O Víně

15.01.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vína vždy při sobě, aneb program WINEMATE pro systémy PDA

Budu předpokládat, že ne úplně každý ví co se skrývá za označením PDA. Jelikož je toto portál pro lidi, zabývající se vším okolo vína a ne technickými libůstkami, nebylo by tomu divu. Proto začnu poněkud obšírněji. Čtenáři této hračky znalí, či dokonce nějakou vlastnící si odběhnou udělat kafe, nebo nachystat víno na večerní ochutnávku. Nebudu se zde ale zase nijak rozepisovat do podrobna, na detailnější seznámení uvedu na konci článku odkazy.

Tedy PDA je Personal Digital Assistent, v překladu tedy osobní digitální asistent. Anglická zkratka označující souhrnně všechny kapesní počítače bez rozdílu platforem. Někde se můžete také setkat s ne zcela přesným pojmem Pocket Digital Assistent. Na fotce dole můžete vidět, že se skládá z velikánského dotykového displeje, kterým se téměř vše ovládá a píše. Součástí je speciální dotykový stylus, obdoba průpisky, ale bez inkoustového hrotu. Samozřejmě existuje mnoho druhů a typů těchto přístrojů, nás ale bude zajímat ten s operačním systémem Palm OS, tedy jedním z nejrozšířenějších a nejdostupnějších. Kromě tedy této široké dostupnosti a bohaté programové výbavě zdarma ke stažení na mnoha stránkách po Internetu je výhoda jeho kapesní velikost. Pro ilustraci je dole foto s korkem délky 40 mm. Máte tedy neustále nejen u sebe diář, úkolovník, kalendář, poznámkový blok, mp3 přehrávač a já nevím co ještě, protože na tento přístroj existuje opravdu mnoho utilit a programků, nás ale bude hlavně zajímat ten JEDEN a sice program WINEMATE.

Jedná se o velmi šikovnou věcičku, která mne z velké části přehoupla na stranu nákupu této techno hračky. Jde o velmi povedeného pomocníka při archivaci a přehledu o Vašich vínech. Skládá se ze tří vzájemně propojených hlavních částí, jmenovitě Vína, Sklep a Ochutnávky. Program je sice vytvořen podle jiných kriterií na setřiďování vín (autor vypadá na amíka - Chris Ramsey), než bychom potřebovali my, ale nastavení je velmi benevolentní, takže se s tím dá pohrát a přizpůsobit vlastním potřebám pro filtrování mezi víny. Neočekávejte ale, že půjde jít do podrobností jako vypsání vín podle tratí a obcí. Ty jdou ke každému vínu zavést, ale kritéria pro třídění mezi víny jsou podle: odrůdy, vinařství, typu (bílé, červené, rosé, já si tady ještě udělal kategorie zbytkový cukr a sladká), státu a regionu (v našem Virtuálním sklípku - Evidence odpovídá podoblastem Mikulovská, Znojemská atd., vše si musíte ručně zavést...) Jakmile tedy zavedete nějaké víno, dle vašeho systému a označení, abyste se rychle zorientovali, nabídne Vám program další dvě možnosti. A sice zavést víno do sklepa, nebo ho jen někde degustujete a tedy přidat jen poznámky k ochutnávce. Pokud tedy víno nevlastníte, nebo ho zrovna vypisujete z evidence sklepa a ochutnali jste ho, máte možnost dle 20 bodového systému ke každému kritériu přidat vaše hodnocení (barva 1-3, čich 1-7 a chuť 1-10) a poznámky, aby jste v budoucnu měli přehled co jste kdy pili a jak na Vás tenkrát víno zapůsobilo.

Pokud tedy máte víno zavedeno do sekce Vína, ale ještě jste jej neochutnali, jdete do sekce sklep a tam zadáte k danému vínu z jakého je ročníku, počet přírůstků, obsah alkoholu, kdy jste jej pořizovali, za kolik, v jaké je lahvi, jak dlouho může ve sklepě ležet, odkud je a ve které pozici na stojanu ve sklepě leží, pokud máte vytvořen skladovací systém. Dále můžete ve formě poznámek uložit veškeré další údaje jako analytické hodnoty, ocenění, čísla šarží apod. Program samozřejmě počítá s pozdějšími přírůstky téhož vína, takže přepočítá nové ceny a zapíše si datum nového vložení, v opačném případě odchodu. Každá třída vína je barevně odlišena, takže na první pohled vidíte s kým máte tu čest. Prostě žůžo!

Pokud se už v tom začínáte ztrácet jako já, oceníte dokonalé přehledy a statistiky. Můžete si nechat zobrazit kolik máte lahví červeného vína a jeho investice do něj, stejně tak bílého, růžového a v mém případě sladkého a se zbytkovým cukrem. Dalo by se to ještě roztřídit na polosuché a polosladké, ale na tom už tak nebazíruji a házím je do jedné sekce, jen super slaďáky dávám zvlášť :-). Dále si můžete nechat zobrazit přehled sklepa, tedy kolik tam máte celkem lahví, kolik je ve Vámi definovaném období archivace už připraveno na ochutnávku, nebo je teprve před termínem, či za ním. Přehled počtu lahví v těchto kategoriích podle ročníků je také samozřejmostí a velmi dobrá je i položka celková investice do Vašeho archivu a průměrné ceny na láhev v jednotlivých kategoriích.

Jak vidíte, někdo to opravdu myslel velmi vážně a odvedl kus dobré práce. Bohužel se nedá vína roztřídit jak bychom si přáli dle naší legislativy (sice by se dalo, jen omezeně, ale pak by to nefungovalo na jiné státy...) Pokud ale přimhouříte oko a nebude bazírovat na přesné kategorizaci, jde to velmi dobře používat na vína z celého světa, bez zatřiďování do jakostí, ale jen do tříd bílé, červené, rosé, fortifikované a další, které si můžete přejmenovat ze stávajících jako já. Ještě upozornění, program komunikuje samozřejmě jen v angličtině! Sem tam se vyskytne chybička, která se ale dá odladit, když Vám ovládání programu přejde do krve. Existuje také verze tohoto programu do stolního PC, kde můžete vína pohodlně a přehledně zavádět z klávesnice počítače. Přeci jen ovládání skrze kapesní displej je náročnější a zdlouhavější. Poté vína přeexportujete z PC do kapesního PDA, nebo naopak. Program pro PC je rovněž zdarma ke stažení na stránkách výrobce programu WineMate, bohužel funguje jen s PDA. Dá se to obejít nahráním čtyř souborů do jeho instalačního adresáře, které bych mohl v případě zájmu vytvořit a poslat mailem. Ale upozorňuji, že jen pro potřeby databáze vín na PC je DALEKO lepší Virtuální sklípek na našem portálu. Bohužel ale PC verze programu má celkem ještě pár chybiček na vychytání a ne vždy je konverze vín mezi těmi to dvěma prográmky bezproblémová. Ale jak říkám, po čase si zvyknete kde a jak podrbat, aby se to těm prográmkům líbilo a spokojeně vrněly.

No, myslím že už jakýs takýs přehled máte, co vše lze ještě udělat pro pohodlí a přehlednou databázi vín neustále po boku. Pokud vládnete angličtinou tak na tomto odkaze uživatelská příručka se můžete dočíst více. Pokud se chcete poohlédnout po nějakém tom kapesním přístroji, doporučuji odkazy dole pod článkem. Nový stojí podle typu od 4.500,- po 15.000,- Kč. Ale také jeden z nejlepších v poměru výkon/cena se dá sehnat po PDA bazarech (inet, velká města) za cenu kolem 2.500,-Kč (nový 6.000 až 7.000 Kč). Bohužel nevíte, jak s ním bylo zacházeno a co dobíjecí baterie a její kapacita, takže tady opatrně! Závěrem musím vyseknout autorovi jednu obrovskou poklonu, neb jsem s tímto prográmkem nadmíru spokojený. Až do toho nabouchám všechna svá vína a postupně své degustační poznámky, to bude prostě síla!!! Jen mne děsí tolik záznamů. Ale co, jak se říká s chutí do toho a za měsíc máš třetinu hotovo! A to doslova, fjuuu...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6324x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 08:03:02