšem ležení 48 hodin s kyslíkem přístupnou širokou hladinou neuvěřitelně prospělo! Ve vůni ušlechtilý komplex višní a zvěřiny, v chuti inteligentní strukturovaná tříslovina. Perfektní víno ve stylu Bordeaux, které strčilo do kapsy celou tu nanicovatou degustaci dole ve městě! No, a pak pište nějaké recenze a někomu něco doporučujte, tuto zakletou princeznu jsem málem zatratil.

To, že jsme se neshodli prakticky na ničem, i že jen menšina rozpoznala burgundsko od Moravy, mne zas tak nepřekvapilo (každý měl přeci jinou skleničku - tím to bylo :-) ). Jestli něco, pak potenciál k dalšímu zrání u vín, u nichž bych to už nečekal a stav některých zátek. Naprosto špičkové zátky používal v roce 1999 Tanzberg, ale i třeba takový kratičký špunt od Michlovského z ročníku 1997, ještě ke všemu typ plátek-drť-plátek (koupeno v neklimatizované vinotéce), promočil vínem o pouhý jeden milimetr!

Jinak 48 hodin po akci, jak jsem tak hleděl na ty prázdné lahve na skříni, napadlo mne zdegustovat ty příslovečné poslední kapky na dně, ohřáté a ztýrané kyslíkem. Výsledky byly velmi zajímavé:
Krška - silně zvířecí, koňská vůně, řeklo by se typický „bret" (viz Bretanomyces v Encyklopedii chutí a vůní).
RM 97 Chrámce - ano, toto víno už to nepřežilo. Až jedovatě zvrhlé.
RM 97 Michlovský - kupodivu toto dopadlo stejně. Nejspíš za svou skvělou kondici vděčí slušnému korku a skladování.
SV99 Springer - divně zvrhlo dokysela.
RM 00 Chrámce - nádherné typické uleželé Chrámce. A já už nemám ani láhev aúúúúú!
RM 99 Kovacs - Brrr! Zlomené.
Chassagne - parádní ušlechtilý pinot. Ten měl ještě několik let zrát.
RM 99 Tanzberg - Ta blbá nasládlost zmizela, takto pěkný živočišně kořenitý komplex.
CS 99 Tanzberg - Tak toto víno se nepohnulo ani o píď. Tříslovina stejně hrubá, zřejmě je to ten typ, co se zráním nevylepší.
CS Válka - rozpadlo se. Špatné.
RM 03 VS Valtice - teplotou unavené, ale být chladnější, celkem solidní vyzrálý pinot.

Poznámky od Martiny
Na „Ruland ívning" jsem se těšila z mnoha důvodů. Nejen proto, že Pinot noir je jednou z mých oblíbených červených odrůd, nejen proto, že ochutnám vína, která už není jednoduché sehnat, ale zejména proto, že se po nějaké době opět potkám se svými přáteli ve víně :-)
U mě platící nepsané pravidlo, že na cokoliv se moc těším, se zpravidla nevydaří, se tentokrát nenaplnilo! :-D Atmosféra byla hned od začátku veselá. Obavy, že bude zkraje panovat určité napětí, se ukázaly jako zbytečné. Zábava plynula v poklidně přátelském duchu, vyvstávala stále nová a nová témata k diskuzi, která doplňovala naše komentáře k jednotlivým vzorkům.

Mě osobně nejvíce zasáhlo v kladném slova smyslu Rulandské modré výběr z hroznů, košer z výjimečného ročníku 2000 z Českého vinařství Chrámce, s.r.o.
Barva je čistá, pro pinoty typická cihlově červená s temnými výraznými slzami na stěně sklenice.
Vůně je velmi čistá, komplexní, ovocitá s kořenitými tóny (pepř), najdeme v ní i velmi zralé hrozny.
Ovocně-kořenitá chuť je relativně plná, hebká s naleželými tříslovinami, které jsou jemně nasládlé.
- Příjemné, harmonické víno s dlouhou dochutí.
Naopak největším zklamáním byl shodou okolností další zástupce Českého vinařství Chrámce, s.r.o., a to Rulandské modré jakostní, košer ze skvělého ročníku 1997. Víno, které je jednoznačně na ústupu, zestárlé, ploché.
Elegantní a dokonalý mi dále připadal „Vavřinec 1999 pozdní sběr" z Vinařství Springer.
A krásné, dnes již pěkně nazrálé víno, bylo také Rulandské modré 1999 pozdní sběr od Kovacse z Novosedel z mimořádné tratě Růžová hora.

Závěrem nesmím opomenout pochválit báječné občerstvení, především vynikající tvrdý sýr Montasio, který dovezl Petr ze služební cesty v Itálii, a který skvěle doplňoval všechna ta zvláštní, krásná, příjemná, zlomená, raritní, fantastická, parádní, jedovatě zvrhlá, nádherná, špatná, typická, líbivá,... prostě všechna koštovaná vína.
Jen více takových posezení! ;o)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6524x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5