O Víně

02.10.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Návštěva vinařství Hímesudvar - Tokaj, Maďarsko

Pokud jste náhodou minuli předchozí články o vinařské oblasti Tokaj a zaujalo vás to, dovolil bych si zde přihodit jejich odkazy. První ze série byl Výlet do slaďákofilova ráje - cíl destinace TOKAJ a druhý Vinařství J. & J. Ostrožovič - Veľká Tŕňa, Slovensko. Stálí čtenáři mohou se mnou pokračovat dále v mapování (nejen) sladkých vín vinařstvím Hímesudvar. Dorazíte na něj jen po pár krocích z hlavního náměstí a centra města Tokaj. Vyšlapete několik kamenných schodů a již najdete malou prodejnu, coby „vrátnici“ vinařství (foto). Zde byla velmi sympatická mladá slečna, která uměla komunikovat v angličtině (sice hůře, ale na základní domluvu to stačilo). Dalo se tedy více popovídat o vínech a poprosit o ukázku vinařství, či získání vinět. Degustace zde vyšla na 250,- Kč a máte na výběr ze dvou programů. Já samozřejmě zvolil tu s větším zastoupením sladších vzorků. Slečna trpělivě nalévala a zásobovala mne malými papírky na poznámky (spotřeboval jsem 4) u pokladny, protože já Stoupa nechal degustoček (degustační bloček) na privátě. Asi jsem jí tím dojal, že jsem taková socka bez vlastního poznámkového bloku, že nakonec po mne za ochutnávku nic nechtěla. Jen mi mile řekla (s mezinárodně uznávaným gestem přiblížené pěsti pod čenich), že doufá v mou galantnost a puštění nějakého toho forintíka. Nu a s kýmpak že to máme tu čest?

Jako symbol si toto rodinné vinařství vybralo malého ptáčka včelojeda. Jedná se o velmi malebného tažného ptáka, který je typickým obyvatelem tohoto vinného regionu. Jejich hnízda mohou být nalezeny v 1 - 2 metr podlouhlých dírách, udělaných do sprašových zdí. V létě jsou nejčastějšími návštěvníky vinic právě oni a jejich štěbetají hlas může být zaslechnut až z podmračných výšin, kde rejdí vlaštovky. Živí se hmyzem, který loví nad ploty ve vinicích. Včelaři je za to nemají moc rádi, protože právě včely tvoří podstatnou část jejich jídelníčku (proto se mu říká včelojed). Dosti poničenou budovu zakoupili to v roce 1983 a začali postupně obnovovat krok za krokem. Nejprve sklepy, poté konferenční místnosti za účelem výroby vína. Budova sama byla postavená v 16. století jak lovecká chata od Janose Szapolyai, podle kronik krále Maďarska.

Jako první zakoupili vinici v oblasti Monok, roku 1978. Ve svahu Nyualas (obdoba naší trati?) mají 0,3 ha vinic a 0,4 ha ve svahu Malomfeli. Další výsadby se plánují na svah Donath. Prioritami jsou limitované ročníky (limited vintage?), redukované výnosy (ne víc než 3 t/ha) a pozdní sběry (později než z 25. října). Než se nové výsadby stanou plně produktivní vykupují hrozny a cibéby (aszúberries) dobré jakosti od jiných pěstitelů. Během procesu výroby vína kladou velký důraz na třízený sběr, rychlou dopravu, individuální selekci bobulí a lisování. Adekvátní čistota, zabránění oxidace a jemné lisování jsou základní kroky v umění výroby vína. Ke zrání těchto vín se používá kvalitních dubových sudů místních bednářů, které obměňují každých 6-7 let. Podívejme se tedy, co se v těchto soudcích může nacházet.

Sárgamuskotály 2004
Barva světlounká, viskozita jemně až středně zvýšená. Polosuché víno se středně intenzivní ovocnou vůní, bez konkrétních složek. V chuti příjemný zbytkový cukr, který přepere živější kyselina, střední dochuť. Cena 120,- Kč.

Furmint 2002 suchý
Barva světlé slámy, viskozita nízká. Fermentace v dubovém sudu. To se projeví výrazně jak ve vůni, tak s medově vyzrálým tónem v aromatu. Cukr 5,5 g/l, kys. 6,8 g/l, 13,5 % alk., extrakt 28 g/l, cena 140,- Kč.

Furmint 2003 polosuchý
Sběr probíhal na počátku října, zrál v nových sudech. Ve vůni lze identifikovat ořechy, ovoce a vanilku. V chuti zase kyselinu v příjemném kontrastu se zvýšenými cukry. Navodí velmi svěží pocit, středně dlouhá perzistence. Cukr 14 g/l, kys. 8 g/l, 13,5 % alk., extrakt 28 g/l, cena 140,- Kč.

Furmint 2002 late harvest
Barva jemně přituhuje, už se objevují sytější zlaté odlesky. Ve středně intenzívní vůni se představí jako hlavní tahoun kompotovaný ananas s podporou sladkého tropiku. Chuť je sladce medová - ovocná, postrádal jsem výraznější kyselinu do opozice. Cukr 73 g/l, kys. 5,9 g/l, 11,6 % alk., extrakt 29 g/l, cena 190,- Kč.

Tokaji cuvée 2003 raisined grapes
Velmi povedené víno a můj tip (setkáme se někdy s podrobnější recenzí). Jde o kupáž odrůd Furmint (50 %), Köverszõlõ (25 %) a Sárgamuskotály (25 %). Barva sice světlejší než naše povedené výběry, ale dle mého jediný slabší článek řetězce. Vůně trošku těžší, lipový med, bezové květy, podáno intenzivněji. V chuti nelze přehlédnout vysoký cukr. Příjemně hladké, kyselina se zapojí akorát. Aroma už připomíná typické cibéby. Cukr 79 g/l, kys. 6,7 g/l, 12 % alk., extrakt 28,6 g/l, cena 260,- Kč.

Tokaji Aszú 6 putt 2002
Barva velmi sytá, jantarové tóny ještě poněkud jemné, je to mladé víno, jistě dojde. Ve vůni velmi silné, typické sušené meruňky, až spíše takové kandované, kompotované. Chuťově dobře vyrovnaná kyselina s cukry, lze cítit vysoká plnost a extraktivnost. Dochuť velmi dlouhá. Cukr 198 g/l, kys. 11,4 g/l, 10,35 % alk., extrakt 47,7 g/l, cena 990,- Kč.

Mimo „jizdní řád“ ještě jako prémii dostávám doušek Tokaji Aszú 6 putt 2000
V barvě je od kolegy již na první pohled poznat, že je vyzrálejší. Vůně mne povznesla do výšin pěknou kombinací zralých hrušek máslovek a pampeliškového medu. V chuti je vyvážený, harmonický a nedivil bych se, kdyby to byla vlajková láhev vinařství. Dochuť je velmi dlouhá a ještě snad kráte dvě. Jemně hřeje, ale neřekl bych, že je to hladinou alkoholu. Nejspíše to má za následek zvýšený krevní oběh z tohoto zážitku a vyplavování hormonů blaha. Extraktivnost a plnost těla jen z tohoto vína čiší. Cukr 168 g/l, kys. 8,4 g/l, 10,9 % alk., extrakt 55,3 g/l, cena 1500,- Kč. Slečna moc dobře věděla, do které huby toto víno nalít. Kdyby můj plat dosahoval vypočítaného republikového průměru, jistě bych si jej koupil... Tímto bych chtěl požádat dotyčného jedince, co bere mou třetinu výplaty, která mi chybí do této částky, ať ji laskavě navalí!

Velmi pohodové a příjemné vinařství, produkcí spíše někde mezi menšími a středními výrobci. Vína orientovaná na běžnější spotřebitele, než fajnšmekry, dá se ovšem najít víno Vaším chuťovým pohárkům nejbližší. Dokonce mají různé akce a slevy, třeba například na zakoupení všech degustovaných vín pohromadě je sleva 25 %, což se rozhodně vyplatí a málem jsem se nechal zlákat. Slevy na karton taktéž samozřejmostí. Sečteno, podtrženo - palec nahoru.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12808x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5